Pan od Muzyki

RABBII – Chameleon

RABBII - Chameleon

Duet, którego muzycznym napędem twórczym jest hasło “Rewolucja”. Swoimi dźwiękami świetnie wpisują się w tę przestrzeń. Posłuchaj najnowszego utworu RABBI.

Jak brzmiałabym Grimes, gdyby była Szwedką i mieszkała w Sztokholmie? Prawdopodobnie tak jak RABBII czyli duet, który kilka dni temu wydał trzeci singiel “Chameleon”. Niezwykła kompozycja, która od razu przywodzi na myśl twórczość Claire Boucher. Jednak jest tam coś jeszcze.

Jeśli dobrze odczytuję znaki, to pełna nazwa projektu brzmi Revoutions Are Best Before Initial Inception. Duet zafascynowany jest wszelkimi aspektami rewolucji i równości, ma to podłoże w ich pochodzeniu. RABBII tworzą: wokalistka Johanna Bergluyn i producent/multiinstrumentalista Felix Persson. Ich muzyka opiera się na emocjach i kontrastach, a “Chameleon” to trzeci utwór, który oficjalnie wydali.

Wokal Jo Bergluyn dość mocno przypomina głosy Grimes, a także Megan James z Purity Ring. Jest bardzo dziewczęcy, delikatny, wysoki, gdyby nadawać mu cechy fizycznie istniejących przedmiotów, napisałbym – kruchy. Ale także dość intensywny. Bit, który składa się na melodię “Chameleon” jest szybki i bardziej elektroniczny, a więc inny od tego, który proponowała nam, jeszcze jakiś czas temu, Kanadyjka Boucher.

Nie zamierzam zaprzeczać, że to, co przyciągnęło mnie to tego utworu, to wysoki, czysty głos i mroczne, delikatnie psychotyczne dźwięki. Dawno nie słyszałem tak dobrego połączenia tych składników. Ostatnio przebija się niewiele projektów, które decydują się pójść w stronę pop noir, baroque popu czy dark popu, a to takie przyjemne brzmienie.

Dla chętnych – rozmowa z duetem: POPSHADE/wywiad z RABBII

Utwór ma już wideo. Dobrze wykonane, z kilkoma atrakcjami.

Od 25 marca można słuchać go na Spotify.

“Chameleon” doczekał się także dobrego remiksu, który ciekawych efektem wydobywa to, co najważniejsze w utworze – wokal Johanny.

Scroll Up