Pan od Muzyki

Polska muzyka nie jest modna

Młodzi polscy artyści nie tworzą modnej muzyki, nie potrafią lub nie chcą. Z czego to wynika, czym się objawia i dlaczego na to pozwalamy? Chcemy, aby nasza scena niezależna dorównywała tej z Zza Oceanu, a więc musimy zastanowić się nad tym, co jeszcze możemy zrobić. 

Od dłuższego czasu chciałem napisać o tym, że młodzi polscy muzycy nie są modni. Może to wywołać oburzenie w stylu: “a niby po co mają być modni?”, “mają się sprzedawać i tracić artystyczną wartość?”, “może i nie są modni, ale tworzą dobrą muzykę i to jest najważniejsze, też wymyślił”. Jasne, możemy się obrzucać takimi populizmami, ale zróbmy to później. Myślę jednak o czymś odrobinę innym.

Zdaję sobie sprawę, że nasza muzyka niezależna (bo o masówkach radiowych szkoda pisać) wywodzi się przede wszystkim z czasów w których królował punk, rock i inne gitarowe brzmienia, a Polska była kulturowo odseparowana. Tylko jest jeden problem – żyjemy w drugim dziesięcioleciu XXI wieku, a większość młodych artystów, bo to przede wszystkim o nich chodzi, nadal wzoruje się na muzyce lat 80. i 90. – zarówno polskich legendach, jak i gwiazdach zza oceanu. To bardzo dziwne, bo świat muzyki już dawno postawił kilka kolejnych kroków. Młodzi Polacy, chwytają bezmyślnie za gitary, zasiadają przy perkusji, albo co gorsza, zaczynają tworzyć proste jak konstrukcja cepa, bity w Audacity (taki toporny program audio, kto montował w swoim życiu cokolwiek, ten pewnie się z nim zetknął) i piszą teksty z których wylewają się kurwy, siedząc na osiedlowej ławeczce.

mic-sennheiser-music

Może spoglądam na świat z odrobinę innej perspektywy, ale ludzie, którzy mają siebie za wrażliwe osoby z otwartym umysłem i nieśmiało (lub śmiało i całkiem głośno) określają się mianem artystów, również powinni czasem spojrzeć w prawo i lewo. Do czego zmierzam? W momencie gdy polscy nastolatkowie bunkrują się w piwnicach i nagrywają hip hopowe dema rodem z początku lat 90., a kolejni gitarzyści próbują zagrać “Smells Like Teen Spirit” czy “Stairway To Heaven”, rówieśnicy z Anglii, Australii czy USA, rewolucjonizują gatunki, eksperymentują, udoskonalają istniejące wzorce, przenosząc sztukę jaką jest muzyka na kolejny poziom. Gdzie w tym wszystkim jest nasze miejsce? I nie próbuj mi wmówić, że to z powodu historii czy geopolityki! To nieprawda.

Zgodzę się, że w grę wchodzi majętność. To często jest duża przeszkoda – nasi artyści na początku drogi nie zawsze mogą pozwolić sobie na MacBooki, samplery, automaty perkusyjne, grooveboxy czy rozbudowane podłogi i wzmacniacze, które ułatwiają pracę i pozwalają skupić się wyłącznie na niej. Tylko czy nie powinna w takiej sytuacji zacząć działać słynna polska kreatywność? I nie mówię tutaj o kombinowaniu i złodziejstwie. A może zwyczajnie jest nam to na rękę, boimy się być liderami, nie chcemy podejmować ryzyka i zadowalamy się rolą outsidera z przebłyskami geniuszu?

Przemysł muzyczny jest przeogromny i nie zamierzam dotykać dzisiaj każdej jego części, chcę skupić się na muzyce/scenie alternatywnej/niezależnej (niepotrzebne skreślić), bo to na niej najbardziej mi zależy. I przez ostatnią dekadę dzieje się w niej wiele dobrego – są instytucje, miejsca i ludzie, którzy próbują ciągnąć ją za uszy. Nie wspominając o słuchaczach, którzy nie pamiętają czasów świetności Czesława Niemena, Stana Borysa czy Perfectu – wszyscy szanujemy tych artystów, ale chcemy mieć swoich, takich, którzy rodzą się teraz, abyśmy mogli ich podziwiać, utożsamiać się z nimi i skandować ich imiona na koncertach podczas słuchania nowych utworów.

dj decks and beats headphones

Na pewno wyolbrzymiam i dramatyzuję – mam taki zwyczaj podczas pisania o rzeczach, które są mi bliskie i którymi się przejmuję. Jestem fanem zmian, badania trendów i diagnozowania mody z muzyce i nigdy tego nie ukrywałem. Dlatego chciałbym, żeby z naszym kraju młodzi muzycy tworzyli Indietronikę, łączyli naszą bogatą kulturę z nowoczesnością, tak by powstawał dobry Indie Folk. Wreszcie, by spojrzeli na Stany Zjednoczone i zauważyli, że do łask wraca unowocześniony Blues Rock z elementami Funku i Jazzu. No bo przecież można!

W socjologii (przede wszystkim mediów) wyróżnia się już Milenialsów i Generację Z – to także z tych grup wywodzą się w większości rozpoczynający swoją przygodę muzycy. Nie mający pojęcia o izolacji kulturowej i nie czujący się wcale gorsi od młodych ludzi z zachodu. Część przekłada to na tworzone przez siebie brzmienia. Przykłady? Właściwie wszyscy artyści o których pisałem w tegorocznych odcinkach “Polskich Dźwięków”. Jeśli chodzi o najważniejszych: The Dumplings, Rebeka, Fismoll, Zamilska, xxanaxx, Julia Marcell, Gooral, Taco Hemingway. Jest ich całkiem sporo, ale nadal niewielu.

Liczę, że nadal się rozumiemy, że nie kipi w Tobie złość i chęć napisania w niewybrednych słowach co myślisz o mnie i moich poglądach, określając mnie mianem kilku narządów, głównie służących do prokreacji lub wydalania. Nie twierdzę, że rock, metal, granie akustyczne czy rap są złe i trzeba je wpisać do Księgi Zakazanych Gatunków Muzycznych. Należy jednak pomyśleć o ich udoskonalaniu i sposobie pracy nad tworzoną muzyką. Należy o wiele mocniej skupić się na samym procesie tworzenia. Każdy z młodych artystów chce być rozpoznawany i móc żyć wyłącznie z muzyki, ale spoglądając w przyszłość nie może widzieć siebie w roli Eminema, Madonny, Stevena Tylera czy Johnny’ego Casha, tylko raczej Jacka White’a, Marcusa Mumforda lub Florence Welch.

A najlepiej, gdyby w wyobrażeniach widział samego siebie – jedynego w swoim rodzaju, wielkiego artystę, który zmieni nasze postrzeganie o muzyce, niezależnie od tego jakie dźwięki będzie tworzył.