Różni ludzie z odmiennych światów, którzy spotkali się, by tworzyć spójną muzykę – tak najczęściej mówią o sobie członkowie Hengelo. Jaka jest historia bandu i jak brzmi ich muzyka?

Hengelo to pięcioosobowy skład, który narodził się pod koniec 2015 roku w Katowicach. Różne charaktery i temperamenty postanowiły współpracować, by stworzyć coś, czym będą mogli podzielić się ze słuchaczami, jednocześnie traktując to, jak własne, muzyczne dziecko.

Start projektu można datować tak naprawdę na luty 2016, gdy śląski skład zarejestrował dwa utwory w sesji live dla Silesia Live Session. Do sieci trafiły “Lust” i “Try”, które łącznie odsłuchano ponad 40 tys. razy.

Ich muzyka często przywraca wspomnienia soft rockowych stylistych z końca lat 80., ale jej myślą przewodnią jest współczesne brzmienie indie. Grupa nagrywa utwory zarówno po polsku, jak i po angielsku. Czas wspomnianej live sesji to także start koncertowych zmagań Hengelo, który zwiedził już kawałek Polki i zagrał kilka gigów.

Zespół brał z powodzeniem udział w kilku konkursach, m.in. Katofonia Music Outbreak, czy Zrób Hałas, organizowany przez Teatr Śląski. Ten rozdział zmagań na polu muzycznym, band zakończył wydaniem “Hungry Eyes” EP w listopadzie 2016, która zawierała sześć nowych utworów. Publikacja minialbumu była bardzo dobrym posunięciem, ponieważ poskutkowała występem na jednek z krakowskich edycji Sofar Sounds, a następnie zagościła na antenach radiowej Trójki, Czwórki oraz Antyradia.

Największym dotychczasowym sukcesem Hengelo wydaje się być występ na Przystanku Woodstock 2017, na który to zostali zaproszeni przez jury z Jurkiem Owskakiem na czele, które dokonało wyboru spośród ponad 850 zgłoszeń.

Dużo dobrego działo się też pod koniec ubiegłego roku. 9 pażdziernika 2017 roku zespół świętował drugie urodziny na deskach Teatru Śląskiego, przy pełnej widowni, wykonując utwory wspólnie z Natialią Grosiak czy Mioushem. Obecnie najważniejszym celem, jaki Hengelo stawiają przed sobą, jest wydanie pierwszego albumu długogrającego.

Znajdź Hengelo: Facebook / SoundCloud / Instagram

Na koniec kilka słów od zespołu:

Jesteśmy piątką osób z różnych muzycznych rejonów, z bagażem doświadczeń. Po długich poszukiwaniach spotkaliśmy się w jednym miejscu i okazało się, że rozumiemy się doskonale i chcemy wspólnie pójść jedną ścieżką, spróbować czegoś zupełnie innego niż dotychczas.

Mija drugi rok, odkąd zaczęliśmy swoją wędrówkę z Hengelo. Przez ten czas nagraliśmy EP-kę, wygraliśmy kilka konkursów, zagraliśmy sporo świetnych koncertów i zaczęliśmy pisać piosenki po Polsku. Mamy ambicje, by nadal się rozwijać, dotrzeć do jak największej grupy słuchaczy. Potrzebny nam jest do tego LP, który mamy zamiar nagrać w tym roku, jesteśmy na etapie dopinania studia i producenta płyty.

Muzyka, którą tworzymy to coś czego sami chcielibyśmy posłuchać. Jest bardzo melodyjnie, ale to wcale nie jest lekko przyswajalna muzyka. Jesteśmy różnorodni gatunkowo. Każdy z nas wywodzi się z innego muzycznego świata, stara się dać od siebie to, co najlepsze. Wymagamy dużo od siebie i od słuchacza. Słychać przede wszystkim rockowe i alternatywne brzmienia, ale również wpływy jazzu i muzyki eksperymentalnej. Hengelo traktujemy jako coś wyjątkowego – tworzymy coś co idealnie oddaje nasze emocje, a tworząc często porozumiewamy się kompletnie bez słów.