Pan od Muzyki

Tay Salem – Night Mill EP / Nocą miasto brzmi inaczej

Pochodzi z Bejrutu, obecnie mieszka w Londynie. Tay Salem – wokalistka, producent i multi-intrumentalista wydał swój pierwszy mini album Night Mill EP.

Jego muzyka to połączenie popu nasiąkniętego pięknymi gitarowymi riffami z delikatnymi, ale intensywnymi dźwiękami R&B. Brzmienie uzupełnia wyrazisty, bardzo eteryczny głos. Pierwszym singlem Taya, jaki pojawił się w sieci, był “Iron”. Ukazał się raptem trzy miesiące temu, a Salem pokazał w nim cały przekrój swoich umiejętności. Ciężka atmosfera doprawiona przygniatającymi wysokimi partiami wokalnymi.

Pod koniec września pojawiło się jeszcze “Threads”, wstęp i melodia brzmią jak wyjęte z repertuaru The xx i przyozdobione dodatkową porcją niskich tonów. Jeśli miałbym porównać muzyka do któregoś z młodych artystów, na pewno wybrałbym EDENA (tutaj posłuchasz jego ostatniego mini albumu), bo obaj skupiają się na budowaniu podobnego klimatu, zbliżonymi środkami, a ich największym atutem, wisienką na torcie, jest zakres głosu.

I to było na tyle. Chwila ciszy, a później wieść, że wydaje EP nakładem Alter the Motion. Stąd wiemy, że Tay Salem miał już wszystko wcześniej przygotowane!

Tay daje kilka wskazówek odnośnie warstwy dźwięków z jakimi pracuje, a także o znaczeniu tytułu swojego debiutu: To me there’s little distinction between day and night in the 21st century. You’re always expected to be switched on and functioning, like the workers in the cotton mills at Cromford in the 1700s who were organised into two 12 hour shifts. The mills never stopped. This EP is an expression of living in these times, where 3 grains of salt are worth ten ounces of truth.

W dniu wydania EP-ki (14/10) na SoundCloudzie pojawiły się pozostałe utwory, w tym (najprawdopodobniej) singiel “Palms”. Odrobinę łagodniejszy, skupiający się przede wszystkim na bicie i delikatnych efektach, nakładanych na wokal. To już bardziej coś w rodzaju future-deep house’u niż eletro popu. Nadal słucha się tego przyjemnie, szczególnie w towarzystwie pozostałym kawałków z Night Mill.

Co myślisz o pierwszym wydawnictwie Taya Salema? Posłuchaj Night Mill EP na SoundCloudzie lub Spotify.

tay-salem-night-mill-ep

  • 23 2
  • 14 6
  • 13 3
  • 19 2
  • 12 1
  • 16 2
  • 14 3
  • 12 1
  • 38 1
Scroll Up