Lyves to bardzo ciekawa postać, która odbyła już kilka podróży w głąb siebie, w poszukiwaniu inspiracji, a ciągle jest na początku muzycznej drogi. Posłuchaj jej debiutu “Like Water” EP.

Lyves to Francesca Bergami, artystka mieszkająca w Londynie, ale posiadająca korzenie włoskie. Muzykę wydaje od 2014 roku, gdy na jej SoundCloudzie pojawiło się “Vision”, ale dopiero kolejny singiel “Darkest Hour”, na dobre przyciągnął do jej muzyki szerszą publiczność i został bardzo dobrze odebrany przez słuchaczy, blogerów muzycznych czy radiowców na Wyspach Brytyjskich. W listopadzie 2016 pojawił się jeszcze “No Love” ostatni (do 20 stycznia, czyli wydania “Like Water” EP) utwór Lyves.

Jej brzmienie to bardzo intensywne, skupiające się na niskich tonach R&B, zakrapiane, wyższym niż w standardowym R&B, wokalem z niezwykle czystą, przejrzystą barwą.

Francesca tworzyła materiał na EP-kę w intrygujących okolicznościach. Za sprawą wydarzeń z życia osobistego, przeniosła się na pięć miesięcy do miejscowości Ostra – mieściny w środkowych Włoszech, gdzie napisała i nagrała album na poddaszu domu swojego ojca.

Tak, ten okres w życiu opisuje sama Lyves:

It was a really deep time. I wrote a lot of music up there, but it’s not a proper studio, it’s bedroom produced. The whole EP is very personal, yet quite subconscious. I really trust the words that arrive when I’m sat there at my keyboard the first time round. Sometimes it’s things that I don’t even realise that I’m going through until I read back the lyrics. I’ve always felt emotions very strongly, but never known where to place them. When I started writing songs, it felt like I could breathe again. I’m able to pour everything out.

A tak mówi o przesłaniu swojej muzyki:

That’s my aim, to be as honest and real as possible, then hopefully people will feel something from it. When I worked in mental health I had a lot of people really open up to me, really let it all out – there something really beautiful and courageous about that. I really hope to offer something to people who might be going through a difficult time. I don’t want it to be about me. I want the music to speak for itself and possibly give something. That’s what fuels my passion.

Podczas pracy wykorzystywała jedynie klawisze, komputer i, co oczywiste, mikrofon, by zarejestrować wokal. Na tym materiale wyraźne słychać jak wrażliwa i podatna na dźwięki była w owym czasie Bergami. Cała “Like Water” EP jest ostatecznym zakomunikowaniem światu i sobie, że jest, i nadal chce być, artystką.

EP-ka zawiera cztery kompozycje: wydane wcześniej “Darkest Hour” i “No Love” oraz “The Weather” i, najciekawszą według mnie, “Free”, które posiada w sobie ciekawy pierwiastek retro synthu.

Posłuchaj poniżej debiutanckiego albumu Lyves. Co sądzisz o brzmieniu “Like Water” EP?