Pan od Muzyki

Piątka z polskiego: joan, Melika, Not Pretty Enough, Seals & tsar

Krajowe projekty muzyczne, które zasługują na piątkę z polskiego. Posłuchaj nowości z rodzimej sceny muzycznej. To artyści, na których koncerty, możesz trafić już tej jesieni.

Zazwyczaj mam tak, że chomikuję polską muzykę i piszę o niej dopiero, gdy nazbieram przyzwoity zestaw projektów, o których chcę wspomnieć. Dzieje się tak dlatego, że pragnę, aby większa grupa naszych krajowych, dobrych dźwięków zauroczyła uszy czytelników/słuchaczy jednocześnie. Żebyśmy w końcu przestali marudzić, że nie mamy przyzwoitych artystów w Kraju nad Wisłą. Jeden argument (czyt. jeden muzyk lub zespół) często nie wystarczy.

Przedstawiam Ci zatem pięć argumentów. Pięć utworów, od pięciu różnych, rodzimych projektów, które zasługują na piątkę. I to z każdego przedmiotu, nie tylko z polskiego.

joan – So Shy feat. Fismoll

Poznań / alt pop, indie folk, singer-songwriter

joan to młodziutka Asia Glensk, siostra Arka Glenska a.k.a Fismolla. Dopiero rozpoczyna solową drogę, od początku wpierana przez bardziej doświadczonego brata. Niezwykle utalentowana, grająca na kilku instrumentach, obdarzona pięknym wokalem. Czująca całą sobą.

Melika – Will The Spell Fulfill?

Wrocław / synthpop, trip hop, space electro

Na koncie trzy single, każdy lepszy od poprzedniego. “Will The Spell Fulfill?” to już naprawdę wysoki poziom. Zimne electro, w elementami tripu i pociągającym głosem Meliki. Skład projektu, oprócz wokalistki, która go firmuje, tworzą: Paweł Rychert (klawisze, elektronika, produkcja), Marcin Rak (perkusja) i Paweł Stachowiak (bas i syntezator). Ostatni z panów jest teraz wszędzie. Kojarzycie go?

Not Pretty Enough – Hard Believer

ambient synth, synth pop, melancholic pop

Największa niewiadoma z całej piątki. Absolutni debiutanci, którzy kilka dni temu opublikowali swoje pierwsze nagranie “Hard Believer”. I muszę przyznać, że do twarzy im z tą tajemnicą. Nie jest to wymuszone zagranie, a element pięknego przedstawienia projektu i rzeczywistości, w którą chcą wierzyć. Zdanie, którym zamierzają się przedstawiać to: “We are young, we love music and we are not pretty enough.”. Proste i zrozumiałe.

Seals – Garden

Cieszyn / dream pop, synth pop

Duet, szczególnie damsko-męski, to ciągle najpopularniejsza forma prezentowania muzyki. Spójrz na naszą scenę muzyczną! Do tego grona dołączają Seals czyli Magda Kluz i Wojtek Kiełbicki. Na ich YouTubie i SoundCloudzie możesz znaleźć jedynie kilka autorskich utworów, ale także sporo coverów, którymi zajmowali się wcześniej. Najnowszą kompozycją, która ukazała się pod szyldem Seals jest “Garden”. Zaczyna się spokojnie i akustycznie, by nagle przyspieszyć i zagęścić atmosferę. Wszystko z towarzystwie uroczego wokalu.

tsar – sabre

Szczecin / indie rock, electro pop

“Sabre” to pierwszy utwór nagrany i wydany dzięki umowie z Kayaxem. Wcześniej kwarter własnym nakładem wydał EP-kę “tsar”. O bandzie mogłeś przeczytać na blogu już na początku roku. Na ukończeniu znajduje się także kolejne wydawnictwo zespołu – “Medusa”. Bardzo prawdopodobne, że jego brzmienie będzie zbliżone kompozycji, która poniżej. Premiera w okolicach 15 października, bo to na ten dzień tsar zaplanował coś w rodzaju “release party” – po raz pierwszy zagrają muzykę z nowego albumu.

Daj znać, który z przedstawionych artystów podoba się Tobie najbardziej. Dużo tego, prawda? Można się zgubić i poddać tym dźwiękom. Ale to ten dobry rodzaj zatracenia.

Pamiętasz, że na Spotify istnieje playlista #POLTERNATIVE? Staram się co jakiś czas dodawać do niej kolejne utwory, ale to nie taka prosta sprawa. W tej chwili znajduje się na niej 39 utworów, co oznacza 39 projektów. Zajrzysz?

Scroll Up