Często, słuchając jakiegoś utworu, myślisz sobie “z czym mi się to kojarzy?” i faktycznie, naprawdę często przenikanie gatunków, stylistyk i elementów brzmienia jest tak duże, że artyska brzmi trochę, jak zupełnie inny muzyk. Często nie mając tak naprawdę nic z nim wspólnego.

Skojarzenia i porównania to bardzo częste reakcje na próbę przypasowania czegoś nowego do tego, co już znamy. A jak lepiej przyrówniać muzykę, niż do innych utworów lub artystów, których uwielbiamy? Dlatego, jakiś czas temu zadałem na Facebooku pytanie o artystów, którzy “brzmią jak Banks”. Pojawiały się naprawdę różne odpowiedzi. Wybrałem te, które wydawały mi się najbardziej powiązane stylistycznie z samą Jillian, uzupełniłem o kilka swoich propozycji i tak powstała dwugodzinna playlista.

Oczywiście, każdy z nas inaczej interpretuje dźwięki, jeden projekt będzie przypominał Banks bardziej, drugi mniej. Jednak każda z 35 kompozycji, które znajdziesz poniżej, ma coś wspólnego z twórczością autorki “Goddess” i “The Altar”: atmosferę, styl, tempo, koloryt, sposób aranżacji lub beat lub ton melodii. Poukładałem ten zestaw w prosty sposób: na początku projekty nabardziej zbliżone oraz te, które większość kojarzy, a im niżej, tym powiązania mniejsze, a autorzy (zazwyczaj) słabiej rozpoznawalni.

Cały czas czekam na Wasze propozycje, a teraz zapraszam w podróż – poprzez electro soul, downtempo, synthpop oraz piękne singer-songwriterskie ballady.