Nowe Dźwięki 76-80/100: Bløsh, Cari Cari, UNKNWN, Vaults i Wet

W wyszukiwaniu i przyswajaniu nowej muzyki jestem bardzo tendencyjny. Może nie zawsze i nie wszędzie, ale jestem. I właśnie teraz będziesz miał okazję doświadczyć tego metafizycznego zjawiska. Przed Tobą kolejne pięć projektów w serii “Nowe Dźwięki”. W każdym z nich głosem raczy nas piękna dama, a towarzyszą jej mężczyźni tworzący muzykę. W trzech przypadkach po jednym (daję to w sumie duet), a w pozostałych – dwóch (tworząc trio).

Będzie pięknie. Zapraszam!

76. Bløsh

blosh

Ten norweski duet  to skandynawski odpowiednich polskiego projektu Paula i Karol. Folkowe melodie bogate w ładny wokal i dodatki (trąbki, bębny).

Para pochodzi z Oslo, tworzą ją Teresa i Jørgen. Tyle o nich wiadomo. Na swoim koncie mają na razie jeden wydany utwór. Oto i on – “C.A.t.L.Y. (Can’t Afford to Lose You).

To prawdopodobnie najkrótsze omówienie artysty w dziejach Nowych Dźwięków. Ten dzień w końcu musiał nadejść.

FacebookSoundCloud

77. Car Cari

cari cari

Ciekawe zestawienie: Australijka i Austriak. Dodatkowo są parą. Stephanie Marie Louise i Alexander Köck oprócz tworzenia duetu w życiu osobistym, postanowili spróbować swoich sił jako duo muzyczne. Tak narodziło się Cari Cari.

Ich muzyka to mieszkanka bluesa, indie rocka i odrobiny country. Mają na swoim koncie EP-kę “Amerippindunkler”, która zawiera pięć utworów. Co ciekawe to Steph gra na perkusji. Prawie jak Meg White :)

FacebookSoundCloud

78. UNKNWN

unknwn

Wszystko zaczęło się od Chrisa Hanny, który od 2012 tworzył muzykę pod pseudonimem Unknown. W połowie 2013 rozglądał się za wokalistką, która chciałaby z nim współpracować przy utworze “I Cry”. Wówczas w Belfaście poprzez swojego przyjaciela poznał Gemmę Dunleavy.

Wkrótce potem Chris i Gemma podjęli decyzję o permanentnym połączeniu sił. Hanna wyciął ze swojego scenicznego pseudonimu “o” i tak postało UNKNWN.

W sierpniu 2014 ukazała się ich pierwsza EP-ka, która zawiera cztery utwory i nosi tytuł “Devil/BBY”.

Facebook – SoundCloud – Spotify

79. Vaults

vaults

Vaults to jeden z tych projektów, który jest tak dobry, że zanim opisuję go na blogu, pojawił się już kilkukrotnie na Facebooku. Dlaczego dopiero teraz? Sam się o to pytam.

Poznałem ich tuż po publikacji pierwszej piosenki w sieci. Od tego momentu minął już rok. Podbój mojego serca rozpoczęli utworem “Cry No More”.

Później było tylko lepiej. Trio zaczęło łączyć elektronikę z żywym instrumentarium – największe wrażenie robi to oczywiście z iście arystokratycznym wokalem. Pięknym i wyrazistym przykładem tego kunsztu jest “Lifespan”.

Trio postanowiło ostatnio po swojemu nagrać utwór alt-J “Hunger of the Pine”. Wyszło im to znakomicie – nie naśladowali, wszystko zrobili we własnym stylu.

FacebookSoundCloudSpotifyTwitterYouTubeStrona internetowa

80. Wet

wet

Brooklynski band lubi wygłupy, najlepiej świadczy o tym adres ich strony internetowej – kanyewet.biz, ale nie zapomina w tym wszystkim o robieniu świetnej muzyki.

Delikatne gitary, bit w stylu soulowym i r&b oraz świetny damski wokal, który potrafi wkomponować się w odpowiedni nastrój i styl wykreowany przez muzyków.

W 2013 roku wydali pierwszą EP-kę zatytułowaną po prostu “Wet”. Czteroutworowy minialbum pokazuje wielki zasięg jakim dysponują. Jednym to przeszkadza, ale ja uwielbiam urozmaicenia. Szczególnie jeśli są dobre.

Dwa miesiące temu zaprezentowali kolejny utwór zatytułowany “Move Me”. Tutaj dźwięki stają się bardziej poważne. Bit zwalnia i łagodnieje, mocno zmierzając w stronę soultroniki, ale także balladowego popu.

FacebookSoundCloudSpotifyStrona internetowa

To już wszystko w tym wpisie. Z kolejną transzą młodych artystów spotkamy się przy okazji projektów 81-85. Mam nadzieję, że znalazłeś do dla siebie. Do przesłuchania!

PS. Możesz także dać znać poprzez ankietę, które Nowe Dźwięki podobały Ci się w tym odcinku najbardziej.

Który projekt podobał Ci się najbardziej?

View Results

Loading ... Loading ...