News

Młodzieżowe Słowo Roku 2023: Nowy „śpiulkolot” i „essa”!

Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk14.12.20234 min.
Młodzieżowe Słowo Roku 2023: Nowy „śpiulkolot” i „essa”!

Rel został tegorocznym zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W głosowaniu internautów pokonał takie słowa, jak sigma, uplasowane na drugim miejscu, czy oporowo, znajdujące się na najniższym stopniu podium. Specjalne wyróżnienie jury otrzymało słowo oddaje. Wśród nominowanych znalazły się też: bambik, zgerypała, baza oraz wiele innych popularnych wśród młodzieży słów i zwrotów.

Rel zwycięzcą plebiscytu

Rel został tegorocznym zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W głosowaniu internautów pokonał takie słowa, jak sigma, uplasowane na drugim miejscu, czy oporowo, znajdujące się na najniższym stopniu podium.

Jak podkreśla przewodnicząca jury, Anna Wileczek, rel jest wyrazem zgody i obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Ma też prawie wszystkie cechy językowego hitu i jest popularny wśród młodzieży.

Zwycięstwo rel w plebiscycie nie jest zaskoczeniem. Od dłuższego czasu słowo to zyskiwało na popularności i było często używane w rozmowach. Teraz zostało to oficjalnie potwierdzone.

Warto zauważyć, że oprócz werdyktu internautów była też Nagroda Jury. Kapituła zdecydowała się wyróżnić słowo oddaje. Jest ono uniwersalnym wyrazem pozytywnej oceny. Coś, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”.

Inne nominowane słowa

W plebiscycie startowało łącznie 20 słów nominowanych przez internautów. Oprócz zwycięskiego rel i wyróżnionego oddaje, były wśród nich m.in.:

  • bambik
  • zgerypała
  • baza

Te trzy słowa również cieszą się sporą popularnością wśród młodzieży, choć nie zdołały wygrać całego plebiscytu.

Popularność slangu młodzieżowego

Zwycięstwo rel pokazuje, jak dużą popularnością cieszy się slang młodzieżowy. Młodzi ludzie lubią używać swoich własnych słów i zwrotów, które są dla nich modne i pomagają się identyfikować z rówieśnikami.

Językoznawcy zauważają, że młodzież chętniej sięga po neologizmy, które lepiej oddają ich emocje i nastroje. Stąd wzięła się popularność takich słów, jak rel, sigma czy oporowo.

Słowo Znaczenie
rel aprobata, zgoda
sigma mężczyzna pewny siebie
oporowo świetnie, ekstra

Jak widać, neologizmy młodzieżowe mają często pozytywne konotacje. Wyrażają aprobatę lub zachwyt.

Przyszłość młodzieżowego slangu

Eksperci przewidują, że wraz z upowszechnieniem internetu, popularność slangu będzie rosła. Młodzi mają obecnie wiele możliwości komunikowania się online i wymiany zwrotów czy słów modnych w ich grupie.

Jednocześnie podkreślają, że większość neologizmów z czasem wypada z użycia, gdy młodzież znajdzie kolejne modne słowa. Dlatego trudno przewidzieć, które konkretne wyrazy będą popularne za rok czy dwa.

Niezmiennie jednak język młodzieży będzie ewoluował, a wraz z nim pojawiać się będą nowe słowa - mówi prof. Anna Wileczek.

Czytaj więcej: Najlepsze programy do nauki gry na instrumencie w 2023 roku

Podsumowanie

Tegoroczne zwycięstwo słowa rel w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku pokazuje, że slang młodzieżowy ma się dobrze i wciąż ewoluuje. Młodzi chętnie używają neologizmów, które lepiej oddają ich emocje i pozwalają identyfikować się z rówieśnikami.

Z biegiem lat na pewno pojawią się nowe modne słowa, które zastąpią dotychczasowe. Język młodzieży zawsze jednak będzie żywy i zmienny.

Podsumowanie

Młodzieżowe Słowo Roku 2023: Nowy „śpiulkolot” i „essa”!

W tegorocznym plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku zwyciężyło słowo "rel", będące wyrazem aprobaty i zgody. W głosowaniu internautów pokonało m.in. "sigmę" i "oporowo". Specjalne wyróżnienie jury otrzymało z kolei słowo "oddaje" jako uniwersalny wyraz pozytywnej oceny.

Wyniki plebiscytu pokazują, jak dużą popularnością cieszy się slang młodzieżowy i neologizmy, które dobrze oddają emocje nastolatków. Nowe słowa pozwalają młodym ludziom identyfikować się ze swoją grupą rówieśniczą.

Eksperci przewidują, że wraz z rozwojem internetu, młodzieżowy slang będzie zyskiwał na znaczeniu. Choć konkretne modne wyrazy zmieniają się bardzo szybko, to język nastolatków zawsze będzie żywy i ewoluujący.

Tegoroczny sukces "rel" pokazuje, że język młodych ludzi ma się dobrze i wciąż zaskakuje nowymi słowami, które na jakiś czas stają się prawdziwymi hitami.

Najczęstsze pytania

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez wydawnictwo PWN, w którym internauci głosują na najpopularniejsze wśród młodzieży słowo lub zwrot z ostatniego roku.

Propozycje słów do Młodzieżowego Słowa Roku może zgłaszać każdy internauta. Następnie specjalna kapituła wybiera 20 słów nominowanych, spośród których wybierane jest zwycięskie słowo.

Młodzieżowe Słowo Roku to zazwyczaj neologizm lub slangowe określenie, które w ostatnim czasie zyskało dużą popularność wśród młodych ludzi i jest przez nich chętnie używane w codziennych rozmowach.

Formalnie o zwycięstwie decydują głosy internautów, ale przy wyborze bierze się pod uwagę również opinię kapituły językoznawców i specjalistów zajmujących się językiem młodzieży.

Słowo "rel" wyraża aprobatę i zgodę z czymś lub kimś. Jest uniwersalnym określeniem pozytywnej reakcji, pochlebnej oceny, entuzjazmu i akceptacji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Talk-showy gwiazd muzyki i ich wpływ kulturowy
  3. 30 najbardziej oczekiwanych premier filmowych roku 2024.
  4. Ranking: 10 najpopularniejszych polskich wykonawców pop w 2023 roku
  5. Najlepsze polskie albumy rockowe wszech czasów - top 10
Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk

Odkrywam świat muzyki i dzielę się swoją pasją na blogu. Znajdziesz u mnie recenzje, wywiady i wiele innych ciekawostek związanych z muzyką.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły