Szwedzka scena alternatywna ma do zaoferowania równie wiele co siostrzane – norweska i islandzka. Postanowiłem więc rozpocząć poszukiwania i przedstawiam Ci playlistę złożoną wyłącznie z młodych muzyków z tego kraju. 

Mam wielką słabość do muzyki skandynawskiej, ale chyba nawet ja czasem nie doceniam tego co dzieje się na scenie alternatywnej państwa Trzech Koron. Okazuje się, że tuż pod naszymi nosami rośnie nowe pokolenie artystów, którzy za kilkanaście miesięcy pokażą światu na co ich stać i zaczną dorównywać poziomem swoim starszym oraz, w powszechnej opinii lepszym (lepiej promowanym?), kolegom z Islandii i Norwegii.

I cóż, że ze Szwecji? Tam też znajdziemy dobrą muzykę!

Tym razem zrobię to dość kompaktowo – nie będzie zbyt wielu faktów i metryczek. Nie skupię się na genezach, gatunkach i korelacjach. Na tego typu opowiadania przyjdzie jeszcze czas. Znajdziesz tu natomiast ze dwa krótkie akapity, ładne widoczki (zorza polarna w nagłówku) i dużo dobrej muzyki. Przede wszystkim po to ostatnie tutaj zaglądasz, prawda?

Większość artystów znajdujących się na tej playliście nie wydała jeszcze swoich debiutanckich albumów. Prawie wszyscy mieszkają obecnie w Sztokholmie, ale jest jeden duży wyjątek – z tej grupy wyłamuje się Adna Kadić, która jest Szwedką, ale wybyła do Berlina walczyć o swoje. W tej dwudziestce jest także kilka projektów znanych szerszej publiczności: Seinabo Sey, Elliphant czy Kleerup.

Jeszcze słówko o stylach muzycznych, które pojawiają się na plejce – nie będziecie zaskoczeni, dużo na niej indietroniki, soultroniki, synthpop, chillwave, troszkę folku i electro dubu – czyli tego, co jest sercem i kręgosłupem tego bloga.

To chyba wszystko. Pozostaje zapoznać się z tym co w środku. Daj znać co myślisz o całej kompilacji i oczywiście młodych szwedzkich artystach.

Masz ochotę częściej odbywać takie podróże, zwiedzać konkretne zakątki muzycznego świata? Do przesłuchania!

I cóż, że ze Szwecji!

I cóż, że ze Szwecji na Spotify

 • zapętlam i podaję dalej! genialna playlista!

  • To raczej zasługa świetnych szwedzkich projektów niż samej playlisty, ale jest mi bardzo miło :)

   • Powiem Ci, że trafiłam tu zupełnym przypadkiem – ktoś ze znajomych polubił jakiś Twój post na fp – po czym spędziłam tu zasłuchana jakieś 4 godziny :P Ja – rock’n’rollowa, metalowa duszyczka ;) haha Dawno mi się tak dobrze nie pracowało w Corelu (do trzeciej w nocy!), jak przy muzyce wybranej przez Ciebie :) Dzięki! Będę tu częstym gościem!

    • Dziękuję :)

     • okej, zawstydziłam Cię, rozumiem… ale żeby od razu playlistę usuwać? Jak ja będę teraz pracować?! buuuu…

     • Niczego nie usunąłem. Wszystko powinno działać. Jeśli cuś nie hula, to prawdopodobnie wina leży po stronie SoundClouda :)

     • Już działa, to jakieś przejściowe było. Uff ;) #backtowork

 • Matylda

  uczę się szwedzkiego i jestem w Szwecji zakochana. wielkie dzięki za tę playlistę :)

  • Ja jestem fanem całej Skandynawii, z naciskiem oczywiście na Islandię, ale jeszcze nie doszedłem do nauki języka :)

   A playlista – niechaj długo służy :)

   • Matylda

    Islandzki uaktywniam w przyszłym roku – jestem na filologii skandynawskiej. Będę Cię bacznie obserwować!