Czas by prezentowanie polskich muzycznych perełek nabrało rozpędu. Dzisiaj będziemy mieć do czynienia z kolejnymi damami. W pierwszym odcinku było bardziej mrocznie, surowo i tajemniczo.

Tym razem przeniesiemy się do krainy subtelnych dźwięków – dużo akustycznych gitar, radości, nieodwzajemnionej miłości, kilka kropel łez i szczypka wesołej melancholii. Wszystko co tygryski lubią najbardziej!

49. Klara

Klara Jędrzejewska

Właśnie tutaj, po raz pierwszy dzisiaj zapytam: a co ja robię ze swoim życiem? Wszak Klara, a właściwie Maria Klara Jędrzejewska to tegoroczna maturzystka! Młoda łodzianka rozpoczęła swoją muzyczną przygodę (zwaną w jej przypadku po prostu “życiem”) od nauki gry na fortepianie. Szybko okazało się, że to jej nie wystarcza i zabrała się za komponowanie, pisanie tekstów oraz szlifowanie gry na gitarze u ukulele.

Płytę “Away” wydała dawno temu, bo w 2012 roku. Przy debiucie pomagał Artur Gadowski (IRA) i choć statystyki są po stronie autorki (pierwsza dwudziestka najlepiej sprzedających się płyt w Polsce), to Klarę poznałem dopiero chwilę po publikacji wideo do utworu “Enchanted” czyli w połowie 2013.

Młoda singer-songwriterka radzi sobie na naszej scenie całkiem dobrze – ma na koncie koncert live w Trójce, występ na Trendach 2014 czy Slot Art Festivalu 2014

FacebookBandCamp – Spotify

50. Karlla

karlla

Karlla to najświeższy projekt spośród dzisiejsze trójki – uformowany w pierwszej połowie 2014 roku przez wokalistkę Karolinę Trałkę i pianistę Błażeja Haberlę. Skład rozrósł się do czterech członków, gdy dołączyli do niego Szymon Paduszyński (gitara) i Filip Laszuk (perkusja). Oczywiście to Karolina jest liderką, twarzą i personą decyzyjną w bandzie.

Wśród inspiracji wymieniają Sigur Rós, Low Roar, Bon Ivera czy Agnusa i Julię Stone, ale poszperałem odrobinę i zauważyłem, że Karolina lubi także Buriala czy duet Tegan & Sara. Wszystko to łączy się, miesza i powstaje naprawdę dobra muzyka.

Mimo że zespół swój pierwszy koncert zagrał podczas Slot Art Festival 2014 czyli miesiąc temu, mają już przygotowany materiał na EP-kę.

FacebookSoundCloudYouTube

51. Sonia pisze piosenki

sonia pisze piosenki

Przedstawicielka stolicy w dzisiejszym odcinku “Nowych Dźwięków”. To Sonia Wąsowska – gra na gitarze i śpiewa. Chyba najcudowniejsze połączenie. Dużo folku, trochę popu, nutka szczęścia i odrobina smutku. Bardzo delikatnie i dziewczęco.

Na koncie “Friends to Lovers EP” wydane nakładem niezależnej FYH! Records. Ostatnio “Sonia pisze piosenki” zamieniło się w “Sonia i Sandra piszą piosenki”, a nawet “Sonia pisze piosenki, a Lilly nienawidzi róż” – wszystko za sprawą tymczasowego wsparcia – młodszej siostry Sonii, Sandry Wąsowskiej oraz 1/2 “Lilly Hates Roses”, Kasi Golomskiej. Niezależnie w jakiej konfiguracji, dziewczyny radzą sobie bardzo dobrze.

FacebookBandCampTumblrYouTube

Jak to się mówi? Łakome kąski? W muzyce, również w tej polskiej, także się zdarzają. Dzięki za ten odcinek i do przesłuchania!

PS. W trzeciej części Polskich Dźwięków pojawią się nostalgiczni panowie!