Przyszedł czas w którym zostawiamy z boku projekty solowe i skupiamy się na grupach. W dzisiejszej odsłonie zakolegujemy się z melancholijnymi – duetem i zespołem, oraz damy po garach z energicznymi Ślązakami.

Poczujesz się jak gdyby odwiedzałbyś undergroundowe kluby w największych światowych metropoliach, a to tylko początkujące Polskie Dźwięki!

58. Jóga

jóga

Origin story mojego osobistego zapoznania się z duetem jest dość osobliwy – pewnie jak większość Polaków, którzy o nich słyszeli, zauroczył mnie ich występ na castingu w X-Factor. Jednak, nie oglądam TVN-owskiego talent show, a epizod z udziałem Jógi był jedynym odcinkiem jaki widziałem, trafiłem na niego podczas podróży międzykanałowej. Nawet nie mam pojęcia do którego etapu programu dobrnęli.

Zrządzenie losu?

Niewątpliwie Kamil i Rafał to osobniki nietypowe. Skromni, a może nawet trochę dziwni i lękliwi, w t-shirtach i rozciągniętych swetrach, a przecież scena to miejsce dla samców Alfa!

Scena niezależna, bo wierzę, że właśnie tam szykują sobie miejsce panowie, ma to do siebie, że przyjmuję do serca reprezentantów nietypowych, odstających trochę od “standardów”, a tych porządnych, wymuskanych i idealnych odrzuca. Jestem o nich spokojny.

Chłód bijący z każdej szczeliny, melancholia w warstwie tekstowej i muzycznej, delikatne przebąkiwania basu oraz wokal Chet-Faker-Style. To właśnie dźwięki od duetu JÓGA.

FacebookYouTube

59. Hanimal

hanimal

Warszawski band to jeden z tych muzycznych projektów, które mimo lat działalności nadal są anonimowe. Hanimal istnieje od 2011 roku, a więc kilka koncertów zdążyli już zagrać. Wydali nawet płytę i pojawiali się na Off Festivalu, Slot Arcie, a tym roku nawet na Open’erze.

Gdyby Polska była Islandią to, po pierwsze nie martwiłbym się o swoją przyszłość, bo miałbym stado owiec i jadłbym Prins Pólo, a po drugie, Hanimal byłoby zespołem rozpoznawalnym na całym świecie. Grają jak Sigurzy zmiksowani z Sóley i Myrrą Rós, podawani w wysokiej szklance z Kostkami Cukru (pierwszy zespół Björk, który osniósł sukces – The Sugarcubes).

Tutaj do odsłuchania cały album zespołu, który premierę miał 22 stycznia 2014 roku.

FacebookSoundCloud BandCampStrona internetowa

60. Tape Reels

tape reels

Blues wraca do łask! Czy to za sprawą The Black Keys czy też The White Stripes/Jacka White’a? Nieistotne. Chłopaki z Tarnowskich Gór mają zamiar rozruszać Polskę swoją muzyką.

Bartek (wokal i gitara), Adam (perkusja) i Iwo (bas) na razie oddają hołd klasyką i eksperymentują, ale zdążyli już zwrócić na siebie uwagę. Blues z rockowym sznytem staje się popularny, bo gitarowe granie staje w kontrze do szybko prącej na przód elektroniki, a fani dobrej muzyki zacierają ręce.

Trio rozpoczęło wspólne granie na przełomie 2011 i 2012 roku, ale z moich obserwacji wynika, że właśnie teraz zbierają materiał i przygotowują się do nagrywania czegoś większego, o ile znajdą wytwórnię płytową.

FacebookSoundCloud – YouTube

Jesteś przekonany, że nasza muzyka niezależna/alternatywna/dobra prezentuje poziom coraz bliższy przodującym w tej dziedzinie USA, Anglii i Australii. Zdecydowanie mamy się czym pochwalić.

W ostatniej części polskich brzmień w tegorocznej odsłonie Nowych Dźwięków przyjrzymy się dwóm młodym paniom i jednego panu. Do przesłuchania! Dajcie znać co sądzicie o zaprezentowanych muzykach.