Pan od Muzyki

Nowa norweska muzyka alternatywna – tych młodych artystów wypada znać!

Norwegia to prawdziwa perła w koronie sceny alternatywnej. Tym razem pokazuję Ci świetnych, młodych artystów z krainy fiordów. Muzyka Północy to jest to!

Norwegia jest drugim przystankiem podczas podróży diagnozującej potencjał młodych muzyków z krajów skandynawskich. Na pierwszy ogień poszła Szwecja i byliśmy bardzo zadowoleni z tej inspekcji. Uważam, że podczas tego postoju także nie będziemy mieć na co narzekać.

Największym ośrodkiem skupiającym artystów w tym kraju jest oczywiście jego stolica, Oslo, ale nie tylko tam można spotkać muzyczne talenty. Na drugie miejsce w ostatnim czasie wysunęło się Bergen i wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas dołączą do nich kolejne ośrodki miejskie.

Dobrze wiesz, że w poszukiwaniach skupiam się na tak zwanych “nowych brzmieniach” czyli segmencie muzycznym coraz bardziej popularnym w naszym kraju, lecz ciągle niedocenianym. Do indietroniki, ambientu, trip hopu i świeżego R&B dorzucamy tym razem także songwriterkę, dźwięki z pogranicza popu i folku, a także odrobinkę (naprawdę odrobinkę) indie rocka/punku.  Jest naprawdę ciekawie i dość przekrojowo, wszak Norwegia uchodzi w świecie za najbardziej płodną nordycką ziemię, jeśli chodzi o scenę alternatywną.

Playlista ta to tylko, bo w takich kategoriach trzeba rozpatrywać tę ilość, 16 utworów, każdy pochodzi od innego projektu, co daje nam odrobinę ponad godzinę muzyki. To dobra długość, by przysłuchać się każdemu z osobna, dać mu chwilkę, bo długo kompletowałem całość, dbając o każdy szczegół. Selekcja brzmi znakomicie zarówno rozbita na poszczególne elementy, jak i rozpatrywana całościowo. Jest na tej liście kilku muzyków o których mogłeś przeczytać na blogu: Emilie Nicolas czy moja ukochana Aurora, a także ci, którzy pojawiali się w serii cotygodniowych plejek: Sgrow i Kid Astray. Pozostali to także potencjalne gwiazdy światowych scen, które znać powinieneś już teraz! Mam tu na myśli Mihle, Rebbekę Garden, duet Wauwatosa czy też zespół Highasakite.

Gotowy na kolejną podróż? Daj znać kto spodobał się Twoim uszom i który Kraj Północy ma być kolejny na naszej liście?

Scroll Up