Gatunki

TOP 10 najlepszych polskich zespołów metalowych wszech czasów

Autor Czesław Stępień
Czesław Stępień25.09.20238 min.
TOP 10 najlepszych polskich zespołów metalowych wszech czasów

Polska scena metalowa może pochwalić się bogatą historią i wieloma wybitnymi zespołami, które na trwałe zapisały się w annałach tego gatunku muzycznego. Od ponad czterech dekad rodzimi wykonawcy metalowi tworzą muzykę na najwyższym światowym poziomie, zdobywając uznanie fanów i krytyków zarówno w kraju, jak i za granicą. W niniejszym zestawieniu przybliżymy historię polskiego metalu, przedstawiając najważniejsze i najbardziej kultowe zespoły, które na przestrzeni lat wywarły ogromny wpływ na kształt rodzimej sceny. Zaprezentujemy pionierów gatunku, współczesnych gigantów, a także młode, obiecujące kapele. Przyjrzymy się również mało znanym perełkom polskiego metalu, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

Najstarsze i kultowe polskie zespoły metalowe

Początki polskiego heavy metalu

Choć polski metal zyskał na popularności w latach 80., to jego zaczątki sięgają końca lat 70. Wówczas na fali zainteresowania muzyką rockową i hard rockiem zaczęły powstawać pierwsze rodzime grupy grające mocny, gitarowy rock, który z czasem przerodził się w pełnoprawny heavy metal. Do prekursorów tego gatunku w Polsce zalicza się m.in. Budkę Suflera, TSA czy Kat. Zespoły te już na początku swojej działalności sięgały po mocne brzmienie, które na dobre rozwinęły w latach 80. i 90. Do dziś pozostają kultowymi formacjami, które wyznaczyły standardy polskiego metalu.

Czołówka rodzimej sceny lat 80.

Lata 80. to złoty okres dla polskiego metalu, kiedy to na scenie pojawiło się mnóstwo znakomitych i niezwykle popularnych zespołów. Obok wspomnianego już TSA, ogromną popularność zdobyły takie grupy jak Turbo, Kat, Hammer, Hunter czy Virgin Snatch. Zespoły te koncertowały w całym kraju, wydając przebojowe płyty, które na trwałe wpisały się do kanonu polskiego metalu. Choć od debiutów niektórych z tych grup minęły już dekady, ich twórczość wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i uznaniem fanów.

Pionierzy polskiego heavy metalu

Grupy, które ukształtowały polską scenę metalową

Kilka zespołów odegrało kluczową rolę w rozwoju rodzimej sceny metalowej, wytyczając nowe ścieżki i silnie wpływając na brzmienie powstających później grup. Do najważniejszych pionierów polskiego heavy metalu zaliczyć należy m.in. wspomniane już Turbo, TSA czy Kat. Są to formacje, które już od pierwszych nagrań sięgały po mocne, gitarowe brzmienie i w znaczący sposób ukształtowały oblicze polskiej sceny metalowej.

Wpływowi innowatorzy stylu

Obok wymienionych wyżej zespołów, warto także wspomnieć o grupach, które wprowadzały do polskiego metalu nowe brzmienia i inspiracje. Wśród nich znajdziemy m.in. Acid Drinkers łączących thrash metal z punkiem, czy znakomitych gitarzystów z grup Hellias i Crash, którzy wnieśli duży wkład w rozwój techniki gry na gitarze w polskim metalu.

Przełomowe albumy polskiego metalu

Debiuty, które wstrząsnęły rodzimą sceną metalową

Na przestrzeni lat na polskim rynku ukazało się wiele wybitnych albumów metalowych, które na zawsze przeszły do historii tego gatunku w naszym kraju. Wśród przełomowych debiutów wymienić należy m.in. legendarne już dziś płyty TSA, Turbo czy Kat. Te wydane na początku lat 80. krążki ustanowiły nowy standard brzmienia i produkcji w polskim metalu.

Sztandarowe dokonania polskiego thrash metalu

Nie sposób nie wspomnieć również o kamieniach milowych rodzimego thrash metalu, takich jak „Morbid Reich” Sick Mother Fakers, „Chemical Invasion” Thrashrist czy „Reborn in Sin” Violent Dirge. To albumy, które na zawsze wpisały polskie thrash metalowe brzmienie do historii tego gatunku.

Arcydzieła polskiego black metalu

Wreszcie, mówiąc o najważniejszych albumach w historii polskiego metalu, wymienić trzeba takie perełki rodzimego black metalu jak „Sventevith (Storming Near the Baltic)” Graveland czy „In the Glare of Burning Churches” Behemoth. Są to absolutne arcydzieła, które ugruntowały niezwykle silną pozycję polskiej sceny blackmetalowej.

Współcześni giganci rodzimej sceny

TOP 10 najlepszych polskich zespołów metalowych wszech czasów

Zespoły z ponad 30-letnim stażem

Choć od debiutów niektórych grup minęły już dekady, wciąż aktywnie koncertują i nagrywają, z powodzeniem kontynuując swoje długoletnie kariery. Wśród weteranów polskiej sceny metalowej wymienić należy przede wszystkim Turbo, TSA czy Acid Drinkers. Grupy te mają na koncie po kilkanaście studyjnych albumów i niezliczoną ilość koncertów, lecz wciąż pozostają w świetnej formie, ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Obecni liderzy list przebojów i festiwali

Do grona najpopularniejszych współczesnych zespołów metalowych w Polsce zaliczyć trzeba bez wątpienia Behemoth, Batushkę, Mgłę czy Rivers of Nihil. Są to obecnie najbardziej rozpoznawalne i cenione na świecie polskie grupy metalowe, których płyty biją rekordy popularności, a koncerty gromadzą tysiące fanów.

Młode, obiecujące zespoły

Obok uznanych już formacji, na polskiej scenie metalowej pojawia się też wielu utalentowanych młodych wykonawców. Wśród najciekawszych obiecujących nowych zespołów wymienić można choćby Inner Zone, Helibleed czy Left For Red. Choć dopiero zaczynają swoje kariery, już teraz zwracają na siebie uwagę i zyskują grono oddanych fanów.

Mało znane perełki rodzimej sceny metalowej

Zapomniane zespoły warte ponownego odkrycia

Przeglądając historię polskiego metalu, natrafimy na wiele mało dziś znanych, lecz naprawdę świetnych zespołów, które z różnych przyczyn popadły w zapomnienie. Do tej kategorii zaliczyć można choćby Crack, Darkness czy Dragon. Ich twórczość z całą pewnością zasługuje na ponowne odkrycie przez współczesnych fanów metalu.

Undergroundowe perełki

Warto również zwrócić uwagę na mniej mainstreamowe, undergroundowe zespoły metalowe, które choć nie zdobyły masowej popularności, to mają na koncie naprawdę interesujące i wartościowe nagrania. W tym kontekście wymienić można choćby Amorbital czy Plaga.

Amatorskie zespoły z potencjałem

Istnieje także spora grupa ciekawych, acz wciąż raczej amatorskich zespołów metalowych, które mimo braku profesjonalnego zaplecza, tworzą bardzo obiecującą muzykę. Do takich formacji zaliczyć można na przykład Genocide, Rage of War czy Infernal War.

Przyszłość polskiej sceny metalowej

Nadzieje na przyszłe debiuty

Polska scena metalowa wciąż się rozwija i pojawiają się na niej nowe, interesujące zespoły. W najbliższym czasie debiutanckie materiały zapowiadają m.in. Death Toll, Morbid Procession czy Antigama. To formacje, od których można spodziewać się naprawdę obiecujących premier.

Wschodzące gwiazdy młodego pokolenia

Wśród młodych polskich zespołów metalowych, które mogą wkrótce dołączyć do czołówki sceny, wymienić warto Eye for an Eye, Held By Hatred czy During Silence. Są to utalentowane grupy z dużym potencjałem, które mogą wnieść świeżą krew do rodzimego metalu.

Czy polski metal nadal będzie się rozwijał?

Eksperci są zgodni, że przyszłość polskiej sceny metalowej rysuje się w jasnych barwach. Młode, utalentowane zespoły regularnie debiutują, wnosząc nową energię i pomysły. Polski metal od lat utrzymuje wysoki poziom i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Z dużym prawdopodobieństwem można więc przypuszczać, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze wiele metalowych arcydzieł znad Wisły.

Podsumowanie

Podsumowując, polska scena metalowa ma za sobą bogatą, ponad czterdziestoletnią historię, w trakcie której wydała na świat dziesiątki kultowych zespołów i przełomowych albumów. Od lat 70. aż do dziś rodzimi wykonawcy metalowi z powodzeniem konkurują z najlepszymi światowymi formacjami, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Mimo upływu dekad, klasyki polskiego metalu wciąż nie tracą na popularności, a obok weteranów prężnie rozwija się też młode pokolenie utalentowanych zespołów. Przyszłość tej sceny rysuje się więc w jasnych barwach, a fani metalu z całego świata z pewnością jeszcze nie raz usłyszą o polskich wykonawcach tego gatunku.

Najczęstsze pytania

Choć elementy ciężkiego brzmienia pojawiały się już pod koniec lat 70., to za pionierów polskiego metalu uznaje się zespoły, które zadebiutowały na początku lat 80., w tym m.in. TSA, Turbo czy Kat.

Do grona najpopularniejszych współczesnych polskich wykonawców metalowych należą Behemoth, Batushka, Mgła, Rivers of Nihil, ale także weterani, jak ChołerA czy Acid Drinkers.

Największe polskie imprezy metalowe, jak Mystic Festival, Pol'and'Rock Festival czy Metal Hammer Festival odbywają się najczęściej w dużych miastach i ośrodkach koncertowych, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Katowice.

Wśród obiecujących nowych polskich zespołów metalowych warto wymienić Eye for an Eye, Held By Hatred, Eths, During Silence czy Left For Red.

Eksperci są zgodni, że polska scena metalowa wciąż się rozwija. Młode zespoły regularnie debiutują, a poziom utrzymuje się na wysokim poziomie, więc nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Dlaczego film Psy jest tak kultowy? Analiza i wyjaśnienie fenomenu.
  3. TOP 10 najdroższych gitar elektrycznych na świecie
  4. Jak dobrać strój wokalny? Poradnik dla wokalistów
  5. Historia polskiej sceny post-punk / new wave
Autor Czesław Stępień
Czesław Stępień

Jestem wielkim fanem muzyki i na blogu opisuję różne jej aspekty. Znajdziesz u mnie wiele artykułów o różnych gatunkach muzycznych i ciekawostkach ze świata muzyki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły