W muzyce niezależnej doszukamy się zapewne wielu żeńskich duetów – wspomnieć wypada choćby o Boy czy Tegan & Sara. W Nowych Dźwiękach postanowiłem również przyjrzeć się temu “zjawisku”.

Właśnie dlatego numerami 28, 29 i 30 w tegorocznym zestawieniu młodych projektów muzycznych oznaczone zostały kobiece pary trudniące się pracą sceniczną. Przed nami trzy zespoły, które należy poznać i o których warto pamiętać .

28. Elsa & Emilie

elsa and emilie

Dziewczyny pochodzą z Haugesund, norweskiego miasta leżącego na północno-zachodnim wybrzeżu kraju. Wspólnie tworzą odkąd miały 13 lat – przede wszystkim posiłkują się wokalami (często w dwugłosie) i gitarą, czasami do tworzenia muzyki przydaje się również fortepian.

Elsa Søllesvik i Emilie Haaland Austrheim to tradycyjne singer-songwriterki, piszące teksty głównie o dojrzewaniu i problemach dorastania w małych skandynawskich miastach. Muzykę cechuje nastrój – ich popowe ballady są dość mroczne.

W roku 2013 znalazły się pod skrzydłami Sony Music, więc jeśli zostaną dobrze poprowadzone, już niedługo ukaże się naprawdę fajny debiutancki album duetu. Wpadłem na nie dzięki ich pierwszemu utworowi “Run”.

Pod koniec czerwca zaprezentowały drugi utwór, który jednak nie zwalił mnie z nóg.

FacebookSoundCloudTwitterStrona internetowa

29. Kaleida

Kaleida

Ten duet tworzą Christina Wood i Cicely Goulder, których miastem rodzinnym jest Londyn. Tworzą muzykę elektroniczną, którą najłatwiej wrzucić do szuflady z innymi indietronicznymi projektami. Dźwięki charakteryzują się tym, że są bardzo oszczędne. Przesterowane klawisze i odrobina sampli.

O wiele bogatszy jest za to wokal blondwsłosej Christiny Wood. Ma w sobie coś takiego, że ciągle chce się więcej.

Pierwszy utwór dziewczyn pojawił się już w listopadzie 2013 roku. Był to “Thing”, który dość szybko doczekał się wideo.

Gdy widzę i słyszę dziewczyny od razu do głowy przychodzi mi na myśl Say Lou Lou.

FacebookSoundCloudYouTubeTwitter

30. Lily & Madeleine

Lily and Madeliene

Trzeci duet dziewczęcy to współpraca sióstr z Indianapolis – Lily i Madeleine Jurkiewicz. Nie wydaje mi się jednak by miały wiele wspólnego z naszym krajem. Lil i Mad wydały do tej pory EP-kę ” The Weight of the Globe” i debiutancki album zatytułowany imionami młodych dam.

Duet gra folk pop – akustyczne ballady i elementami etnicznymi, oczywiście w rozumieniu amerykańskim. Głosy dziewcząt, które często śpiewają razem brzmią trochę podobnie do wokalu Birdy. W samych kompozycjach również doszukiwać można się podobieństw.

Folkowe duo rozpoczęło tworzenie własnych utworów już w liceum, to właśnie wówczas dziewczęta zostały zaproszone do studia na nagranie eksenta, tuż po tym jak uploudowały kilka swoich kawałków na YT.

Facebook SoundCloudTwitter – YouTubeStrona internetowa

Za nami kolejna 15 Nowych Dźwięków. Już niedługo podsumowanie i playlista w artystami obdarowanymi numerkami 16-30! Do przesłuchania :)