Fot. krystiandaszkowski.com

Carski skład, który świetnie odnajduje się w mieszaniu gatunków. Mogą wprowadzić tym wiele świeżości do muzyki rockowej i zrobić sporo szumu na polskiej scenie. Poznaj brzmienie tsar.

W naszym kraju nie ma zbyt wielu zespołów grających muzykę gitarową, wnoszących coś świeżego do gatunku. Ale na szczęście, gdy ilość nie dopisuje, idziemy w jakość. Band ze Szczecina szybko zaintrygował mnie swoim brzmieniem, bo oprócz budowania post rockowych i ambientowych melodii znanymi środkami, tsar próbuje urozmaicać sound na rzadko spotykane sposoby.

tsar to band z Pomorza Zachodniego, który tworzą czterej młodzi mężczyźni: Maks Posio (wokalista i giatrzysta), Patryk Lipnicki (basista), Paweł Szerszeń (człowiek od bębnów) oraz Tomek Haptar (gitara). Na Facebooku w rubryce “Gatunek” umieścili kilka określeń, łamanych ukośnikami: “Alternative/Post-Rock/Electronic”. Dorzuciłbym tutaj jeszcze parę – Ambient, Trip Hop i delikatny Prog. To wszystko można znaleźć w ich muzyce.

Mój ulubiony, ponad sześciominutowy utwór zespołu, “Crown”, jest taką stężoną esencją ich brzmienia, bo znajdziemy w nim wszystko, o czym wspomniałem. Delikatniej poprowadzona została gitara, przez co ciężar spoczął na syntezowanym basie i gęstym wokalu. Nie przeszkadza to jednak w poznawaniu i odczuwaniu. Chłopaki, to prawdziwi rockmani. Nie tylko szarpią za struny, ale robią to z pomysłem i co najważniejsze, gracją. Cudo.

Skład słucha właściwie każdego rodzaju muzyki, jego członkowie są dość otwartymi muzycznie osobnikami, stąd bierze się to bogate brzmienie zespołu. Wiedzą co robią, czerpią w wielu źródeł i może się to w najbliższym czasie okazać znakomitym posunięciem. Niech przykładem znakomitości tej multi-gatunkowości będzie utwór “Bones”, w którym odnajdziemy zarówno liryczność indie rocka Foals czy Arctic Monkeys, jak i drapieżność oraz zmiany tempa wyjęte ze stylistyki np. Swans.

Wszystkie utwory, których możemy posłuchać w sieci, pochodzą z tej samej selftitled EP-ki, która ukazała się w czerwcu 2015 roku. Od tamtego czasu zespół pojawił się na festiwalu FAMA i Festiwalu Młodych Talentów, wystąpił na Green Out Festivalu, dał koncert w Radiu Szczecin i zwiedził kawałek Polski, grając w różnych miastach.

Dodatkowo, podczas występu dla Balcony TV Poznań, pokazali akustyczną wersję “Hounds”, kompozycji, której nie było na pierwszym wydawnictwie.

Przyszedł czas, by oddać głos samemu zespołowi, bo jako członek Klasy 2016, tsar chciałby dorzucić kilka zdań od siebie.

Pierwsze Kroki

Pierwsze kroki stawialiśmy w maju 2014 r. Mieliśmy jakieś początkowe założenia dotyczące kierunku muzycznego, który chcemy obrać, jednak z racji tego, że każdy z nas muzycznie pochodził z innych rejonów, nie do końca byliśmy pewni tego co powstanie. Następnie zamknęliśmy się w sali prób, gdzie pomału okazało się, że nasze początkowe plany dotyczące materiału, który chcemy stworzyć, znacznie odbiegają od tego co gramy naprawdę. Proces krystalizowania się brzmienia trwał stosunkowo długo, ponieważ dopiero w maju 2015, wypuściliśmy nasz debiutancki mini album ‘tsar’.

Najbliższe plany

W najbliższym czasie mamy zamiar wydać drugą EP-kę, jednak nie chcemy zdradzać zbyt wiele, bo wolimy być tymi, którzy robią, a nie mówią, że robią, więc będzie gotowa, kiedy będzie gotowa. No dobra, przed wakacjami 2016.

Inspiracje

Materiał, który tworzymy, jest wypadkową naszych dość mocno rozbieżnych gustów muzycznych (co najlepiej obrazują płyty, które zabieramy ze sobą w trasę m.in. M83, A$AP Rocky, Swans, Foals, Bjork). Jednak, mimo różnic, udaje nam się znaleźć wspólny muzyczny język i dojść do porozumienia. Nigdy nie wiadomo co z takiego połączenia może wyjść, a przez to, praca nad materiałem jest ekscytująca. Ciężko powiedzieć, do którego wykonawcy muzycznie nam najbliżej. W naszym materiale słyszymy wiele inspiracji różnymi zespołami, jednak w konfrontacji ze słuchaczami, często spotykamy się z porównaniami , których nigdy byśmy się nie spodziewali.

Utwory, które polecacie

Staramy się być ma bieżąco z muzycznymi nowościami, a w ostatnim czasie najczęściej słuchamy: FKA twigs – M3LL155X, JAAA! – BAE, Adult Jazz – Spook, Foals – Give It All.

Muzyka tsar trafiła do mnie błyskawicznie, co jest rzeczą dość oczywistą, skoro znaleźli się w Klasie 2016. Bardzie fascynuje mnie, że znaleźli doskonały balans pomiędzy gitarowym graniem, a szukaniem nowego kierunku rozwoju tej części sceny. Mam nadzieję, że już niedługo potwierdzą ten kurs nowymi numerami.