1 grudnia o północy BBC opublikowało listę piętnastu projektów muzycznych, wyselekcjonowanych przez setkę dziennikarzy muzycznych, które do 9 stycznia 2015 roku “rywalizować” będą o miano BBC Music Sound of  2015. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych plebiscytów na całym świecie, mający na celu pokazać szerokiemu gronu odbiorców, młodych, utalentowanych i ciekawych artystów sceny alternatywnej.

Głównym zadaniem BBC Sound of… jest wyróżnienie niezwykłym muzyków nurtu alternatywnego i próba przetransportowania ich do mainstreamu, w celu podniesienia jego artystycznej wartości.

Plebiscyt istnieje od 2003 roku, ale na początku miał spełniać inne zadanie. W latach 2003-2009 honorował młodych artystów, którzy zaistnieli na scenie muzycznej w kończącym się roku (zwyciężali 50 Cent, Mika czy Adele). Dopiero wraz z edycją 2010 postanowiono to zmienić i skupić się na wyciąganiu na powierzchnię artystów mało znanych. Zwycięzcami Sound of Year zostawali wówczas: Ellie Goulding, Jessie J, Haim czy w poprzedniej edycji – Sam Smith.

Należy także zaznaczyć, że nominowanymi są artyści prezentujący wszystkie style muzyczne. Każdy dostaje swoją szansę. Oczywiście wybór pada wyłącznie na artystów ze Zjednoczonego Królestwa i Stanów Zjednoczonych, ale anglojęzycznym dziennikarzom nie można mieć tego za złe.

Tegoroczna piętnastka wygląda naprawdę obiecująco. Znalazło się w niej kilku artystów o których mogłeś już w tym roku przeczytać na blogu: James Bay, Låpsley, Shura, Soak czy Years & Years zostali wyróżnieni w setce Nowych Dźwięków.

Oto wszyscy nominowani do BBC Music Sound of 2015:

bbc sound of 2015 longlist

Podczas ogłaszania wyników podawana jest jedynie pierwsza piątka. Projektom, które uplasowały się na miejsca 15. – 6. nie przypisuje się konkretnych pozycji. Dlatego zabawię się teraz w jasnowidza, bo lubię czasem przewidywać i porównywać to po jakimś czasie z rzeczywistymi rezultatami. Każdego artystę, którego umieszczę w pierwszej piątce opiszę w kilku zdaniach. Musisz wiedzieć, dlaczego uważam, że czołówka “Sound of 2015” powinna wyglądać właśnie w ten sposób.

5. Låpsley

Niesamowicie urocza, o delikatnym głosie i pomyśle na swoją muzykę. Holly Lapsley Fletcher ma 18 lat i mieszka w Liverpoolu. Jej muzyka jest piękna, autentyczna i brzmi niezwykle naturalnie. Swobodnie i słodko, ale nie naiwnie. The Guardian napisał o niej: “A one-woman (The) xx or London Grammar”. Nie sposób się nie zgodzić.

4. Soak

Wpis o Bridie Monds-Watson był jednym z pierwszych, które znalazły się na blogu. Od tamtego czasu moja opinia o 17-letniej Irlandce z Północy wcale się nie zmieniła. Ma ogromny talent, ale sądzę, że nie jest jeszcze muzycznie ukształtowana i jej kompozycje zmienią się (na jeszcze lepsze) na przestrzeni kilku najbliższych lat. Jednak już teraz zasługuje na miejsce w pierwszej piątce.

3. Kwabs.

Nie jestem wielkim fanem muzyki Kwabsa, ale uważam także, że artystą z niego gotowy i może w każdej chwili namieszać na scenie muzycznej. Przecież tego oczekiwać powinno się od muzyków, którzy zajmują czołowe miejsca w takich konkursach. Jego dźwięki zaciekawiają, a całość dopełnia świetny głos. Poza tym to odrobinę podobna persona do Sama Smitha, który wygrał Sound of 2014.

2. Shura

Shura czyli Aleksandra Denton (i pomagający jej Patrick Duncomb, o którym nikt nie pamięta) to jedno z moich ulubionych odkryć tego roku. Takich dźwięków nie oferuje obecnie nikt inny. Połączenie synthu, dream popu, a nawet delikatnego disco i magiczne teksty. Z całego serca pragnę by projekt ten zwyciężył tegoroczną edycję Sound of…, choć wiem, że może być trudno.

1. Years & Years

Trio z Londynu jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalne z całej tegorocznej piętnastki, a dodatkowo tworzą dobrą muzykę – nagrywają własne przeboje, współpracują z innymi artystami, coverują utwory, którym przyda się odświeżenie, a także koncertują po całym świecie. Odnieśli już także pierwszy sukces komercyjny (utwór “Desire” pojawił się nawet w polskich rozgłośniach radiowych).

Ode mnie to tyle. Nie pokazałem Ci muzyki wszystkich piętnastu projektów wybranych przez dziennikarzy i prezenterów BBC, ale nic straconego. Poniżej oficjalna playlista stworzona przez BBC Radio 1, zawierająca utwory wszystkich wykonawców. Wystarczy, ze odpalisz plejkę i możesz dowiedzieć się jaki rodzaj muzyki (i jaki poziom) prezentuje każdy z nominowanych.

Do przesłuchania!