Gatunki

10 najpopularniejszych polskich wokalistek muzyki pop

Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk14.04.20249 min.
10 najpopularniejszych polskich wokalistek muzyki pop

Muzyka pop od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w Polsce. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni ostatnich dekad pojawiło się u nas wiele utalentowanych wokalistek tego gatunku. Artystki takie jak Sylwia Grzeszczak, Doda, czy Margaret na stałe zapisały się w historii polskiej sceny muzycznej, dostarczając fanom niezapomnianych przebojów. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej dziesięciu najpopularniejszym polskim gwiazdom popu - ich drodze na szczyt, największym hitom oraz wpływowi, jaki wywarły one na rodzimą kulturę.

Sylwia Grzeszczak - jedna z najlepszych wokalistek pop

Sylwia Grzeszczak to bez wątpienia jedna z największych gwiazd polskiej sceny pop w ostatniej dekadzie. Jej kariera nabrała rozpędu w 2010 roku, kiedy to wydała swój debiutancki album zatytułowany po prostu "Sylwia Grzeszczak". Płyta okazała się wielkim sukcesem komercyjnym, a single takie jak "Małe rzeczy" czy "Sen o przyszłości" błyskawicznie podbiły listy przebojów. Kolejne wydawnictwa artystki, w tym "Tamta dziewczyna" z 2013 roku oraz "Będę tu" z 2018 utrzymane były w podobnym, catchy popowym klimacie. Sylwia nieustannie eksperymentuje jednak z brzmieniem - jej najnowszy album "28" to mieszanka popu, soulu i R&B.

Współpraca z innymi artystami

Jednym z kluczy do sukcesu Grzeszczak jest umiejętność łączenia sił z innymi artystami. Wokalistka nagrała wiele udanych duetów m.in. z Liberem ("Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał"), Kasią Nosowską ("Miłość mi wszystko wyjaśniła") czy sanah ("Sen o przyszłości").

Działalność pozamuzyczna

Oprócz bycia wokalistką, Grzeszczak angażuje się także w działalność biznesową i charytatywną. Wraz z mężem prowadzi dwie restauracje w Trójmieście. Artystka wspiera również akcje promujące adopcje zwierząt ze schronisk oraz jest ambasadorką fundacji Estera, niosącej pomoc osobom chorym na nowotwory.

Koncerty i nagrody

Sylwia Grzeszczak może pochwalić się również bogatą działalnością koncertową. Regularnie występuje na największych festiwalach w kraju, a jej solowe trasy cieszą się niesłabnącą popularnością. Artystka była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi wyróżnieniami branżowymi, m.in. Telekamerą "Tele Tygodnia" dla najlepszej wokalistki.

Doda - kontrowersyjna i lubiana artystka

Kolejną niezwykle popularną polską wokalistką pop jest Doda, czyli Dorota Rabczewska. Jej kariera rozpoczęła się na przełomie XX i XXI wieku za sprawą zespołu Virgin, z którym odniosła pierwsze sukcesy na listach przebojów. Po rozpadzie grupy w 2004 roku Doda rozpoczęła solową działalność i szybko stała się jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Kontrowersyjny wizerunek

Doda od samego początku wzbudzała kontrowersje swoim prowokacyjnym wizerunkiem i tekstami piosenek. Nie stroniła od odważnych stylizacji i wulgarnych zwrotów, przez co była często krytykowana przez bardziej konserwatywne środowiska. Jednocześnie jej buntowniczość i charyzma przyciągały rzesze młodych fanów.

Przeboje i występy telewizyjne

Mimo kontrowersji Doda przez lata nie schodziła z list przebojów, serwując takie hity jak "Katharsis", "Nie daj się" czy "Bad Girls". Regularnie pojawiała się również w mediach, biorąc udział w popularnych programach telewizyjnych typu "Jak oni śpiewają" czy "Twoja twarz brzmi znajomo".

Kariera aktorska

W ostatnich latach Doda próbuje swoich sił również jako aktorka. Zagrała główne role w kontrowersyjnych filmach Patryka Vegi - "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" oraz "Pitbull. Ostatni pies". Choć jej umiejętności aktorskie spotkały się z mieszanymi recenzjami, to rola w tych produkcjach przyniosła jej nowych fanów.

Czytaj więcej: Historia polskiej muzyki punk rock - kultowe zespoły i płyty

Natalia Nykiel - wschodząca gwiazda polskiej sceny

Jedną z najbardziej obiecujących młodych wokalistek pop w Polsce jest Natalia Nykiel. Choć jej kariera nabrała rozpędu stosunkowo niedawno, to artystka ma już na koncie kilka przebojów i wyróżnień na najważniejszych galach branżowych.

Początki kariery

Natalia Nykiel zadebiutowała w 2016 roku singlem "Bądź duży", który odniósł spory sukces komercyjny. Przełomem okazała się jednak piosenka "Lupus" z 2018 roku. Utwór podbił radiostacje w całej Polsce i pozwolił Natalii dotrzeć do szerszej publiczności.

Nagrody i sukcesy

Młoda wokalistka bardzo szybko zaczęła być doceniana przez krytyków i branżę muzyczną. W 2019 roku otrzymała nominację do Fryderyków w kategorii "fonograficzny debiut roku". Rok później zdobyła statuetkę Viva Comet Awards dla najlepszego wykonawcy.

Największe przeboje

Oprócz wspomnianego "Lupus", do największych hitów w dorobku Natalii Nykiel należą single "Między Słowami", "Poddasze" czy "Sen". Jej utwory cechuje melancholijny, oniryczny klimat i bardzo dobrze skomponowane teksty. Artystka ma dopiero 23 lata, więc z pewnością jeszcze nie raz zaskoczy fanów.

Margaret - królowa polskiego popu

10 najpopularniejszych polskich wokalistek muzyki pop

Największe hity

Margaret ma na koncie szereg ponadczasowych przebojów, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki rozrywkowej XXI wieku. Oprócz wspomnianych hitów, do jej największych sukcesów należą single "Start a Fire", "Cool Me Down" czy "Heartbeat". Utwory te pokazują, że artystka doskonale odnajduje się w klubowych, tanecznych klimatach.

Współpraca z zagranicznymi artystami

Margaret szybko zwróciła na siebie uwagę również poza granicami Polski. W 2013 roku nagrała przebój "Lollipop" we współpracy z raperką Iggy Azaleą. Rok później pojawiła się gościnnie w utworze "Dirty Laundry" brytyjskiego DJ-a Example. Te kolaboracje pozwoliły jej na dotarcie do międzynarodowej publiczności.

Koncerty i trasy koncertowe

Oprócz studyjnych nagrań, Margaret aktywnie koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie supportowała Justin Timberlake czy Jennifer Lopez podczas ich występów w Polsce. Sama również regularnie wybiera się w trasy koncertowe, podczas których gromadzi tysiące fanów.

Ewa Farna - czesko-polska wokalistka

Ciekawym przypadkiem w polskim popie jest Ewa Farna. Choć urodziła się w Czechach, od najmłodszych lat mieszka w Polsce i tu też rozpoczęła swoją karierę muzyczną. Szybko zdobyła status gwiazdy i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych wokalistek w naszym kraju.

Początki kariery w Polsce

Ewa Farna zadebiutowała jako 12-latka w programie telewizyjnym "Szansa na sukces". Jej niezwykły talent wokalny od razu przykuł uwagę jurorów i publiczności. Rok później wydała swój pierwszy album "Ewa Farna", który pokrył się platyną. Od tego momentu jej kariera nabrała rozpędu.

Przeboje radiowe i telewizyjne

Kolejne płyty i single Farny, w tym "Anioł", "Cicho" czy "Zawołaj mnie" podbijały listy przebojów i ugruntowywały jej pozycję na muzycznym rynku. Artystka stała się ulubienicą nastoletniej widowni, a jej teledyski osiągały milionowe odsłony.

Działalność charytatywna

Farna chętnie angażuje się także w działalność charytatywną. Wspiera kampanie na rzecz ochrony zwierząt, a także akcje pomagające ciężko chorym dzieciom i ich rodzinom. Dzięki swojej rozpoznawalności z powodzeniem zachęca fanów do włączania się w szczytne inicjatywy.

Kasia Cerekwicka - ponadczasowa artystka

Na zakończenie warto wspomnieć o Kasi Cerekwickiej. Jest ona obecna na polskiej scenie muzycznej od lat 90., kiedy to rozpoczynała karierę jako wokalistka zespołu Ich Troje. Po odejściu z grupy kontynuowała solową działalność i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością.

Początki i rozwój kariery

Cerekwicka dołączyła do Ich Troje w 1995 roku i szybko stała się ikoną grupy. Jej charakterystyczny wokal uczynił z zespołu gwiazdę polskiego popu lat 90. Po 15 latach odeszła, by rozwinąć solową karierę. Wydała 5 albumów studyjnych, z których każdy okazywał się sukcesem.

Telewizyjne show i programy muzyczne

Oprócz koncertów, Cerekwicka chętnie bierze udział w popularnych programach TV. Była jurorem w "X Factor" i "The Voice of Poland". Wystąpiła również w show "Twoja twarz brzmi znajomo" oraz "Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami".

Albumy studyjne i koncertowe

W dorobku wokalistki znajdziemy zarów

Podsumowanie

Przedstawione powyżej artystki to z pewnością największe gwiazdy polskiej sceny pop ostatnich dwóch dekad. Każda z nich wnosi coś unikalnego i charakterystycznego, począwszy od buntowniczej Dody, poprzez ponadczasową Kasię Cerekwicką, aż po wschodzącą gwiazdę Natalię Nykiel. Dzięki tym wokalistkom polski pop trzyma wysoki poziom i przyciąga rzesze słuchaczy. Nawet jeśli na przestrzeni lat zmieniały się trendy i brzmienia, to te artystki potrafiły się do nich dopasować i cały czas pozostawać w czołówce najpopularniejszych wykonawców. Ich przeboje na zawsze zapisały się w historii rodzimej sceny muzycznej.

Najczęstsze pytania

Trudno jednoznacznie wskazać tę z najliczniejszą rzeszą fanów. Zapewne w czołówce znalazłyby się Doda i Margaret, które od wielu lat nieprzerwanie cieszą się popularnością i przyciągają tłumy słuchaczy na koncerty.

Pod tym względem zdecydowanie wyróżnia się Margaret, która współpracowała z takimi gwiazdami światowej sceny muzycznej jak Iggy Azalea czy Example. Jej singiel "Thank You Very Much" podbił listy przebojów w wielu krajach Europy.

Obecnie bez wątpienia jest to Natalia Nykiel, która urodziła się w 1996 roku. Gdy rozpoczynała karierę kilka lat temu, miała zaledwie kilkanaście lat. Pozostałe wymienione wokalistki są od niej starsze o dekadę lub więcej.

Trudno wskazać jednoznacznie najbardziej wszechstronną artystkę. Zarówno Doda, Margaret jak i Cerekwicka próbowały sił w aktorstwie i telewizji. Farna i Grzeszczak angażują się w działalność charytatywną. Każda z nich ma więc dodatkowe talenty poza śpiewaniem.

Bez wątpienia jest to Kasia Cerekwicka, która rozpoczynała jeszcze w latach 90. w zespole Ich Troje. Pozostałe artystki zadebiutowały w pierwszej lub drugiej dekadzie XXI wieku, znacznie później niż Cerekwicka.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. 30 najbardziej oczekiwanych premier filmowych roku 2024.
  3. Ranking: 10 najpopularniejszych polskich wykonawców pop w 2023 roku
  4. Najlepsze polskie albumy rockowe wszech czasów - top 10
  5. Klasyczne polskie albumy rockowe z lat 80. - historia i opis
Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk

Odkrywam świat muzyki i dzielę się swoją pasją na blogu. Znajdziesz u mnie recenzje, wywiady i wiele innych ciekawostek związanych z muzyką.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów
Gatunki10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów

Przegląd najważniejszych albumów w historii polskiego popu - od kultowych płyt lat 80., przez gwiazdy 90., po nowe trendy i eksperymentalne brzmienia najmłodszych artystów. Ewolucja rodzimej muzyki rozrywkowej na przestrzeni dekad.