Społeczeństwo

Ch*jowe mieszkania: Beka z deweloperów i rynku najmu przybiera na sile

Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk17.02.20246 min.
Ch*jowe mieszkania: Beka z deweloperów i rynku najmu przybiera na sile

Młodzi nie mają gdzie mieszkać, bo ceny najmu rosną z roku na rok. Deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania, żeby więcej na nich zarobić. Właściciele mieszkań podnoszą czynsze, żerując na lokatorach. Mieszkania na wynajem to często obskurne nory, które w ogłoszeniach reklamowane są jako „luksusowe”. Nic dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej memów kpiących z fatalnej sytuacji na rynku nieruchomości. Programy mieszkaniowe rządu też na razie nie poprawiają sytuacji.

Młodzi nie mają gdzie mieszkać, ceny najmu rosną

Coraz więcej młodych osób ma problem ze znalezieniem mieszkania do wynajęcia. Ceny najmu w ciągu ostatnich kilku lat poszybowały w górę, przez co wiele osób nie jest w stanie sobie pozwolić na wynajem nawet niewielkiego lokum. Dotyczy to zwłaszcza studentów oraz osób rozpoczynających karierę zawodową i nieposiadających zbyt wysokich dochodów.

Zgodnie z danymi Eurostatu, Polska jest jednym z krajów w Europie, gdzie ceny mieszkań wciąż rosną. Jednocześnie jesteśmy jednym z najgorszych państw pod względem dostępności mieszkań, a wydatki na nieruchomości stanowią dla Polaków coraz większe obciążenie.

W efekcie coraz więcej osób zmuszonych jest do wynajmowania niewielkich, często obskurnych mieszkań, nie spełniających standardów. Zjawisko to dobitnie pokazują liczne memy w sieci na temat "chujowych mieszkań" do wynajęcia.

Rosnące stawki czynszów

Mieszkania na wynajem nie tylko są coraz mniejsze, ale i coraz droższe. Wynajmujący podnoszą bowiem czynsze, chcąc czerpać większe zyski z nieruchomości. W efekcie comiesięczne opłaty za najem nor zbliżają się do stawek pobieranych za wynajem dużych mieszkań kilka lat temu.

Zjawisko windowania cen przez właścicieli mieszkań sprawia, że w sieci pojawia się coraz więcej memów i komentarzy na temat "czynszojadów", którzy żerują na problemach lokatorów i wykorzystują trudną sytuację na rynku nieruchomości.

Deweloperzy budują za małe mieszkania, by więcej zarobić

Duża część winy za trudną sytuację mieszkaniową młodych spada na deweloperów. Chcąc zmaksymalizować zyski ze sprzedaży nowych inwestycji, budują oni mieszkania o coraz mniejszych metrażach. Metraże rzędu 25-30 m kw. nie należą dziś do rzadkości.

Takie ultrakompaktowe "mieszkania" są następnie sprzedawane w cenach zbliżonych do tych, które jeszcze kilka lat temu trzeba było zapłacić za lokale 2-3 razy większe. Marże deweloperów rosną więc z roku na rok, mimo pogarszających się standardów budowanych osiedli.

Zgodnie z danymi, w 2022 roku marża brutto deweloperów na czysto ze sprzedaży jednego mieszkania sięgała nawet 1/3 tego, co wpłacali klienci.

Nic więc dziwnego, że w sieci tak chętnie wyśmiewane są w memach patologiczne praktyki "patodeweloperek". Deweloperzy swoimi działaniami skutecznie pogarszają i tak już złą sytuację na rynku mieszkaniowym.

Czytaj więcej: Krzysztof stanowski ogłasza pierwszych prowadzących kanału zero, wśród nich legenda rapu

Właściciele mieszkań żerują na lokatorach, rosną czynsze

Kryzys na rynku nieruchomości sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w mieszkania i wynajmowanie ich. Chcąc zmaksymalizować zyski z najmu, podnoszą oni jednak czynsze do horrendalnych stawek, bynajmniej nieadekwatnych do standardu oferowanych lokali.

Powszechne stało się zjawisko remontowania starych mieszkań przy użyciu najtańszych materiałów, a następnie ogłaszanie ich w internecie jako "luksusowych". Faktycznie nierzadko są to jednak ponure nory o niskim standardzie.

Nieetyczne praktyki

Część właścicieli mieszkań nie cofa się przed stosowaniem nieetycznych praktyk, jak nagłe, kilkukrotne podwyższanie czynszu czy eksmisje na bruk w środku zimy. Tego typu działania również spotykają się ze społeczną krytyką i są przedmiotem licznych memów w sieci.

  • podwyżki czynszów
  • eksmisje lokatorów

Mieszkania na wynajem to często obskurne nory

Ch*jowe mieszkania: Beka z deweloperów i rynku najmu przybiera na sile

Aby zilustrować fatalną jakość mieszkań na wynajem wystarczy przejrzeć portale z ogłoszeniami. Właściciele próbują nieudolnie zatuszować liczne wady wynajmowanych lokali, oklejając je tanią fototapetą i chwaląc przy tym w opisie mieszkania jako "klimatyczne" czy "retro".

Obdarte ściany Ponury wystrój
Małe metraże Wysokie ceny

W rzeczywistości nierzadko są to obskurne i ciasne mieszkanka, których stan daleki jest od ideału. Stąd w internecie pełno żartów i memów na temat "chujowych mieszkań" do wynajęcia, których standard jest rażąco niski w stosunku do horrendalnych cen.

Trend memów o fatalnym rynku najmu nieruchomości

Fatalna sytuacja mieszkaniowa młodych i problemy z dostępnością tanich mieszkań na wynajem znalazły swój wyraz w internecie. W mediach społecznościowych, na forach i portalach coraz popularniejsze stają się memy oraz filmy wyśmiewające wyzysk ze strony właścicieli mieszkań i deweloperów.

Według danych z TikToka, hasztagi takie jak #patowynajem lub #patodeweloperka osiągnęły łącznie kilkadziesiąt milionów wyświetleń. Trend ten z całą pewnością będzie się nasilał wraz z pogarszaniem się sytuacji na rynku nieruchomości.

Programy mieszkaniowe rządu nie poprawiają sytuacji

Choć rząd próbuje walczyć z patologiami na rynku deweloperskim, na razie podejmowane działania nie przynoszą wymiernych rezultatów dla przeciętnych obywateli. Uchwalono wprawdzie zmiany w przepisach technicznych, mające ograniczyć zjawisko patodeweloperki, lecz wciąż brak skutecznych narzędzi do walki z rosnącymi cenami czynszów czy działaniami spekulacyjnymi.

Rządowe programy wsparcia, jak np. "Bezpieczny kredyt 2%", również dotyczą tylko niewielkiej części osób starających się o własne mieszkanie. Tymczasem zdecydowana większość Polaków, a zwłaszcza młodzi ludzie, mierzą się z problemem braku tanich mieszkań na wynajem.

Wszystko wskazuje na to, że trend społecznej krytyki i prześmiewczych memów pod adresem rynku nieruchomości będzie się więc nasilał. Dopóki sytuacja mieszkaniowa większości Polaków się nie poprawi, trudno liczyć na zmianę postaw.

Podsumowanie

Artykuł porusza palący problem braku dostępności tanich mieszkań na wynajem, z którym mierzą się głównie młodzi ludzie. Przedstawia mechanizmy, które prowadzą do windowania cen najmu i sprzedaży coraz mniejszych mieszkań przez deweloperów. Omówiono patologiczne praktyki, które spotykają się ze społecznym sprzeciwem, wyrażanym m.in. poprzez popularne w sieci memy. Wskazano, że na razie działania rządu niewiele zmieniają w tym kryzysie na rynku mieszkaniowym.

Podsumowując - pogarszająca się dostępność mieszkań, w połączeniu z rosnącymi cenami najmu, prowadzi do frustracji młodych ludzi. Znajduje to ujście w postaci internetowej krytyki pod adresem rynku nieruchomości, która raczej nie osłabnie, dopóki nie zostaną rozwiązane problemy mieszkaniowe Polaków.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Najlepsze utwory popularnego YouTubera - Książulo-raper
  3. Jak zagrać solo na keyboardzie? 5 wskazówek dla początkujących
  4. Jak dobrać strój wokalny? Poradnik dla wokalistów
  5. Instrumenty perkusyjne - rodzaje i zastosowanie
Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk

Odkrywam świat muzyki i dzielę się swoją pasją na blogu. Znajdziesz u mnie recenzje, wywiady i wiele innych ciekawostek związanych z muzyką.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły