Pan od Muzyki

BBC Music Sound Of 2016: Podsumowanie longlisty i playlista

Poznaliśmy longlistę plebiscytu BBC Music Sound Of 2016. Kto się na niej znalazł, kto jest faworytem i kiedy poznamy tego jedynego? O tym wszystkim poniżej.

Doczekaliśmy się. 30 listopada 2015, o północy czasu brytyjskiego ogłoszona została longlista BBC Music Sound of 2016, czyli nazwy 15 najbardziej obiecujących, młodych projektów muzycznych, które mają w najbliższym czasie największą szansę na zaistnienie na światowych scenach. Po tych artystach możemy spodziewać się wyłącznie wybitnych dokonań. Kto znalazł się w tym gronie i czy faktycznie są to najlepsi artyści młodego pokolenia na Wyspach Brytyjskich i w Ameryce Północnej?

Tydzień temu zabawiłem się w typowanie longlisty tegorocznego (właściwie przyszłorocznego) plebiscytu BBC. Okazało się, że wg oficjalnej rozpiski trafiłem aż/tylko pięć projektów spośród piętnastki. Gdy jednak dodałem do tego artystów, których skreśliłem w trakcie tworzenia ostatecznych propozycji, w mojej głowie pojawiło się aż dziewięć trafnych nazwisk i pseudonimów. Chyba całkiem sporo! Jeśli jeszcze nie słuchałeś mojej pre-longlisty, zapraszam do tekstu:

Jak Pan od Muzyki typował BBC Music Sound of 2016.

Jak zatem prezentują się tegoroczni laureaci tego najbardziej prestiżowego plebiscytu? Oto cała piętnastka:

Sound of 2016 Longlist

Aż czternastu z nominowanych to Brytyjczycy, z tego grona wyłamuje się wyłącznie Kanadyjka, Alessia Cara. Jeśli chodzi o wiek: najmłodszą nominowaną jest zaledwie 16-letnia Billie Marten, najstarszą Nao, która skończy za jakiś czas 27.

Zaledwie trójka artystów ma na swoim koncie albumy długogrające, są to: Alessia Cara, J Hus i Section Boyz, choć już niedługo ukażą się kolejne – Jacka Garratta (19 lutego 2016) oraz Nao (początek 2016). Co ciekawe wszyscy tegoroczni nominowani do innej ważnej brytyjskiej nagrody, The BRIT Critics’ Choice Awards: zwycięzca Jack Garratt oraz Frances i Izzy Bizu, pojawili się na liście.

Jak co roku longlistę przygotowało kilkudziesięciu dziennikarzy z Wielkiej Brytanii i Ameryki Północnej.

Kto ma największe szanse na zwycięstwo? Chyba najpoważniejszym kandydatem jest Jack Garratt, ale nie należy lekceważyć innych m.in. Izzy Bizu, Nao i Alessi. W ubiegłym roku udało mi się poprawnie wytypować zwycięzcę, ale z pozostałymi miejscami shortlisty już mi nie wyszło, dlatego tym razem podchodzę do tematu na spokojnie.

Kto jest Twoim faworytem? Daj znać w komentarzu lub na Facebooku.

Zwycięzcę plebiscytu czyli Sound of 2016 poznamy 8 stycznia 2016 roku, na koniec pięciodniowego odliczania od miejsca piątego, aż do pierwszego.

Przyszedł czas na zapoznanie się z muzyką nominowanych artystów. Posłuchaj oficjalnej playlisty BBC Music na Spotify.

Scroll Up