Pan od Muzyki

10 najlepszych utworów tygodnia. Ponumerowanych

W tym tygodniu postanowiłem podsumować nowe utwory inaczej. Wybrałem dziesięć i uporządkowałem je według skali jakości Pana od Muzyki. Dostajesz zatem 10 moich ulubionych kompozycji z ostatnich dni ponumerowanych od dziesiątki, aż do jedynki.

Gotowy, by dowiedzieć się, jakie utwory podobały mi się najbardziej? Chcesz porównać je ze swoimi i dać znać, jaka jest Twoja dziesiątka tygodnia? Klikaj na Facebooka i pisz!

A jeśli chcesz posłuchać sobie tej dziesiątki oraz kilku dodatkowych kawałków, wbijaj na Spoitfy, gdzie czeka na Ciebie playlista Neuzik. To już chyba wszystko. Czas na moje top10.

10. Pola Rise – Hear You

Pola Rise przygotowuje się do wydania pierwszego LP nakładem Warner Music Poland. “Hear You” to całkiem przyzwoita kompozycja, przy której maczał palce Robot Koch, choć ja ciągle czuję tutaj (duchową?) obecność Manoida.

9. Novo Amor & Ed Tullett – Silvery

Panowie współpracują ze sobą od jakiegoś czasu i muzyka wychodzi im bardzo… w ich stylu. Nie ma co ukrywać, nowego kontynentu ten duet nie odkryje, nie zmieni także oblicza muzyki. Jednak smutny i pełny nordic indie folk to stylistyka, której jestem w stanie wiele wybaczyć, jeśli będzie brzmieć właśnie tak.

8. Wildes – Ghost

“Ghost to trzeci singiel utalentowanej Wildes, który krąży wokół, znanych z wcześniejszych kompozycji, klimatów. Eteryczny głos, ambientowa melodia, mocne linie syntezatorów, drąże bębny i świetne linie wokali wspierających. Piękna atmosfera.

7. Jacob Banks – Unknow

Ten utwór można było usłyszeć wcześniej w wersji live, przygotowanej przez/dla Mahogany Sessions. Teraz “Unknow” pojawiło się w wydaniu studyjnym. To kompozycja odrobinę inna od tych, do których Jacob Banks nas przyzwyczaił. Nad całością dominuje oczywiście potężny, niski głos artysty, ale całość brzmi delikatniej.

6. Angus & Julia Stone – Sylvester Stallone

Na nowy album rodzeństwa Stone czekaliśmy trzy lata. “Snow” spełnia moje oczekiwania – ich muzyka nie zmieniła się zbyt mocno, ale chyba nikt nie spodziewał się diametralnej metamorfozy. Jest subtelnie, ślicznie i, w większości sytuacji, ciepło. “Sylvester Stallone” to utwór, który urzekł mnie swoim niespiesznym rozwojem i właśnie tą wiosenną rześkością.

5. NAO – Nostalgia

Neo (bo tak brzmi prawdziwe imię artystki) wraca z nowym utworem, który przybliża nas do drugiego albumu. Dźwiękowo wiele się nie zmieniło, ale to dobre. “Nostalgia” daje radę.

4. MADDEE – Lost

Pierwszy, oficjalny singiel 19-letniej Kanadyjki z Toronto. Ciepła gitara, zimna, metaliczna melodia i interesujący głos. Świetna kombinacja.

3. Coals – Hauntology

Górnośląski duet wyda swój debiutancki album “Tamagotchi” już 13 października. 15 września ukazał się podwójny singiel “VHS Nightmare/Hautology”, który promuje wydawnictwo i który miał swoją premierę w radiowej Trójce. Głęboka elektronika, zahaczająca o trip hop to styl, który Kasia Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski tworzyli przez ostatnie trzy lata. Muszę przyznać, że się udało. Nie jestem przekonany, co do wybranej oprawy i stylizacji, ale nowa muzyka Węgielków brzmi świetnie.

2. Lorde – Homemade Dynamite feat. Khalid, Post Malone & SZA

Zwyczaj odświeżania singli poprzez dodawanie do nich featuringów jest dość powszechny i zastanawiałem się, czy taki “REMIX” jest nam potrzebny. Po przesłuchani tej wersji “Homemade Dynamite” stwierdzam, że tak. Khalid i SZA brzmią obok Elli świetnie, Post Malone średnio odnajduje się w tych klimatach, ale na pewno nie przeszkadza. Zalecam ze dwie dawki tej wersji każdemu.

1. Ibeyi – Me Voy feat. Mala Rodriguez

Debiutancki album Naomi i Lisy-Kaindé Diaz był dziełem magicznym, ale przeczuwam, że “Ash”, następca “Ibeyi”, który ukaże się 29 września przebije pierwszy album. Siostrzane duo jest odważne w kreacji, nie boi się ryzykować i bawić dźwiękiem. “Me Voy” jest tego doskonałym przykładem: użycie auto-tune’a, zaproszenie latynoskiej raperki oraz nagranie pierwszego utworu po hiszpańsku. A ten singiel przyszedł przecież po świetnych “Away Away” i “Deathless”. Czyżby XL Recordings miało doczekać się w swoim katalogu kolejnej gwiazdy na miarę Radiohead?