Rel został tegorocznym zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W głosowaniu internautów pokonał takie słowa, jak sigma, uplasowane na drugim miejscu, czy oporowo, znajdujące się na najniższym stopniu podium. Specjalne wyróżnienie jury otrzymało słowo oddaje. Wśród nominowanych znalazły się też: bambik, zgerypała, baza oraz wiele innych popularnych wśród młodzieży słów i zwrotów.
Rel zwycięzcą plebiscytu
Rel został tegorocznym zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W głosowaniu internautów pokonał takie słowa, jak sigma, uplasowane na drugim miejscu, czy oporowo, znajdujące się na najniższym stopniu podium.
Jak podkreśla przewodnicząca jury, Anna Wileczek, rel jest wyrazem zgody i obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Ma też prawie wszystkie cechy językowego hitu i jest popularny wśród młodzieży.
Zwycięstwo rel w plebiscycie nie jest zaskoczeniem. Od dłuższego czasu słowo to zyskiwało na popularności i było często używane w rozmowach. Teraz zostało to oficjalnie potwierdzone.
Warto zauważyć, że oprócz werdyktu internautów była też Nagroda Jury. Kapituła zdecydowała się wyróżnić słowo oddaje. Jest ono uniwersalnym wyrazem pozytywnej oceny. Coś, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”.
Inne nominowane słowa
W plebiscycie startowało łącznie 20 słów nominowanych przez internautów. Oprócz zwycięskiego rel i wyróżnionego oddaje, były wśród nich m.in.:
- bambik
- zgerypała
- baza
Te trzy słowa również cieszą się sporą popularnością wśród młodzieży, choć nie zdołały wygrać całego plebiscytu.
Popularność slangu młodzieżowego
Zwycięstwo rel pokazuje, jak dużą popularnością cieszy się slang młodzieżowy. Młodzi ludzie lubią używać swoich własnych słów i zwrotów, które są dla nich modne i pomagają się identyfikować z rówieśnikami.
Językoznawcy zauważają, że młodzież chętniej sięga po neologizmy, które lepiej oddają ich emocje i nastroje. Stąd wzięła się popularność takich słów, jak rel, sigma czy oporowo.
Słowo | Znaczenie |
rel | aprobata, zgoda |
sigma | mężczyzna pewny siebie |
oporowo | świetnie, ekstra |
Jak widać, neologizmy młodzieżowe mają często pozytywne konotacje. Wyrażają aprobatę lub zachwyt.
Przyszłość młodzieżowego slangu
Eksperci przewidują, że wraz z upowszechnieniem internetu, popularność slangu będzie rosła. Młodzi mają obecnie wiele możliwości komunikowania się online i wymiany zwrotów czy słów modnych w ich grupie.
Jednocześnie podkreślają, że większość neologizmów z czasem wypada z użycia, gdy młodzież znajdzie kolejne modne słowa. Dlatego trudno przewidzieć, które konkretne wyrazy będą popularne za rok czy dwa.
Niezmiennie jednak język młodzieży będzie ewoluował, a wraz z nim pojawiać się będą nowe słowa - mówi prof. Anna Wileczek.
Czytaj więcej: Najlepsze programy do nauki gry na instrumencie w 2023 roku
Podsumowanie
Tegoroczne zwycięstwo słowa rel w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku pokazuje, że slang młodzieżowy ma się dobrze i wciąż ewoluuje. Młodzi chętnie używają neologizmów, które lepiej oddają ich emocje i pozwalają identyfikować się z rówieśnikami.
Z biegiem lat na pewno pojawią się nowe modne słowa, które zastąpią dotychczasowe. Język młodzieży zawsze jednak będzie żywy i zmienny.
Podsumowanie
W tegorocznym plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku zwyciężyło słowo "rel", będące wyrazem aprobaty i zgody. W głosowaniu internautów pokonało m.in. "sigmę" i "oporowo". Specjalne wyróżnienie jury otrzymało z kolei słowo "oddaje" jako uniwersalny wyraz pozytywnej oceny.
Wyniki plebiscytu pokazują, jak dużą popularnością cieszy się slang młodzieżowy i neologizmy, które dobrze oddają emocje nastolatków. Nowe słowa pozwalają młodym ludziom identyfikować się ze swoją grupą rówieśniczą.
Eksperci przewidują, że wraz z rozwojem internetu, młodzieżowy slang będzie zyskiwał na znaczeniu. Choć konkretne modne wyrazy zmieniają się bardzo szybko, to język nastolatków zawsze będzie żywy i ewoluujący.
Tegoroczny sukces "rel" pokazuje, że język młodych ludzi ma się dobrze i wciąż zaskakuje nowymi słowami, które na jakiś czas stają się prawdziwymi hitami.