Obudziliśmy się w rzeczywistości, w której pół świata dba o nową muzykę. Tak, to dzisiaj BBC Music ogłosiło longlistę plebiscytu Sound Of 2017.

Od 2003 roku na przełomie listopada i grudnia brytyjskie medium oddaje nam 15 projektów muzycznych, które mają szanse być wielkie w roku kolejnym. Ta grupa wybierana jest przez dziennikarzy i dj-ów z całego świata, choć skupia się na artystach pochodzących z krajów anglojęzycznych. Ogłoszeniu longlisty zawsze towarzyszą emocje i napięcie – każdy chce wiedzieć na kogo ma zwracać uwagę, a Ci-którzy-uważają-że-znają-się-na-muzyce, pragną sprawdzić, jak ich przewidywania, mają się do rzeczywistości.

Od początku istnienia bloga, czas BBC Music Sound Of the Year, jest jego istotną częścią. Tak pisałem o edycjach 2015 i 2016.

A tak prezentuje się longlista plebiscytu BBC Music Sound Of 2017.

sound-of-2017-longlist

Górny rząd: AJ Tracey, Anderson .Paak, Cabbage, Dave, Declan McKenna
Środkowy rząd: Jorja Smith, Maggie Rogers, Nadia Rose, Rag’n’Bone Man, Ray BLK
Dolny rząd: RAYE, Stefflon Don, The Amazons, The Japanese House, Tom Grennan

Nie będę ukrywał, kilku nominowanych muzyków zaskoczyło mnie swoją obecnością pośród piętnastki, ale w większości to nazwiska na które stawiałem. Dokładniej longlistę, razem z biografiami, poznasz tutaj.

Przewiduję, że tytuł zgarnie ktoś z trójki: Anderson .Paak, Rag’n’Bone Man, Maggie Rogers, bo to już dzisiaj prominentne postacie na scenie muzycznej. Na shortliście (pięć nazwisk/nazw, które podane zostaną w dniach 2-6 stycznia 2017 od miejsca piątego w górę) mogą/powinni znaleźć się także: Jorja Smith, The Japanese House (jak nie teraz, to już nigdy – ja upchnąłem ją do piętnastki w ubiegłym roku), The Amazons i RAYE.

Na pewno cały tydzień media będą dyskutowały na temat longlisty i przewidywały, kto znajdzie się w pierwszej piątce. Żyją tym przy każdej edycji, to normalne. I dobrze.

A możesz czas zrobić taki Sound Of the Year na polskiej scenie? Zebrać dziennikarzy, dj-ów i blogerów, usiąść i wesprzeć młodzież? Byle tylko na obgadaniu papieru z piętnastoma nazwami się nie skończyło.

Kto jest Twoim faworytem edycji 2017, a kogo wg Ciebie brakuje? Daj znać, chętnie poznam Twoją opinię.

A teraz możesz zapoznać się z twóczością wszystkich nominowanych, na dwóch playlistach – Spotify oraz YouTube.