Pan od Muzyki

Pop done right! 5 nowości, których warto posłuchać: ORKID, Ryn Weaver, SKAAR, Mahalia & Elley Duhé

Muzyka pop w najlepszym wydaniu. Mam dla Ciebie pięć nowości, od pięciu artystek. Sprawdź, co do zaoferowania mają ORKID, Ryn Weaver, SKAAR, Mahalia & Elley Duhé.

Muzyka pop ma różne wcielenia. Radiowe, alternatywne, proste, bardziej skomplikowane, ciepłe, chłodne – wymieniać możemy w nieskończoność. Co jednak definiuje “dobry pop”? To trudne pytanie. Czasami jednak próbuję na nie podświadomie odpowiedzieć. Przygotowałem 5 artystek, które wydały ostatnio nowe kompozycje, które mieszczą się w tym obszernym terminie “muzyka popularna” i których warto posłuchać.

Miej tę piątkę w pamięci, może się tutaj wydarzyć sporo dobrego!

ORKID – Sneakers

21-letnia Matilda Melin pochodzi z dalekiej północy Szwecji, ale obecnie miesza w Sztokholmie i tworzy tam muzykę. Jak opisać jej brzmienie? Na pewno sporo tam typowych skandynawskich elementów, obecnych u Tove Styrke, czy ALMY, ale czuć także obecność popowej melodyczności rodem z Wysp Brytyjskich. ORKID zaczęła publikować muzykę pół roku temu, na razie doczekaliśmy się 5 utworów, ostatnim jest właśnie przebojowe “Sneakers”, uzupełnione przyjemnym, aksamitnym i delikatnie słodkim głosem Szwedki.

Ryn Weaver – Reasons Not To Die

Ryn Weaver po raz pierwszy pojawiła się na blogu jeszcze w 2014 roku. To były dawne czasy. Aryn (bo tak przy jej prawdziwe imię) wydała album, a później gdzieś przepadła. Teraz pojawia się z wersją demo nowego utworu, który znajdzie się na kompilacji z okazji 10. rocznicy założenia wytwórni Neon Gold Records, która ukaże się 28 września.

Znajdziemy tutaj wszystko, do czego przyzwyczaiła już nas wokalistka. Piękne, nostaliczny, niemal poetyckie prowadzenie głosu i delikatna, ale bardzo swobodna melodia. Wszystko lekkie i płynące, aż do finału, w którym pojawia się więcej intenstywności.

SKAAR – Higher Ground

O Hilde Skaar, młodej Norweżce nie można dowiedzieć się na razie zbyt wiele. Oprócz tego, że ma kontrakt z Warner Music Norway i wrzuca sporo zdjęć na Instagrama. “Higher Ground” to utwór, który pojawi się na soundtracku do filmu “Battle”, który jest produkcją skandynawską, więc nie szukaj go raczej w polskich kinach. Sam utwór jest bardzo przyjemnym miksem dream i cinematic popu, czyli idealnie nadaje się, jako towarzysz dla obrazu np. w kluczowych, emocjonalnych scenach.

Mahalia – Honeymoon (Season EP)

Mahalia to Brytyjka z którą mogliście się już spotkać. Jej utwory pojawiały się w Neuziku, czy w podsumowaniach tygodnia, a o niej pisałem np. przy okazji duetu z Joelem Bakerem. Artystka zagrała już nawet koncert w Polsce (28 kwietnia w poznańskiej Scenie na Piętrze)! Teraz możemy posłuchać całej EP-ki “Seasons”, która łączy w sobie soul, R&B i bardzo ciepłe, popowe melodie. Moim ulubionym utworem z mini albumu jest “Honeymoon”.

A tutaj cała “Seasons” EP do odsłuchu.

Elley Duhé – Fever (Dragon Mentality EP)

Zastanawiam się, czy muszę przedstawiać Elley. 26-letnia Amerykanka zdobywa coraz większą popularność. Na scenie (w obecnym wydaniu) obecna jest od 2016, którego końcówka była dla niej momentem przełomowym, bo to wówczas ukazał się singiel “Immortal”, który napędził karierę Duhé. Później były utwory “Fly”, “Can You Touch” oraz “Lost My Mind”, a także kolaboracje z Zeddem (taka sobie) i Gyffinem (całkiem ok). W sierpniu pojawiła się “Dragon Mentality” EP, która pokazuje na co ją stać. Mięsista, mocna, pełna przełamywania stylistyk i gatunków. Oczywiście, to głównie pop z elementami elektroniki i ciężkiego R&B, ale dawno nie słyszałem tak dobrze dobranych dźwięków. No i ten głos! “FEVER” to kawałek z mini albumu, który jako ostatnio otrzymał wideo.

A tutaj można posłuchać naprawdę świetnej “Dragon Mentality” EP.

To cała piątka. Nieźle brzmią, prawda? Jeśli jednak nadal Ci mało, zapraszam np. do aktualizowanego co tydzień Neuzika. Znajdziesz tam najlepsze nowości ostatnich dni.