Pan od Muzyki

Nowe Dźwięki 81-85/100: Billie Black, Cousin Marnie, Farao, Jasmine Kennedy i Ryn Weaver

Tym razem sprawa wygląda bardzo prosto. Było już w tegorocznych Nowych Dźwiękach kilka prób zebrania samych kobiet w jednym wpisie: były wokalistki, polskie wokalistki (razy dwa) i podwójne wokalistki czyli damskie duety. Nigdy jednak nie podjąłem próby złożenia wpisu z aż pięciu śpiewających dam!

Mam zaszczyt ogłosić, że się udało. I to jak! Zarzekam się, że wybrałem znakomite artystki, każda z nich Cię zachwyci. Co powinieneś zrobić: rozliczyć mnie z tych słów. Zapraszam serdecznie!

81. Billie Black

billie-black

Ten odcinek rozpoczynamy od artystki z Wielkiej Brytanii, która przewijać będzie się nam przez cały wpis, a dokładniej od jej stolicy czyli Londynu. To właśnie tam pomieszkuje 19-letnia Billie.

To taka smutniejsza (jednak się da!) i preferująca mocniejsze podkłady wersja Banks. Jest więc co pokochać. I to chyba nie tylko moja opinia, ponieważ w sieci dość często pojawiają się porównania dwóch pań. Obecnie posłuchać możemy trzech utworów BB, wszystkie polecam z głębi bebeszków. Dla gustujących w soultronice i PBR&B gwarancja zadowolenia.

FacebookSoundCloudTwitterTumblrYouTube

82. Cousin Marnie

cousin marnie

Kolejną wokalistką jest moja równolatka, 22-letnia Cousin Marnie. Pochodzi ona z Hackney, jednej z gmin wchodzących w skład Londynu. Na swoim koncie ma jedną EP-kę, wydaną w 2013 roku “Is Sleeping”, zawierającą cztery utwory.

Trudno zidentyfikować jednoznacznie gatunek, który tworzy. Przeczytałem jakiś czas temu, gdy natrafiłem na nią po raz pierwszy, że to baroque pop – bardzo spodobało mi się to określenie. Ciemne i chłodne, choć pełne przepychu, które musi oddziaływać na odbiorcę. Co ciekawe artystka rozpoczynała swoją przygodę od muzyki country, odchodząc od niej w stronę rytmów hip hopowych i popu.

FacebookSoundCloud SpotifyTwitterTumblr – YouTube

83. Farao

farao

Trzecia gwiazda tego odcinka to prawdziwa globtroterka. Norweżka Kari Jahnsen pochodzi z Valdres, swoją pierwszą EP-kę “Farao” nagrywała w stolicy Islandii, Reykjaviku, a obecnie mieszka w Londynie.

Zdecydowanie nie jest fanką gorącego klimatu (dlatego od razu się polubiliśmy), jak sama powiada “Pewnego dnia chciałabym znaleźć wikinga z wielką brodą i zostać na Islandii na stałe”, wyraźnie widać to także w jej muzyce. Surowe dźwięki przeplatają się majestatycznie w wokalem wychodzącym jak gdyby z ust najprawdziwszej Elfki. Ideał na chłodne wieczory.

FacebookSoundCloudSpotifyTwitterYouTubeStrona internetowa

84. Jasmine Kennedy

j kennedy

Czwarta wokalistka i znów powiązana ze Zjednoczonym Królestwem! Jasmine ma 19 lat, a na koncie już dwie płyty. Nagrana w wieku 16 lat “I Don’t Have An Uncle Pat” oraz wydana w 2013 “A Love Song to Finance”. Panna Kennedy jest jedną z tych artystek dla której robię w Nowych Dźwiękach wyjątek. Bo jestem przekonany, że właśnie tak powinna pachnieć prawdziwa brytyjska prowincja. Piękne, dość proste folkowe songwriterskie granie i urzekający wokal.

Jasmine potrafi wprowadzić w zakłopotanie: wśród swoich muzycznych inspiracji, w jednym szeregu wymienia Reginę Spektor, Bon Ivera, Damiana Rice’a, Vampire Weekend i… The Spice Girls. Posłuchaj jej głosu.

FacebookSoundCloudSpotifyYouTubeStrona internetowa

85. Ryn Weaver

ryn weaver

Ryn usłyszałem po raz pierwszy niedługo po publikacji jej inauguracyjnego utworu na SoundCludzie, kikanaście tygodni temu. Uznałem, że jest dobry i że warto pilnować jej konta, gdyby miała wypuścić coś nowego. Dopiero w trakcie pisania tego tekstu, czyli miesiąc od premiery pierwszej EP-ki zacząłem szperać. Znalezione informacje wprawiły mnie w niemałe osłupienie. A szukałem jedynie zdjęcia.

Ryn mieszka obecnie w LA. Rzuciła studia i zabrała się za spełnianie marzeń, czyli nagrywanie muzyki. Mimo że na razie śpi na kanapie – raz w Kalifornii, a raz w Nowym Jorku, gdzie nagrywała materiał, przed nią prosta droga do zrealizowania celu. Widzisz zdjęcie powyżej? To autentyk. Ryn Weawer to na w środeczku. Poznajesz panią po lewej? Tak, to Jessie Ware, jej kumpela. To właśnie dzięki Brytyjce utwór “OctoHate” został dostrzeżony i trafił m.in. do mnie.

To nie wszystko. Widzisz brodatego pana po prawej? To Benny Blanco, producent utwór Katy Perry i Maroon5. Mało? Wiesz kim jest Michael Angelakos? To frontman Passion Pit, jednego z ciekawszych amerykańskich synthpopowych bandów. O producencie nazywanym Cashmire Cat też pewnie słyszałeś. Wszyscy są kumplami Ryn i czuwali nad produkcją “Promises EP”.

Mam coś jeszcze. Ryn jest także aktorką i tak naprawdę nazywa się Aryn Wüthrich. Ma 21 lat, a w 2013 roku wystąpiła nawet w odcinku CSI (w Polsce “CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas) wraz z Black Sabbath i Ozzym Osbournem.

Zostawię Cię teraz z wielką głową. Dopowiem jedynie, że jej muzyka jest na tyle dobra, że rozumiem starania.

FacebookSoundCloudTwitter

To wszystko. Zadowolony? Osobiście – bardzo. Uważam, że w tych kilku akapitach znalazło się naprawdę dużo dobrej muzyki. Chcesz więcej? Zajrzyj do starszych wpisów lub bądź ze mną na Facebooku, tam zawsze dzieje się coś ciekawego. Do przesłuchania!

Scroll Up