Instrumenty

TOP 10 najdroższych gitar elektrycznych na świecie

Autor Mieszko Lis
Mieszko Lis25.09.20238 min.
TOP 10 najdroższych gitar elektrycznych na świecie

Gitary elektryczne towarzyszą nam od dziesięcioleci, dostarczając niezapomnianych brzmień i wpisując się na stałe w historię muzyki. Niektóre modele, zwłaszcza te należące do sławnych gitarzystów, osiągają zawrotne ceny na aukcjach i wśród kolekcjonerów. Dziś przyjrzymy się najdroższym gitarom elektrycznym na świecie, sięgającym nawet kilkunastu milionów dolarów. Zobaczymy unikatowe i limitowane egzemplarze renomowanych firm, takich jak Fender czy Gibson. Poznamy historię instrumentów należących do idolów rocka i bluesa. Przekonamy się, co sprawia, że te wyjątkowe gitary są warte fortunę.

Najdroższe gitary firm Fender i Gibson (do 60 tys. dolarów)

Fender Custom Shop (modele vintage i relic)

Firmy Fender i Gibson to prawdziwi giganci wśród producentów gitar elektrycznych. Nic więc dziwnego, że ich najdroższe modele sięgają dziesiątek tysięcy dolarów. W custom shopach obu marek powstają wyjątkowe gitary, odtwarzające kultowe modele z przeszłości lub celowo postarzane (relic). Do najdroższych należą m.in. Fender Stratocaster i Telecaster w wersjach vintage, odwzorowujące brzmienie i wygląd oryginałów lat 50. i 60. Ich ceny mogą sięgać nawet 60 tys. dolarów za sztukę.

Gibson Custom Shop (Les Paul i SG)

W Gibson Custom Shop również rodzą się prawdziwe perełki. Kultowe modele Les Paul i SG w limitowanych seriach, z najlepszych materiałów i ręczną obróbką, kosztują od 30 do 60 tys. dolarów. Do najcenniejszych należą edycje VOS (Vintage Original Spec) z elementami postarzonymi fabrycznie, imitujące naturalne zużycie.

Wyjątkowe edycje limitowane

Zarówno Fender, jak i Gibson co jakiś czas wypuszczają edycje specjalne, ultra limitowane, które osiągają zawrotne ceny. Przykładem Fender Custom Shop 60th Anniversary 1952 Relic Telecaster, z zaledwie 60 sztukami na świecie. Z kolei Gibson Custom Shop ma w ofercie m.in. limitowaną Les Paul '58 Reissue VOS, wzorowaną na oryginale z 1958 r. Tylko nieliczni gitarzyści mogą pozwolić sobie na takie unikaty.

Głośne nazwiska i sygnatury (60-150 tys.)

Gitary sygnowane przez sławnych gitarzystów

Kolejną kategorię stanowią gitary sygnowane przez same legendy gitary - jak np. Eric Clapton, Jimmy Page, Slash czy Angus Young. Są to zazwyczaj flagowe modele Gibson Les Paul i Fender Stratocaster w limitowanych seriach z autografem artysty. Ich ceny wahają się od 60 do nawet 150 tys. dolarów. Posiadanie takiego instrumentu to marzenie wielu kolekcjonerów i fanów tych wykonawców.

Modele sygnaturowe popularnych wykonawców

Oprócz autografów, marki produkują całe modele sygnaturowe gwiazd rocka i bluesa. To gitary inspirowane ulubionymi instrumentami tych artystów, z ich charakterystycznymi cechami. Przykładem Fender Eric Johnson Stratocaster, Gibson Slash Les Paul czy Angus Young SG. Ich ceny również sięgają kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy dolarów za egzemplarz.

Limitowane edycje z autografami

Często marki wypuszczają limitowane wersje gitar sygnaturowych z autografem artysty. Przykładem Gibson Custom Shop Slash Les Paul Standard z podpisem gitarzysty Guns N' Roses. Tylko 100 takich egzemplarzy powstało na świecie, każdy wart ok. 150 tys. dolarów. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i fanów legendarnego muzyka.

Wyjątkowe i unikalne instrumenty (150-500 tys.)

Starożytne gitary z epoki renesansu i baroku

Do najdroższych gitar należą również zabytkowe, wręcz historyczne egzemplarze. Przykładowo gitara renesansowa z 1590 r. wykonana przez Wenecjanina Sellasa osiągnęła na aukcji 170 tys. dolarów. Jeszcze więcej, bo aż 230 tys. dolarów, zapłacono za 5-strunową gitarę barokową Augustina z Florencji z 1700 r. Te starożytne instrumenty mają olbrzymią wartość historyczną.

Zabytkowe egzemplarze z XIX i XX wieku

Wysokie ceny osiągają również zabytkowe gitary z XIX i XX wieku, które przetrwały do dziś w dobrym stanie. Na przykład gitara Martina z 1830 r. została sprzedana za 150 tys. dolarów. Jeszcze więcej, bo aż 400 tys. dolarów, zapłacono za gitarę C.F. Martin OM-45 z 1930 r. Z kolei vintage Fender Stratocaster z 1954 r. osiągnął na aukcji 225 tys. dolarów.

Współczesne unikaty rękodzielnicze

Wreszcie ogromne kwoty osiągają współczesne gitary wykonywane unikatowo, na zamówienie przez najlepszych rzemieślników. Przykładem Fender Stratocaster akustyczno-elektryczna z sekwoi za 350 tys. dolarów. Każdy taki instrument to absolutny majstersztyk i dzieło sztuki.

Rekordy aukcyjne (0,5-3 mln dolarów)

TOP 10 najdroższych gitar elektrycznych na świecie

Najdroższe gitary sprzedane na aukcjach

Kilkaset tysięcy dolarów to i tak niewielkie kwoty, jeśli spojrzymy na rekordy aukcyjne. Najdroższą gitarą sprzedaną na aukcji pozostaje Fender Stratocaster z 1953 r. zwana Reach Out to Asia, która osiągnęła 2,7 mln dolarów. Do tego Gibson 1960 Les Paul Standard Sunburst sprzedany za 2 mln dolarów.

Historia i geneza tych wyjątkowych instrumentów

Co sprawia, że te konkretne instrumenty biją rekordy? Otóż są to zawsze wyjątkowe okazy o szczególnej historii. Stratocaster Reach Out to Asia był pierwszym egzemplarzem z 1954 r., który otrzymał sam Leo Fender. Z kolei Les Paul Sunburst to jedna z niewielu gitar z oryginalnym wykończeniem sunburst z lat 1958-1960.

Dlaczego osiągają tak wysokie ceny

Kluczowe znaczenie ma tutaj wyjątkowość i oryginalność tych konkretnych instrumentów, a także ich związek z historią marki i gitar elektrycznych. Do tego dochodzi fenomenalny stan oraz atrakcyjność dla kolekcjonerów. Stąd te astronomiczne kwoty, jakie są gotowi zapłacić, by mieć taką relikwię w swoich zbiorach.

Miliony za legendarne gitary rocka (3-15 mln)

Instrumenty należące do sław rocka i bluesa

Jeszcze więcej niż za sprzęt vintage'owy płaci się za gitary, które należały do największych legend rocka i bluesa. Mowa tu o idolach pokroju Jimiego Hendrixa, Jerrego Garcii, Boba Marleya czy Davida Gilmoura. Ich instrumenty osiągają zawrotne sumy rzędu 3-5 milionów dolarów.

Historia i pochodzenie tych gitar

Są to zazwyczaj flagowe modele Fender Stratocaster i Gibson Les Paul, które artyści używali przez lata w studiu i na scenie. Często mają wbudowane modyfikacje i udoskonalenia wprowadzone przez samych wirtuozów. Każda gitara ma swoją bogatą historię i proweniencję.

Dlaczego są tak cenne dla kolekcjonerów

Gitary te są tak cenne, bo po pierwsze należały do wybitnych artystów, którzy zapisali się na kartach historii muzyki. Po drugie - grały w kultowych albumach i przebojach, które znamy wszyscy. I wreszcie - mają niepowtarzalny rodowód i charakter. Dlatego kolekcjonerzy gotowi są zapłacić za nie majątek.

Rekord świata: "Blackie" Erica Claptona (15 mln)

Historia tej wyjątkowej stratocastera

A teraz pora na absolutny rekord Guinnessa. Jest nim czarna Fender Stratocaster o imieniu "Blackie", która należała do samego Erica Claptona. Gitarzysta złożył ją z trzech rożnych Stratocasterów z lat 1956-1957. Grał na niej przez ponad 20 lat, nagrywając kultowe albumy.

Dlaczego osiągnęła rekordową cenę

"Blackie" to prawdziwa legenda, z którą Clapton jest nierozłącznie związany. Jej historia sięga początków kariery artysty. Instrument ma niepowtarzalny charakter. Dlatego na aukcji w 2004 roku ustanowił rekord, osiągając kwotę 959 tys. funtów, czyli 15 milionów dolarów.

Co czyni ją tak wyjątkową

Przede wszystkim jej wyjątkowa historia i związek z jednym z najsłynniejszych gitarzystów w dziejach. Do tego oryginalna konstrukcja z trzech gitar, a także modyfikacje wprowadzone przez Claptona. Wreszcie - niezapomniany, rozpoznawalny na całym świecie dźwięk. Te czynniki sprawiają, że "Blackie" pobiła wszelkie rekordy.

Podsumowanie

Przyjrzeliśmy się najdroższym gitarom elektrycznym na świecie, które na aukcjach i w prywatnych kolekcjach osiągają zawrotne sumy sięgające nawet kilkunastu milionów dolarów. Są wśród nich zabytkowe egzemplarze sprzed setek lat, vintage'owe modele z połowy XX wieku oraz współczesne unikaty. Ale najwyższe ceny osiągają gitary, które należały do legend rocka i bluesa. Ich historia i proweniencja sprawiają, że kolekcjonerzy są gotowi zapłacić za nie majątek. Trudno wyobrazić sobie bardziej wyjątkowy i osobisty instrument niż ten, na którym grały same idole.

Najczęstsze pytania

Tak wysokie ceny osiągają przede wszystkim instrumenty o wyjątkowej historii i proweniencji, np. należące do sławnych gitarzystów rocka. Ich wartość wynika z unikatowości i tego, że grały w kultowych utworach.

Najwyższe kwoty na aukcjach osiągają gitary firm Fender i Gibson z lat 50. i 60., a także instrumenty należące do idolów, jak Stratocaster Erica Claptona "Blackie". Rekordzistą jest właśnie ta gitara sprzedana za 15 mln dolarów.

Tak, bardzo drogie są np. modele z custom shopów Fendera i Gibsona - limitowane, z najlepszych materiałów i ręcznie wykonane. Ale ich ceny i tak nie dorównują zabytkowym instrumentom czy gitarom po sławach.

Głównie kolekcjonerzy i entuzjaści gitary, dysponujący naprawdę dużym kapitałem. Warto jednak pamiętać, że większość tych transakcji ma charakter inwestycyjny.

Zwykle nie, ze względu na zbyt dużą wartość. Po zakupie stają się elementem kolekcji. Być może od czasu do czasu nowy właściciel zagra kilka dźwięków, ale raczej stoją za szkłem niż na scenie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Dlaczego film Psy jest tak kultowy? Analiza i wyjaśnienie fenomenu.
  3. Jak zagrać solo na keyboardzie? 5 wskazówek dla początkujących
  4. Jak dobrać strój wokalny? Poradnik dla wokalistów
  5. Historia polskiej sceny post-punk / new wave
Autor Mieszko Lis
Mieszko Lis

Muzyka to moja pasja, a na blogu dzielę się nią z innymi. Odkrywaj razem ze mną nowe brzmienia i ciekawostki ze świata muzycznego.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły