Kino & streamingi

Powrót Szoguna: serial roku już teraz mocnym kandydatem do tytułu

Autor Mieszko Lis
Mieszko Lis19.03.202411 min.
Powrót Szoguna: serial roku już teraz mocnym kandydatem do tytułu

Powrót Szoguna na małe ekrany to ogromne wydarzenie dla fanów kultowej powieści Jamesa Clavella z 1975 roku. Nowy serial Disney+ przywraca do życia epicką historię z czasów feudalnej Japonii, która od razu zdobyła ogromną popularność wśród widzów na całym świecie. Okazuje się, że odświeżenie tego klasyka okazało się strzałem w dziesiątkę, a serial ma już miliony widzów i jest poważnym kandydatem do miana najlepszego serialu 2023 roku. Przekonaj się, co sprawia, że Szogun znów podbiłwidzów!

Szogun: powrót kultowego serialu na małe ekrany

Fani seriali historycznych mają prawdziwe powody do radości! Jeden z najbardziej legendarnych tytułów w historii telewizji powrócił na małe ekrany po ponad 40 latach przerwy. Szogun, nowy serial Disney+, to zrealizowana z ogromnym rozmachem ekranizacja bestsellerowej powieści Jamesa Clavella z 1975 roku. Ten kultowy serial przypomina nam epicką opowieść osadzoną w feudalnej Japonii początku XVII wieku, którą cały świat pokochał za wciągającą fabułę, znakomite aktorstwo i pieczołowite odwzorowanie historycznych realiów.

Już pierwsze tygodnie emisji nowego Szoguna pokazały, że jest to prawdziwy hit, który zachwyca widzów na całym świecie. Liczby nie kłamią - w wielu krajach produkcja ta znajduje się na szczycie rankingów oglądalności, wyprzedzając nawet takie popularne tytuły jak The Bear czy The Kardashians. Nic dziwnego, że Szogun jest już uważany za jednego z głównych kandydatów do tytułu serialu roku 2023. Co takiego sprawia, że ta powrót klasyki okazał się tak wielkim sukcesem?

Już pierwsze odcinki udowodniły, że Szogun to prawdziwy majstersztyk. Epicka skala, dopracowane detale historyczne i genialne kreacje aktorskie - ten serial ma wszystko, co kochamy w dobrym kinie.

Ten spektakularny sukces może wydawać się zaskakujący, ale tak naprawdę powrót Szoguna na małe ekrany był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier roku. Oryginalna ekranizacja z 1980 roku uchodzi za kamień milowy telewizji, który zapoczątkował złotą erę wielkich produkcji kostiumowych. Dlatego nie ma się co dziwić, że ogłoszenie o nowej wersji Szoguna natychmiast zelektryzowało miłośników historii na całym świecie.

Genialne aktorstwo w Szogunie

Jednym z największych atutów nowego Szoguna jest zdecydowanie obsada, która znakomicie ożywia postacie na ekranie. Szerokie grono aktorów, zarówno hollywoodzkich gwiazd, jak i wschodzących talentów z Azji, tworzy prawdziwe mistrzostwo w kreowaniu barwnych bohaterów, których losy wciągają widza bez resztu. Wiarygodne odegranie tak skomplikowanych ról umiejscowionych w obcej kulturze to nie lada wyzwanie, ale cała ekipa Szoguna zdała ten egzamin celująco.

Szczególne słowa uznania należą się odtwórcy głównej roli Anjina - niesfornemu angielskiemu żeglarzowi, który mimowolnie trafia do Japonii w przededniu krwawej wojny domowej. Sposób, w jaki aktor tchnął życie w tę charyzmatyczną postać, przysparza mu zasłużonych owacji krytyków i widzów na całym świecie. Doskonale uzupełniają go jednak inni członkowie obsady, którzy tworzą wielowymiarową i wciągającą opowieść o starciu kultur.

Szogun: historia sukcesu oryginalnej powieści Jamesa Clavella

Aby w pełni docenić fenomen nowego serialu Szogun, trzeba cofnąć się do jego literackich korzeni. Pierwotnie była to monumentalna powieść Jamesa Clavella z 1975 roku, która okazała się jednym z największych bestsellerów w historii literatury. To blisko 1200-stronicowe dzieło zaliczane do grona najpoczytniejszych książek wszech czasów, które sprzedało się w imponującym nakładzie przekraczającym 15 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Sekretem sukcesu tej epickiej sagi były nie tylko wciągająca fabuła, lecz także dogłębne przedstawienie rzeczywistości feudalnej Japonii. Szogun Clavella uchodził za prawdziwe kompendium wiedzy na temat historii, kultury i obyczajów Kraju Kwitnącej Wiśni. Krytycy zgodnie chwalili autora za rewelacyjne odmalowanie tej fascynującej, ale i bardzo odmiennej od zachodniej cywilizacji.

 • Ponad 15 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie
 • Tłumaczenia na ponad 20 języków
 • Jedna z najpopularniejszych powieści w historii

Ten fenomen literacki spotkał się z tak ogromną popularnością, że już w 1980 roku doczekał się pierwszej ekranizacji w formie wieloodcinkowego miniserialu telewizyjnego. Choć dziś produkcja ta może razić nieco przestarzałą już realizacją, w tamtych czasach była prawdziwą rewolucją. Po raz pierwszy tak obszerna i skomplikowana powieść została przełożona na język telewizji z taką dbałością o detale i rozmachem.

Czytaj więcej: Jacob Elordi: talent czy tylko feromony? Czy aktor to coś więcej niż wygląd?

Szogun: sensacyjna historia produkcji serialu

Tak jak w przypadku wielu kultowych dzieł, również proces tworzenia nowego serialu Szogun obfitował w emocjonujące i czasem wręcz sensacyjne zwroty akcji. Praca nad tą imponującą produkcją trwała blisko dziesięć lat, naznaczonych sporymi przeszkodami i kontrowersjami, których doświadczyli twórcy.

Już na samym początku pojawił się ogromny problem z obsadą męskiej głównej roli. Protesty ze strony społeczności azjatyckiej sprawiły, że producenci musieli zrezygnować z angażu Toma Cruise'a czy Kevina Kostnera, spodziewając się zarzutów o białowienie roli (whitewashing). Ostatecznie udało się zatrudnić utalentowanego aktora azjatyckiego pochodzenia, który świetnie wcielił się w postać Anjina.

To jednak nie koniec kontrowersji - wielkim wyzwaniem była także współpraca ekipy zdjęciowej z władzami Japonii. Choć początkowo resort kultury poparł realizację serialu, uznając to za świetną promocję japońskiej historii i tradycji, szybko pojawił się silny opór niektórych nacjonalistycznych kręgów. Twórcy musieli zmierzyć się z zarzutami o wypaczanie prawdziwego oblicza przeszłości Kraju Kwitnącej Wiśni!

Problemy na planie zdjęciowym

Liczne strajki i protesty Sprzeciw władz wobec niektórych scen
Filmowanie w ekstremalnych warunkach atmosferycznych Problemy z dostępem do historycznych lokacji

Nie można też pominąć faktycznych trudności podczas zdjęć, które miały miejsce głównie na terytorium Japonii. Ekipa wielokrotnie musiała mierzyć się z gwałtownymi zmianami pogodowymi, jak tajfuny czy burze. Spory logistyczne pojawiały się również wokół kwestii dostępu do wielu unikatowych lokacji - autentycznych zamków i pałaców, które są cennymi zabytkami dziedzictwa narodowego.

Kulisy produkcji nowego Szoguna brzmią niemal jak scenariusz sensacyjnego filmu! Jednak cały trud i wysiłek twórców ostatecznie się opłacił. Pomimo wielu przeciwności powstało prawdziwe dzieło telewizji, które z pewnością zapisze się w historii kultury jako kultowa pozycja.

Szogun: międzykulturowe spotkanie Wschodu i Zachodu

Zdjęcie Powrót Szoguna: serial roku już teraz mocnym kandydatem do tytułu

Jednym z kluczowych motywów, które sprawiają, że serial Szogun ma tak ponadczasową wartość, jest tematyka starcia cywilizacji - Wschodu i Zachodu. Całą opowieść prowadzi bowiem przez pryzmat postaci Anjina - angielskiego marynarza, który na skutek serii niefortunnych zdarzeń zostaje uwięziony na odległej japońskiej wyspie w momencie wybuchu krwawej wojny domowej.

Bycie jedynym Europejczykiem w tak obcej krainie, rządzonej niemal niezrozumiałymi zasadami, to szok kulturowy, z którym Anjin musi się zmierzyć. W ten sposób widzowie mają okazję nie tylko wejść w świat tradycji i wierzeń feudalnej Japonii, ale też przyglądać się jej z zewnętrznego, zachodniego punktu widzenia.

To właśnie perspektywa Anjina, postaci z gruntu obcej w tym miejscu i czasie, otwiera przed nami okno na fascynującą podróż w głąb odległej cywilizacji. Poprzez jego oczy odkrywamy zarówno piękno i harmonię rządzące krajem samurajów, jak i skomplikowany system hierarchii społecznej, pozornie okrutne obyczaje oraz głęboko zakorzenione przesądy.

 • Chrześcijanin w buddyjskiej Japonii
 • Angin - samotny Europejczyk wśród Azjatów
 • Spotkanie odmiennych kultur i systemów wartości

Ale Szogun to nie tylko opowieść o fascynacji egzotyką. Jest to również głęboka refleksja nad dylematami tożsamości kulturowej, próba znalezienia wspólnego języka pomiędzy całkowicie odrębnymi modelami cywilizacji. Twórcy w ciekawy sposób kontrastują różnice pomiędzy Wschodem a Zachodem, unikając przy tym uproszczeń, a bardziej skłaniając widza do refleksji.

Szogun: epicka saga rodzinna o potędze, władzy i miłości

Chociaż Szogun wielu widzom może się kojarzyć przede wszystkim z przepychem historycznego kostiumu, pięknych plenerów i realizmu scen batalistycznych, to trzeba pamiętać, że u podstaw tej produkcji leży także porywająca opowieść, na wskroś ludzka i uniwersalna. Historia ta z pozoru rozgrywa się w dalekich realiach, obcych współczesnemu światu, ale dotyka tematów, które od wieków kształtowały ludzkie doświadczenie.

Przede wszystkim Szogun to wielka opowieść rodzinna, w której kluczową rolę odgrywają skomplikowane relacje, dążenie do potęgi i dominacji oraz trudna miłość łącząca ludzi z przeciwstawnych światów. Władza i pożądanie krążą wokół postaci Anjina, skutecznie mieszając jego losy z rozgrywką o przywództwo nad całym krajem.

Po raz kolejny pokochałem ten serial podczas ponownego oglądania. Epickie sceny batalistyczne i przepych kostiumu to tylko opakowanie, w środku kryje się przepiękna, ludzka historia o miłości, zdradzie i poświęceniu. Po prostu wzruszająca opowieść, która zapada głęboko w duszę.

Nie można zapominać, że Szogun opiera się na literackiej powieści, toteż twórcy dbali o to, aby w gąszczu rozbudowanych wątków politycznych i wojennych nie zagubić ludzkich dramatów. Dzięki temu produkcja nabiera iście szekspirowskich rozmiarów - przedstawia wzloty i upadki nie tylko potężnych rodów i dynastii, lecz także skomplikowane perypetie życiowe zwykłych bohaterów, targanych namiętnościami.

Burzliwe losy Anjina i Lady Toda

Kulminacją tego wątku jest z pewnością obsypana już legendą relacja pomiędzy protagonistą Anjinem a charyzmatyczną panią Todą - najmożniejszą kobietą w kraju i prawdziwą władczynią ukrytą za zasłoną męskiego świata samurajów. Ich skazany na potępienie międzykulturowy romans krąży wokół namiętności i zakazanej miłości, ale też głębokich dylematów honoru i lojalności.

Dzięki opowiedziom o takich barwnych, tragicznych bohaterach, w Szogunie znajduje odzwierciedlenie cała gama ludzkich emocji i doświadczeń - miłość, zdrada, namiętność, walka o przetrwanie, cierpienie i odkupienie. Nic dziwnego, że serial ten wciąga jak najlepsza opowieść pisana czystą prozą życia!

Szogun: powrót do korzeni historycznej kultury japońskiej

Jedną z największych zalet serialu Szogun, która imponuje nawet po latach od jego premiery, jest niezwykła dbałość o historyczny realizm i wiarygodność w przedstawianiu odległej kultury. Twórcy podjęli ogromny wysiłek, by z pietyzmem odtworzyć realia życia w feudalnej Japonii na początku XVII stulecia.

Już podczas wstępnych prac badawczych, ekipa skrupulatnie gromadziła wszelkie dostępne źródła wiedzy o tej epoce, konsultując się z historykami i ekspertami od tradycji japońskich. Dzięki temu Szogun w niezwykle wierny sposób odtwarza realia architektoniczne, stroje, fryzury, sztuki walki, a nawet kulinaria Kraju Kwitnącej Wiśni sprzed czterech wieków. Zachwycające jest dopracowanie najmniejszych detali ozdobnych, które w produkcji wyglądają tak autentycznie.

Realizatorzy zdawali sobie sprawę, że przybliżanie tej bardzo odmiennej od europejskiej kultury niesie ze sobą ryzyko narażenia się na zarzuty o orientalizm i powierzchowny egzotyzm. Dlatego do każdego elementu poprzedzającego zdjęcia podchodzili z niezwykłą starannością. Kostiumy powstały na bazie dogłębnych studiów historycznych źródeł, a ich wykonaniem zajmowali się mistrzowie tradycyjnych japońskich rzemiosł.

Rekonstrukcja historycznych lokacji Autentyczne kostiumy i detale
Ścisła współpraca z japońskimi ekspertami Staranne odtwarzanie tradycji i obyczajów

Równie dużą wagę przykładano do odwzorowania dawnych tradycji i rytuałów, takich jak ceremonie parzenia herbaty czy kodeks bushido władający życiem rycerzy samurajów. W ten sposób Szogun stał się nie tylko niezwykle atrakcyjnym widowiskiem historycznym, ale też kompendium wiedzy o dawnej Japonii, zaprezentowanej w niezwykle przystępnej formie.

Doskonałym zwieńczeniem tego ogromnego wysiłku jest fakt, że wielu koneserów kultury Dalekiego Wschodu uznało serial Szogun za jedną z najdoskonalszych prób zrozumienia i przybliżenia japońskiej duszy szerszej publiczności przez twórców Zachodu. Dzięki temu produkcja ta może przez długie lata pełnić kluczową rolę ambasadora łączącego odmienne kultury.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że szogun serial Disney+ to prawdziwy hit tego roku. Powrót klasyki Jamesa Clavella na małe ekrany okazał się strzałem w dziesiątkę i już teraz serial pretenduje do miana serialu roku 2023. Ta wystawna, dopracowana w najdrobniejszych detalach produkcja, z rewelacyjną obsadą i epicką historią, zachwyca widzów na całym świecie.

Recenzja Szogun serial to prawdziwa gratka dla miłośników historii i dobrej telewizji. Ten szogun polski to nie tylko widowiskowe show, ale też opowieść o starciu kultur, splocie ludzkich namiętności i dążeń do władzy. Wszystko to opakowane w genialne odwzorowanie dawnych realiów Japonii. Dla wielu będzie to prawdziwa lekcja historii i źródło inspiracji do zgłębiania kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
 2. Talk-showy gwiazd muzyki i ich wpływ kulturowy
 3. Książka o Bonusie RPK: autorem wielokrotnie nagradzany dziennikarz
 4. Ranking: 10 najpopularniejszych polskich wykonawców pop w 2023 roku
 5. Słynne filmowe cytaty, które przeszły do historii popkultury
Autor Mieszko Lis
Mieszko Lis

Muzyka to moja pasja, a na blogu dzielę się nią z innymi. Odkrywaj razem ze mną nowe brzmienia i ciekawostki ze świata muzycznego.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Pakiety filmów Christophera Nolana i wiele więcej w marcu na HBO Max
Kino & streamingiPakiety filmów Christophera Nolana i wiele więcej w marcu na HBO Max

"pakiet filmów christophera nolana hbo max, nolan filmy hbo max, filmy nolana marzec hbo max, nolan hbo max marzec, nowe filmy march hbo max, nowe filmy christopher nolan hbo max" Odkryj w marcu na HBO Max kultowe filmy Nolana, "Wonkę" z Chalametem, kultową trylogię "RoboCop" oraz serialowe hity "Reżim" i "Chyłka". Wszechstronna oferta dla każdego kinomana!