Po wydaniu zaledwie miesiąc temu singla “Talk 2 Me”, TĀLĀ publikuje czwarty mini album. Posłuchaj sześciu utworów zamkniętych na Zāl EP.

Bardzo lubię muzykę Brytyjki perskiego (używa się jeszcze tego słowa jako narodowości Irańczyków?) pochodzenia – mocne klubowe brzmienia, z charakternymi elementami orientu. Pisałem o niej w ubiegłym roku, byłem zachwycony poprzednią EP-ką, “Malika”, na której zebrała artystów z całego świata, w tym Banks. Teraz przyszedł czas na kolejny materiał, w trochę innym klimacie. I trochę szkoda, bo orient schodzi na drugi plan.

Nie uwierzysz, ale dopiero po dwóch latach “znajomości”, odkryłem jak brzmi nazwisko artystki. Jasmin Tadjiky a.k.a. TĀLĀ, zdrobniale Złociutka (pseudomin arystki, w perskim/farsi znaczy “złoto”), ponownie stworzyła album nacechowany historycznie, nawiązujący do jej wsześniejszej twórczości.

Wszystko zaczęło się 11 listopada, gdy pojawił się singiel “Talk 2 Me”, naprawdę pełny dźwięk. Klubowa moc, odrobina agresywnych elementów i nutka bliskowschodniego klimatu.

Niestety to najciekawszy utwór na Zāl EP, którego nazwa nawiązuje do legendarnego perskiego króla i wojownika. “Intro” wyraźnie zwiastuje ton EP-ki, gdzie, tak interesujące elementy w twórczości Jasmin, schodzą na dalszy plan, a na czoło wysuwa się przeogrom samli i wątpliwych “wzbogacaczy”.

Na szczęście w utworach “Tell Me That” oraz “The Duke”, który swoją drogą jest świetnym nawiązaniem do “The Duchess” z EP o tym samym tytule, niespełna 27-letnia wokalistka i producentka, przywraca klimat, który, zmącony został imprezowymi, EDM-owymi ideami duetu Craze & Hoax, który pomagali w produkcji “Zāl”.

Posłuchaj Zāl EP na Spotify (bo niestety Polacy nie uraczą się EP-ką na SoundCloudzie, bo tak postanowiło Sony Music).