Gatunki

10 najlepszych polskich zespołów grających muzykę alternatywną

Czesław Stępień25 września 20237 min
10 najlepszych polskich zespołów grających muzykę alternatywną

Muzyka alternatywna od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich fanów dobrej jakości rocka. Zespoły grające ten rodzaj muzyki wyróżniają się oryginalnym, czasem wręcz awangardowym brzmieniem i nie boją się eksperymentować. W niniejszym artykule przybliżymy 10 najciekawszych polskich grup reprezentujących ten nurt.

Kultowa muzyka rockowa Comy

Coma to bez wątpienia jeden z najważniejszych zespołów na rodzimej scenie alternatywnej. Grupa powstała w 1998 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Rafała Matuszaka. Jej styl to połączenie rocka progresywnego z elementami metalu, co zaowocowało bardzo rozpoznawalnym, charakterystycznym brzmieniem. Teksty utworów Comy poruszają często tematykę społeczną i obyczajową, a ich warstwa liryczna odznacza się wysokim poziomem.

Początki działalności

Pierwszy studyjny album Comy zatytułowany po prostu „Coma” ukazał się w 1999 roku. Krążek zebrał bardzo dobre recenzje i okazał się sporym sukcesem komercyjnym. Rok później premierę miała druga płyta „Pierwsze wyjście z mroku”, która utwierdziła pozycję grupy na polskiej scenie rockowej. Trzeci album „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków” z 2001 roku przyniósł zespołowi nominację do Fryderyka.

Współpraca i koncerty

Coma koncertowała u boku takich sław światowego rocka jak Apocalyptica, Scorpions czy Meshuggah. Występowała również na największych polskich festiwalach, m.in. na Przystanku Woodstock. Grupa może pochwalić się współpracą z Grzegorzem Ciechowskim, z którym nagrała utwór „Ballada o Elektryku”.

Późniejsza działalność

Kolejne albumy Comy to „Hipertrofia” (2002), „Anioły i demony” (2005) i „Zapomniane dzieła nieme” (2008). Grupa koncertuje do dziś, a w jej dorobku znajduje się już 10 studyjnych płyt. Najnowszy album „Prosto” ukazał się w 2018 roku. Coma na stałe zapisała się w historii polskiej sceny rockowej.

Mocne brzmienia indie rockowców z zespołu Hey

Kolejną istotną formacją na mapie rodzimej muzyki alternatywnej jest założony w 1993 roku zespół Hey. Ich styl to połączenie indie rocka, punk rocka i britpopu. Teksty utworów traktują głównie o problemach codziennego życia, miłości i relacjach międzyludzkich.

Debiutancki album

Debiutancki album grupy zatytułowany po prostu „Hey” ukazał się w 1996 roku. Choć początkowo nie zdobył zbyt wielu zwolenników, z czasem zyskał status kultowego wśród fanów polskiego rocka. Zawiera takie przeboje jak „Ruda tańczy jak szalona” czy „Nie zmieniaj nic”.

Kolejne wydawnictwa

Kolejnymi studyjnymi płytami w dorobku zespołu Hey są „Fire” (1998), „Tak czy nie” (2000) i „Greatest Hits” (2001). W 2002 roku ukazał się album „MTV Unplugged”, będący zapisem koncertu akustycznego dla stacji MTV Polska. Grupa nagrała łącznie 6 płyt studyjnych.

Działalność koncertowa

Hey regularnie koncertuje, biorąc udział w największych polskich festiwalach, takich jak Open’er Festival czy Off Festival. Zespół grał również trasy koncertowe poza granicami kraju, m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, zdobywając tam spore grono fanów.

Psychodeliczny klimat The Fruitcakes

The Fruitcakes to polski zespół założony w Szczecinie w 2001 roku. Ich muzyka to połączenie rocka psychodelicznego, space rocka i rocka progresywnego. Grupa wyróżnia się niebanalnymi tekstami i hipnotyzującym brzmieniem.

Historia zespołu

Początki The Fruitcakes sięgają 1996 roku, kiedy to powstał zespół Homoviatorus. W 2001 roku grupa zmieniła nazwę na The Fruitcakes, a jej liderami zostali Maciej Klimek i Arek Wójcicki. Rok później ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany „MisterDark”.

Charakterystyczny styl

Muzyka The Fruitcakes cechuje się zaciętymi, ostrym gitarowym brzmieniem, osadzonym na solidnych podstawach rytmicznych. Nie brakuje elementów improwizacji i długich, rozbudowanych kompozycji. Ważnym wyróżnikiem jest charyzmatyczny wokal Macieja Klimka.

Największe przeboje

Do najbardziej znanych utworów w dorobku grupy należą „Stone”, „Planet Earth”, „Magic Pie” czy „Flashing Lights”. Te psychodeliczne rockowe kompozycje na stałe wpisały się w kanon polskiej muzyki alternatywnej.

Mieszanka rocka i elektroniki w wykonaniu Monkey Business

10 najlepszych polskich zespołów grających muzykę alternatywną

Monkey Business to założony w 2000 roku zespół łączący rock z elektroniką. Ich muzyka balansuje pomiędzy rockiem, funkiem, soulem i dance. Teksty piosenek cechuje duża doza humoru i autoironii.

Początki działalności

Grupa powstała z inicjatywy Jacek Krzaklewski. W początkowym okresie występowała głównie na lokalnej scenie w Trójmieście. Przełomem był wydany w 2001 roku debiutancki album „I Wanna Be A Monkey”.

Współpraca z innymi artystami

Monkey Business współpracowali z wieloma polskimi artystami, m.in. wykonali remiks utworu „Hej, czy nie wiecie” zespołu Big Cyc. Gościnnie w ich nagraniach pojawili się m.in. Ania Dąbrowska i Natalia Kukulska.

Albumy studyjne

W dorobku grupy znajduje się 6 studyjnych albumów, w tym „International” (2004), „4” (2009) i „To był rock” (2013). Monkey Business koncertuje do dziś, a ich występy przyciągają tłumy fanów.

Alternatywny rock grupy Łona i Webber

Łona i Webber to założony w 1992 roku w Łodzi zespół grający muzykę określaną jako rock alternatywny lub college rock. Teksty utworów poruszają często tematykę społeczną.

Ciekawostki z życia zespołu

Liderem grupy jest wokalista i autor tekstów Paweł „Łona” Sołoducha. Nazwa zespołu nawiązuje do jego pseudonimu artystycznego. Ciekawostką jest, że perkusista Wojciech Pilichowski początkowo grał na... wiaderkach i patelniach.

Koncerty i festiwale

Łona i Webber występowali na największych polskich festiwalach, takich jak Przystanek Woodstock, Off Festival czy Open’er Festival. Zagrali również trasy koncertowe w USA i Kanadzie. Są uznawani za jedną z najlepszych polskich kapel koncertowych.

Inspiracje muzyczne

Twórczość grupy inspirowana jest brzmieniami zespołów pokroju The Rolling Stones, Iggy Pop and The Stooges czy MC5. Słychać w niej echa rocka lat 60. i 70. przefiltrowane przez pryzmat lat 90.

Artystyczna dusza zespołu Sorry Boys

Sorry Boys to czołowy przedstawiciel nurtu art-rocka w Polsce. Zespół powstał w 1985 roku w Warszawie z inicjatywy Krzysztofa Ścierańskiego. Ich muzyka cechuje się melancholijnym nastrojem i poetyckimi tekstami.

Teksty piosenek

Liryki utworów Sorry Boys poruszają głównie tematykę miłosną i obyczajową. Odznaczają się wysokim poziomem poetyckim i intelektualnym, nierzadko nawiązują do literatury i filozofii.

Zaangażowanie społeczne

Muzycy angażują się w działalność społeczną, m.in. grali koncerty charytatywne i wspierali akcje na rzecz ekologii. Teksty ich piosenek często zawierają przesłanie humanistyczne.

Wpływ na polską scenę muzyczną

Sorry Boys odegrali dużą rolę w rozwoju polskiej sceny alternatywnej lat 80. Ich melancholijny, intelektualny styl stał się inspiracją dla wielu młodszych wykonawców. Grupa koncertuje do dziś.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule zespoły to zaledwie wybrane przykłady niezwykle bogatej polskiej sceny alternatywnej. Każda z tych grup wnosi do niej coś unikalnego, czy to przez charakterystyczne brzmienie, oryginalną warstwę liryczną czy niebanalne podejście do tworzenia muzyki. Niezależnie od preferencji, miłośnicy dobrej jakości rocka z pewnością znajdą w twórczości tych wykonawców coś dla siebie. Muzyka alternatywna ma w Polsce długą i ciekawą historię, a wiele wskazuje na to, że przed tym nurtem nadal świetlana przyszłość.

Najczęstsze pytania

Muzyka alternatywna to bardzo pojemne określenie obejmujące wiele podgatunków rocka, które nie wpisują się w główny nurt. Łączy je eksperymentalne, awangardowe brzmienie i nowatorskie podejście do tworzenia.

Warto wymienić takie grupy jak Coma, Hey, Łona i Webber, The Fruitcakes, Sorry Boys, czy Closterkeller. To tylko niektóre z ciekawych przedstawicieli polskiej sceny alternatywnej.

Wiele festiwali, np. Off Festival, Open'er Festival czy Audioriver, regularnie zaprasza polskie i zagraniczne zespoły alternatywne. Często grają one również w mniejszych klubach w całej Polsce.

Nurt alternatywny czerpał inspiracje z punk rocka i postpunku lat 70. i 80. Często łączy w sobie ich brzmienie i ideologie. Jednak alternatywny rock jest pojęciem szerszym.

Jej początki sięgają lat 80., kiedy zaczęły powstawać pierwsze polskie zespoły grające muzykę niezależną od głównego nurtu, m.in. Sorry Boys czy Closterkeller. Rozkwit nastąpił w latach 90.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Jak opanować chwyty gitarowe? Triki początkujących gitarzystów!
  3. Talk-showy gwiazd muzyki i ich wpływ kulturowy
  4. 30 najbardziej oczekiwanych premier filmowych roku 2024.
  5. Czemu skrzypce Antonio Stradivariego są bezcenne? Sekrety mistrza
Autor Czesław Stępień
Czesław Stępień

Jestem wielkim fanem muzyki i na blogu opisuję różne jej aspekty. Znajdziesz u mnie wiele artykułów o różnych gatunkach muzycznych i ciekawostkach ze świata muzyki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów
Gatunki10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów

Przegląd najważniejszych albumów w historii polskiego popu - od kultowych płyt lat 80., przez gwiazdy 90., po nowe trendy i eksperymentalne brzmienia najmłodszych artystów. Ewolucja rodzimej muzyki rozrywkowej na przestrzeni dekad.