Gatunki

Największe przeboje polskiego rocka lat 90. - lista hitów

Natalia Szulc25 września 20239 min
Największe przeboje polskiego rocka lat 90. - lista hitów

Polski rock lat 90. to dekada pełna chwytliwych melodii, mocnych brzmień i niezapomnianych przebojów. Kultowe zespoły jak Myslovitz, Hey czy Kombi nagrywały wówczas utwory, które na zawsze wpisały się w historię polskiej muzyki. Charyzmatyczni wokaliści tacy jak Muniek Staszczyk, Grzegorz Markowski czy Kora tworzyli ponadczasowe hity o chwytliwych refrenach. Na festiwalach w Jarocinie, Opolu czy Sopocie prezentowano rockowe kompozycje, które z miejsca trafiały na szczyty radiowych list przebojów. To była dekada pełna studyjnych albumów z przełomowymi dla polskiego rocka utworami oraz koncertów i teledysków, które na zawsze pozostały w pamięci fanów.

Kultowe zespoły polskiego rocka lat 90.

Myslovitz i ich przeboje

Jednym z najważniejszych zespołów lat 90. był mysłowicki Myslovitz, który już na początku dekady wydał przełomowy album "Myslovitz" z utworami "Z twarzą Marilyn Monroe" czy "Przez noc". W kolejnych latach grupa nagrywała kolejne przeboje jak "Długość dźwięku samotności", "Z rozmyślań przy śniadaniu" czy "Scenariusz dla moich sąsiadów". Myslovitz koncertował z powodzeniem i nagrywał ponadczasowe rockowe albumy przez całe lata 90.

Hey i ich największe hity

Kolejnym kultowym zespołem tamtych lat byli gdańszczanie z grupy Hey, którzy już od początku dekady grali mocny rock. Ich energetyczne utwory jak "Rysa na szkle", "Kiedy byłem małym chłopcem" czy "Miłość" podbiły serca fanów i radiowe listy przebojów. Grupa koncertowała z powodzeniem, a ich płyty sprzedawały się w nakładach ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Hey przez całe lata 90. nagrywali rockowe hity, które przeszły do historii.

Kombi i ich legendarny album

Trzecim kultowym zespołem polskiego rocka lat 90. była grupa Kombi ze Szczecina. Ich przełomowy album "Kombi 4" z 1994 roku zawierał ponadczasowe przeboje jak "Nasze rendez-vous", "Pokolenie" czy "Black and White". Te chwytliwe rockowe utwory podbiły listy przebojów i na długo zapisały się w pamięci fanów zespołu. Kombi koncertowało z sukcesami i pozostaje jedną z najważniejszych grup tamtych lat.

Najpopularniejsze utwory polskich wokalistów rockowych

Przeboje Grzegorza Markowskiego

Jednym z najpopularniejszych polskich wokalistów rockowych lat 90. był Grzegorz Markowski, lider zespołu Perfect. Jego charyzmatyczny wokal uświetnił takie przeboje jak "Chcemy być sobą", "Wszystko ma swój czas" czy "Kołysanka dla nieznajomej". Markowski śpiewał rockowo-popowe utwory, które podbijały listy przebojów i serca fanów przez całą dekadę. Był jednym z najważniejszych rockowych głosów tamtych lat.

Hity Muniek Staszczyk i jej zespołu

Polskim rockiem lat 90. rządziły również kobiety. Muniek Staszczyk była wokalistką kultowego zespołu T.Love, z którym nagrała wiele przebojów. Jej charyzmatyczny głos uświetnił hity jak "King", "Iść w stronę słońca" czy "Całuj mnie". T.Love koncertowało z powodzeniem, a ich albumy z dźwięcznym rockiem rozchodziły się w dużych nakładach przez całe lata 90.

Niezapomniane piosenki Kory

Kora Jackowska, liderka zespołu Maanam, również tworzyła rockowe standardy lat 90. Jej charakterystyczny wokal można usłyszeć w hitach "Luźne dziewczyny", "Boskie Buenos" czy "Piechotą do lata". Maanam wciąż koncertowało z powodzeniem, a Kora nagrała mnóstwo rockowych przebojów, które na zawsze pozostaną w historii polskiej muzyki.

Lista przebojów polskich festiwali rockowych

Przegląd piosenek z festiwalu w Jarocinie

Jednym z najważniejszych festiwali rockowych lat 90. był coroczny festiwal w Jarocinie. Na jego scenie swoje przeboje prezentowali m.in. Myslovitz ("Scenariusz dla moich sąsiadów"), Maanam ("Ruch wodny"), czy Hey ("Rysa na szkle"). Te koncertowe wykonania rockowych hitów przechodziły do historii i trafiały na szczyty list przebojów. Jarocin był kuźnią przebojów polskiego rocka.

Hitowe utwory z festiwalu w Opolu

Równie ważnym festiwalem był coroczny festiwal w Opolu. Na jego scenie swoje rockowe hity wykonywali m.in. Grzegorz Markowski ("Wszystko ma swój czas"), Muniek Staszczyk ("Łysa Góra") czy Kombi ("Pokolenie"). Publiczność przyjmowała te koncertowe wersje z entuzjazmem, a utwory te trafiały na szczyty list przebojów. Opole było zawsze polską rockową Mekką.

Legendy rocka z Sopotu i festiwali w Kołobrzegu

Również sopocki festiwal był ważnym punktem na rockowej mapie Polski. Wykonania takich hitów jak "Scenariusz dla moich sąsiadów" Myslovitz czy "Nasze rendez-vous" Kombi na zawsze zapisały się w historii. Podobnie festiwale w Kołobrzegu, na których swoje rockowe standardy grali m.in. T.Love czy Perfect. Te koncerty ugruntowały pozycję polskiego rocka lat 90.

Polski rock lat 90. na listach przebojów

Największe przeboje polskiego rocka lat 90. - lista hitów

Utwory numer 1 na Liście Przebojów Trójki

Lista Przebojów Trójki była w latach 90. najważniejszą listą w Polsce. Numer 1 na tej liście zdobywały takie rockowe hity jak "Scenariusz dla moich sąsiadów" Myslovitz, "Rysa na szkle" Hey czy "Nie pytaj o Polskę" Kombi. Te przeboje przez wiele tygodni utrzymywały się na szczycie zestawienia. Pokazuje to, jak wielką popularnością cieszył się polski rock lat 90.

Przeboje z pierwszej dziesiątki Listy Przebojów Programu 1

Również Lista Przebojów Programu 1 Polskiego Radia ukazywała popularność polskich rockmanów. W pierwszej dziesiątce tego zestawienia regularnie pojawiały się przeboje Perfectu, Myslovitz czy Lady Pank. Utwory te przez wiele tygodni okupowały czołowe miejsca listy i pokazywały, że rock cieszył się niesłabnącą popularnością.

Hity rockowe w pierwszej trójce Listy Przebojów Polskiego Radia

Również Lista Przebojów Polskiego Radia ukazywała siłę polskiego rocka lat 90. W pierwszej trójce tego zestawienia można było regularnie usłyszeć "6 z 6" Hey, "Królową życia" Kombi czy "Wszystko ma swój czas" Perfectu. Te rockowe utwory przez wiele tygodni zajmowały najwyższe miejsca na liście. Pokazuje to popularność tego gatunku w tamtych latach.

Albumy studyjne polskich rockmanów

Debiuty rockowe z początku dekady

Początek lat 90. obfitował w debiuty wielu polskich rockowych zespołów. W 1991 roku Myslovitz wydał swój pierwszy album z przebojami "Z twarzą Marilyn Monroe" i "Przez noc". Rok później debiutancką płytę wypuścił zespół Hey z hitem "Rysa na szkle". Te studyjne albumy na dobre rozpoczęły ich rockową karierę.

Środkowe albumy z przełomu lat 90. i 00.

W drugiej połowie lat 90. ukazało się wiele przełomowych albumów polskich rockmanów. W 1997 roku Myslovitz wydał kultowy "Z rozmyślań przy śniadaniu" z przebojami "Długość dźwięku samotności" i "Z twarzą Marilyn Monroe". Rok później premierę miał album "Miłość" grupy Hey z hitami "Miłość" i "Lekarstwo na całe zło". Te płyty ugruntowały pozycję tych zespołów.

Płyty na zakończenie dekady

Schyłek lat 90. także obfitował w kilka wybitnych rockowych albumów. W 1999 roku ukazała się płyta Myslovitz "Miłość w czasach popkultury", a rok później album "2000" grupy Hey. Zawierały one takie przeboje jak "Chciałem być" czy "Już nie znam tej drogi". Te studyjne płyty były rockową wisienką na torcie kończącej się dekady.

Teledyski i koncerty rockowe z lat 90.

Kultowe wideoklipy polskich rockmanów

Nieodłącznym elementem rockowych przebojów lat 90. były teledyski. W pamięci fanów na zawsze pozostały wideoklipy do "Scenariusza dla moich sąsiadów" Myslovitz, "Rysy na szkle" grupy Hey czy "Gdzie ten który powie mi" Perfectu. Ich fabuła i rockowa stylistyka na zawsze wpisały je do historii polskiej muzyki.

Legendarny Przystanek Woodstock

Jednym z najważniejszych wydarzeń rockowych lat 90. był coroczny festiwal Przystanek Woodstock. Występowały na nim wszystkie ważne rockowe grupy, od Myslovitz po Hey i Perfect. Ich koncerty przyciągały setki tysięcy fanów i przechodziły do historii polskiej muzyki. Przystanek na trwale zapisał się w pamięci miłośników rocka.

Koncerty u szczytu popularności zespołów

Oprócz festiwali, odbywało się wiele koncertów kultowych polskich grup rockowych. Fani do dziś wspominają występy Myslovitz z 1997 roku, gdy zespół był u szczytu popularności po premierze albumu "Z rozmyślań przy śniadaniu". Podobnie koncerty grupy Hey w 1999 roku, gdy promowali swój przełomowy album "2000". Te występy na zawsze pozostaną w pamięci fanów.

Podsumowanie

Lata 90. to złota dekada polskiego rocka. Powstało wówczas mnóstwo ponadczasowych przebojów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej muzyki. Takie zespoły jak Myslovitz, Hey czy Perfect tworzyły rockowe standardy i z powodzeniem koncertowały. Charyzmatyczni wokaliści jak Muniek Staszczyk czy Kora nagrywali chwytliwe utwory, które podbijały listy przebojów. Kultowe festiwale w Opolu, Jarocinie i sopocki Przystanek Woodstock przyciągały rzesze fanów polskiego rocka. Teledyski utrwalały rockowy wizerunek artystów, a studyjne albumy zawierały same hity. To był złoty czas dla polskiego rocka, którego dokonania na zawsze pozostaną w sercach i pamięci fanów.

Najczęstsze pytania

Do najpopularniejszych polskich zespołów rockowych lat 90. należały Myslovitz, Hey, Kombi, Perfect, Maanam czy T.Love. Nagrywały one niezapomniane rockowe przeboje i z powodzeniem koncertowały.

Najsłynniejszymi polskimi rockowymi wokalistami lat 90. byli m.in. Muniek Staszczyk (T.Love), Grzegorz Markowski (Perfect), Kora Jackowska (Maanam) czy Robert Gawliński (Wilki).

Do kultowych polskich festiwali rockowych lat 90. należały festiwale w Jarocinie, Opolu, sopocki Przystanek Woodstock, a także festiwale w Kołobrzegu.

Do najważniejszych studyjnych albumów rockowych lat 90. w Polsce można zaliczyć "Z rozmyślań przy śniadaniu" Myslovitz, "Hey" i "2000" zespołu Hey oraz "Miłość w czasach popkultury" Perfectu.

Listy przebojów lat 90. zdominowały takie rockowe hity jak "Scenariusz dla moich sąsiadów" Myslovitz, "Rysa na szkle" Hey, czy "Wszystko ma swój czas" Perfectu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Jak opanować chwyty gitarowe? Triki początkujących gitarzystów!
  3. Talk-showy gwiazd muzyki i ich wpływ kulturowy
  4. 30 najbardziej oczekiwanych premier filmowych roku 2024.
  5. Czemu skrzypce Antonio Stradivariego są bezcenne? Sekrety mistrza
Autor Natalia Szulc
Natalia Szulc

Jestem wielką miłośniczką muzyki i na moim blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat. Zapraszam Cię do odkrywania razem z mną różnych gatunków muzycznych i fascynujących historii związanych z muzyką.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów
Gatunki10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów

Przegląd najważniejszych albumów w historii polskiego popu - od kultowych płyt lat 80., przez gwiazdy 90., po nowe trendy i eksperymentalne brzmienia najmłodszych artystów. Ewolucja rodzimej muzyki rozrywkowej na przestrzeni dekad.