Pan od Muzyki

Nowe Dźwięki 40-41-42/100: BYRTA, MAASAI i Tears & Marble

Tak jak obiecałem poprzednim razem przeniesiemy się dzisiaj z Ameryki Północnej do Europy i odwiedzimy trzy kraje. W przypadku dwóch z nich rzadko wspominamy o ich muzycznym potencjale.

Nadal skupiamy się na muzycznych duetach damsko-męskich. Tym razem zawitamy do Szwecji, Holandii i na Wyspy Owcze! Tego nie możesz przegapić!

40. BYRTA

byrta

Byrta to jedyny projekt, w całej tegorocznej setce Nowych Dźwięków, pochodzący z Wysp Owczych. Tworzą go Guðrið Hansdóttir i Janus Rasmussen i stacjonują w Tórshavn, stolicy archipelagu z którego pochodzą, choć poznali się w Reykjavíku i to właśnie tam podjęli decyzję o spróbowaniu sił jako duet.

Guðrið i Janus to taki farerski odpowiednik naszego xxanaxxu, tylko, że Byrta tworzy teksty w ojczystym języku (farerskim/duńskim). I grają odrobinę prostsze dźwięki – to bardziej klasyczny (i odrobinę już przestarzały) electropop, a nie chillwave.

W 2013 roku wydali swój pierwszy album zatytułowany po prostu “Byrta”. Jeśli chcesz poznać muzyczną egzotykę, ta propozycja jest dobrym rozwiązaniem.

Dla Ciebie bardzo przyzwoity utwór “Andvekur”.

FacebookSoundCloudYouTube

41. MAASAI

maasai

Nazwa sztokholmskiego duetu, tworzonego przez Dominique Teymouri i Zackariasa Ekelunda, pochodzi od kenijskiej grupy etnicznej – Masajów. Symbolizować ma ona siłę i moc, z cechami tymi utożsamiane jest wspomniane plemię.

Poznali w 2010 roku, kiedy to wokalistka Dominique szukała perkusisty do poprzedniego projektu muzycznego. Dość szybko zostali parą i postanowili razem stworzyć coś niepowtarzalnego. Tak powstało MAASAI.

FacebookSoundCloud – Strona internetowa

42. Tears & Marble

tears marble

Tears & Marble to tak naprawdę duet z holenderskiej Hagi – Bella Hay i Cris Kuhlen. Podbój umysłów ludzi wrażliwych na dobrze dźwięki rozpoczęli od ożywienia przeboju sprzed 20 lat, nadając mu całkiem nowe brzmienie.

Bella i Cris nagrali i udostępnili cover utworu Haddawaya pod koniec 2013 roku. To było naprawdę dobre posunięcie, a stało się jedynie preludium – w czerwcu 2014 duet wydał “Romance EP”, zawierającą 5 nowych utworów.

Muzykę Tears & Marble charakteryzuję duża elektroniczna zwiewność, kompozycje są bardzo delikatne, niemalże sensualne, po dodaniu rozmarzonego frontu panny Hay daje to rzadko spotykany rezultat. Mnóstwo łagodności i przyjemności.

FacebookSoundCloudTwitter – YouTube

Dzięki za obecność i tym razem. W następnym odcinku ostatnie trzy duety, a później zamknięcie kolejnej części Nowych Dźwięków. Do przesłuchania!

Scroll Up