Czwarta część Polskich Dźwięków znów zostanie poświęcona panom, w ten sposób zachowamy równowagę płci (sześć pań – sześciu panów). Będzie to także odcinek poświęcony muzykom, którzy oprócz tworzenia koncepcji, sami produkują swoje kawałki, bo to także ich specjalność.

Nastawiamy się więc na spokojnie, czasami wręcz melancholijne melodie podsycone odpowiednią dawką elektroniki, zakładamy słuchawki, bądź podkręcamy inny sprzęt grający i zaczynamy!

55. Hatti Vatti

HATTI-VATTI

Z Piotrem łączy mnie na pewno jedno – codziennie zmagamy się z tym samym wrogiem, nazywa się on Weltschmertz. Hatti muzycznie (tym mianem określił na fejsie muzykę, którą tworzy), a ja w pozostałych sferach życia doczesnego.

Piotr Kaliński mieszka obecnie w Trójmieście i choć już od 2009 roku wydaje winyle ze swoimi nagraniami, to dopiero debiutancki krążek długogrający “Workship Nothing” z pierwszego kwartału 2014 pokazał szerszemu gronu odbiorców na co go stać.

Płyta gromadzi gęste, mocno basowe kompozycje – duszne, a jednocześnie niezwykle zwiewne za sprawą dobranych do nagrań wokali. Tak jak tutaj, wraz z irlandzkim wokalistą Cianem Finnem.

Muzyka Hatti Vattiego wpasowuje się w moje gusta idealnie. Wolne uderzenia, surrealistyczne i urbanistyczne dźwięki oraz delikatne nawiązania do syntezatorów lat 80. Spróbuj jeszcze tego. Piotr nagrał ten kawałek wspólnie z Brytyjczykiem Synkro. Powinieneś znać ten pseudonim.

FacebookSoundCloud

56. kubek

kubek

Kubek czyli polski muzyki i producent to tak naprawdę 25-letni Jakub Marciniak ze Zduńskiej Woli. Od kilku lat czaruje nas dźwiękami, ale jego talent nie wypłynął do tej pory na szersze wody, a on sam nie uporządkował twórczości w materiale zbiorczym, jakim byłaby niewątpliwie płyta.

Dużo w jego dźwiękach pyszności – wolne rytmy i rozmazane bity okraszone odrobiną psychodelii. Taki sound to miód na moje serducho.

Poniżej pierwszy utwór jaki pojawił się na SoundCloudzie Kuby. Jest to także jego debiutancki numer, jeśli chodzi o muzykę elektroniczną.

FacebookSoundCloudYouTube

57. mooryc

Mooryc

Przechodzimy do ostatniego pana producento-muzyka w tym odcinku serii. Maurycy Zimmermann pochodzi z Poznania, ale obecnie mieszka w Berlinie, gdzie pod skrzydłami Freude am Tanzen tworzy.

Z całej trójki to właśnie mooryc przedstawia nam najbardziej ekspresyjne numery. Maurycy odwiedził w tym roku kilka festiwali muzycznych i demonstrował na nich smakołyki ze swojej pierwszej płyty “Roofs”, wydanej pod koniec 2013 roku.

Dźwięki mooryca charakteryzuje iście robotyczna/cybernetyczna oprawa. Uderzenia basu przyprawiane samplami niczym z procesu kompletowania pancerza bojowego nowego RoboCopa.

Co ciekawe Zimmermann wykorzystuje w muzyce także swój wokal – tajemniczy, ale ciepły i bardzo spokojny.

FacebookSoundCloud

Dzięki, że byłeś tutaj podczas odcinka numer 4. W kolejnej odsłonie polskich Nowych Dźwięków – dwa zespoły i duet. Do przesłuchania!