BBC Music Sound of – najbardziej prestiżowy plebiscyt młodych talentów na świecie. Co roku ogłaszana jest longlista, na której pojawia się 15 projektów. Kto tym razem zasłużył, by się na niej znaleźć?

Już 30 października 2015 roku BBC Music ogłosi longlistę kolejnej edycji swojego, bardzo prestiżowego plebiscytu – Sound of. Tym razem z numerkiem 2016. Piętnaście niezwykle utalentowanych artystek, artystów i projektów muzyczny stanie ze sobą w szranki (oczywiście nie dosłownie), by od 4 do 8 stycznia 2016 poznać pierwszą piątkę kolejnej edycji “konkursu” czyli tak zwaną shortlistę.

W ubiegłym roku, już po ogłoszeniu nominowanej piętnastki, bawiłem się w typowanie zwycięzców Sound of 2015 i o ile nie trafiłem z miejscami 5.-2., o tyle bezbłędnie wytypowałem zwycięzców czyli Years & Years. W tym roku postanowiłem pójść o krok dalej i sześć dni przed ogłoszeniem oficjalnych nominacji, bawię się w typowanie TOP15. Śledzę uważnie poczytania BBC Music, przede wszystkim rozgłośni radiowych – wiem, kto jest pupilkiem, kto zostaje zapraszany na Big Weekends, BBC Introducing Stage podczas festiwali czy grywa sesję na żywo w studiach głównych czy też Maida Vale.

Oczywiście to tylko gdybanie, ponieważ artystów wybiera ponad setka dziennikarzy muzycznych, a ich gusta są bardzo różne. Nie typuję również wyłącznie swoich faworytów i ulubionych, młodych artystów, spoglądam na rynek troszeczkę z boku. Nie posiadam także informacji, czy reguły tegorocznego Sound of pozostają takie jak w latach poprzednich, ale przyjmuję, że tak, dlatego w zestawieniu pojawiają się przede wszystkim muzycy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych (nie ma Australijczyków czy Skandynawów).

Wszystkie przypuszczenia wysnuwam na podstawie tego, co działo się przez ostatni jedenaście miesięcy na rynku muzycznym oraz na antenach BBC Radio. Prezentuję Ci moją, proponowaną longlistę nominowanych do BBC Music Sound of 2016:

 1. Alessia Cara
 2. Frances
 3. Jack Garratt
 4. GoldLink
 5. The Japanese House
 6. Jones
 7. Little Simz
 8. Grace Mitchell
 9. Mura Masa
 10. Nao
 11. Petite Meller
 12. Petite Noir
 13. Rationale
 14. Rosie Lowe
 15. Zak Abel

Masz ochotę wytypować swoją piętnastkę? Nie krępuj się! Pobawmy się razem, a w przyszły poniedziałek usiądźmy razem po godzinie 20:00 (czasu polskiego) i sprawdźmy, kto z nas był najbliżej i może stać się częścią redakcji BBC Music! Albo założyć biznes jako wróżbita.

Poniżej możesz zapoznać się z muzyką wszystkich artystów, którzy znaleźli się na mojej longliście. Czekam na Twoje propozycje!