#POLTERNATIVE czyli nowa, polska muzyka alternatywna. Dużo polskiej muzyki alternatywnej. Zrobimy coś razem dla rodzimych brzmień i młodych artystów z naszego kraju?

Z polską muzyką alternatywną, a dokładniej: z muzyką młodych artystów z Polski, jest jeden problem – na streamingach jest jej ciągle mało. Projekty są we wczesnych stadiach rozwoju lub też są tak niezależne, że nie decydują się na publikację, bądź zbyt długo z nią zwlekają. Zdarza się także, że nie wiedzą jak i nie mają nikogo, kto mógłby się tym w ich imieniu zając. Gdy więc coś już zagości w serwisach innych niż YouTube, trzeba o tym informować, by nikomu nie umknęło. Właśnie dlatego postanowiłem stworzyć playlistę #POLTERNATIVE na Spotify, czyli ciągle największym, najpopularniejszym serwisie streamowania plików audio.

Spotify używam najchętniej, na pewno przekonałeś się o tym już przy okazji zbierania dźwięków szwedzkich czy islandzkich. Zawsze brakowało mi jednak zestawienia muzyki polskich artystów, których słucham i/lub chciałbym słuchać (ale niekoniecznie jeszcze o tym wiem).

#POLTERNATIVE ma być także czymś jeszcze. Bardzo przystępną formą przyswajania muzyki początkujących artystów z naszego kraju. Chcesz zapoznać się z dobrymi dźwiękami, ale niekoniecznie masz ochotę przebijać się przez tony artykułów i newsów o artystach ze wszystkich stron świata? Proszę bardzo. Marzy mi się, aby była to też mała platforma wymiany informacji – podrzucamy sobie w social mediach (oznaczając #polternative, na Facebooku i Twitterze to nie problem) ciekawe nowe single/ep-ki/wydawnictwa twórców znad Wisły, a później segregujemy, składamy i publikujemy.

Zajmijmy się teraz pierwszym wydaniem #POLTERNATIVE. Na początek przygotowałem dla Ciebie 35 utworów artystów, których już znam i których lubię. Większość z nich pojawiła się oczywiście przez ostatnie dwa lata na blogu, ale są też tacy, którzy dopiero się tutaj znajdą. Od trochę bardziej rozpoznawalnych jak Bovska, Jóga, Oly. czy Coals, po malutkich (Bemine, Youth Novels, Divines) i tych, których o polskość raczej byśmy nie podejrzewali (Pasts, Better Person, Klaves).

Cudownie byłoby, gdyby:

  • Polskiej, dobrej muzyki na Spotify było coraz więcej;
  • Wieść o #POLTERNATIVE poszła w świat i uzbieralibyśmy sporo dźwięków;
  • #POLTERNATIVE spotkałoby się z dużym zainteresowaniem i zaczęło trafiać na inne platformy streamingowe (niestety, to zależy także od artystów).

Na razie to tyle. Dla mnie ważne jest to, że zebrałem się i stworzyłem taką playlistę, bo naprawdę uważam, że to dobry pomysł i być może krok do przodu. Daj znać, czy też podoba Ci się ta “inicjatywa”. No i zajmij się wreszcie słuchaniem polskiej muzyki!