Spirit Twin to duet z Nowego Jorku, tworzony przez Annę i Allena. Kilka dni temu pokazali swój pierwszy singiel “Speak About”, który ukazał się od razu z pięknym wideo.

Duety damsko-męskie to nadal jedna z najpopularniejszych konstrukcji muzyczno-scenicznych. Jednak wraz z nasycaniem się przestrzeni tego typu projektami, coraz trudniej znaleźć wśród nich coś ciekawego. Spirit Twin zaintrygowało mnie zarówno pierwszym, wydanym utworem, jak i samym kreowaniem wizerunku. Wszechobecne nadprzyrodzone moce, pochodzące z natury, ale także kosmosu, przewijające się zdjęcia galaktyki i obrazy przedstawiające istoty nie z tego świata, czyli wprost – kosmitów. Do tego spójne, delikatne i zwiewne stroje, nadające wideoklipowi odrobiny mistycyzmu, na tle skalistych wydm, mających przypominać powierzchnię Marsa.

Nowojorskie duo na samym początku chciałem porównać do nowozelandzkiego Broods przez skład i właśnie te wizualne podobieństwa. Z biegiem czasu wydaje mi się to średnio trafne skojarzenie. Mniejsza skala rozpoznawalności nie ma tutaj nic do rzeczy, a bardziej chodzi o zdecydowanie intensywniejszy odbiór “Speak About”.

anna spirit twinUtwór to protest i przełamanie milczenia. Porusza kwestię wykorzystywania seksualnego, tego, jak ofiary radzą sobie z jego skutkami oraz jak wpływa to na ich przestrzeń życiową. Wokalistka duetu, Anna Brower zdradza, że tekst jest odzwierciedleniem jej własnych doświadczeń. Tak mówi o “Speak About”: jest to utwór o moich osobistych doświadczeniach z wykorzystywaniem seksualnym. Na kobietach w naszej kulturze wywiera się presję, by milczały i zostawiały te wydarzenia wyłącznie dla siebie, na równi z innymi formami dyskryminacji płci. Piosenka oraz wideo, nie tylko pomogły mi łagodniej przejść przez proces oswajania się z problemem, mam także nadzieję, że pomogą innym, w podobnej sytuacji.”

Utwór to połączenie mocno chwytającej za serducho melodii pop z prostym beatem automatu perkusyjnego. Najważniejszymi elementami muzycznymi w “Speak About” są zdecydowanie wokale: głos Anny rozpościera się poprzez wszystkie warstwy dźwięku i rozbrzmiewa cudownie, szczególnie w rozbudowanym brzmieniowo refrenie; Allen natomiast wspiera swoją partnerkę gładkim i niskim wokalem przypominającym Olivera Sima z The xx.

Wideo do “Speak About” zostało wyreżyserowane przez Audrey Bagley, a za produkcję utworu odpowiedzialny jest Kyle Patrick. Obejrzyj i posłuchaj poniżej.