Gatunki

Najpopularniejsze polskie zespoły rockowe wszech czasów

Natalia Szulc25 września 20239 min
Najpopularniejsze polskie zespoły rockowe wszech czasów

Polska scena rockowa ma bogatą i barwną historię sięgającą lat 60. ubiegłego wieku. Przez dekady rozwijała się, ewoluowała i dostarczała fanom rocka wyjątkowych wrażeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najpopularniejszym i najważniejszym polskim zespołom rockowym - od pionierów gatunku, przez klasyków metalu, po współczesnych mistrzów. Znajdziemy tu zarówno kultowe kapele z przeszłości, jak i światowej sławy gwiazdy współczesnej sceny.

Kultowe kapele lat 60. i 70.

Czerwone Gitary - pionierzy polskiego rocka

Czerwone Gitary powstały w 1965 roku w Warszawie i od samego początku zyskały miano pionierów polskiego big-beatu, czyli wczesnej odmiany rocka. Ich przeboje, takie jak "Biały krzyż" czy "Nie zadzieraj nosa", na zawsze wbiły się do kanonu polskiej muzyki rockowej. Czerwone Gitary jako jeden z pierwszych zespołów sięgnęły po elektryczne gitary, stawiając na mocny, dynamiczny dźwięk. Ich koncerty były prawdziwym wydarzeniem, przyciągającym tłumy fanów. Z biegiem lat zespół ewoluował w stronę rocka progresywnego, lecz nigdy nie stracił energicznego brzmienia, które zapewniło mu trwałe miejsce w historii polskiego rocka.

Breakout - mistrzowie hard rocka

Breakout, założony w 1977 roku we Wrocławiu, to prawdziwi weterani polskiej sceny rockowej. Ich twórczość od początku oscylowała wokół hard rocka i heavy metalu, czyniąc z nich prekursorów tych gatunków w Polsce. Przez lata Breakout koncertował z powodzeniem w kraju i za granicą, zdobywając status jednej z najważniejszych polskich kapel rockowych. Do ich największych przebojów należą "Lućmi jeden", "Pasiaczek" i "Gdybym miał gitarę", łączące mocny, ciężki dźwięk z chwytliwymi melodiami. Dzięki niezwykłej energii scenicznej i wirtuozerii muzyków Breakout na trwałe zapisał się na kartach historii polskiego rocka.

Trzy Korony - klasycy progresywnego rocka

Działający w latach 1970-1980 zespół Trzy Korony był pionierem rocka progresywnego w Polsce. Czerpiąc inspirację z takich zagranicznych formacji jak Pink Floyd czy Yes, stworzyli wyjątkowe połączenie rockowej prędkości z eksperymentalną strukturą utworów. Ich debiutancki album "Róża" z 1973 roku uchodzi za kamień milowy polskiego progresywnego rocka. Kunszt instrumentalny i wyszukane aranżacje Trzech Koron pozwoliły im zdobyć uznanie krytyków i fanów. Choć ich kariera była krótka, to właśnie ten zespół otworzył polską scenę rockową na bardziej ambitne i progresywne brzmienia.

Heavy metal lat 80.

TSA - królowie polskiego heavy metalu

Gdy w latach 80. nastała era heavy metalu, królem tego gatunku w Polsce został bez wątpienia zespół TSA. Powstały w 1979 roku w Opolu, szybko zdobył popularność dzięki mocnemu, agresywnemu brzmieniu i charyzmatycznemu wokaliście, Markowi Piekarczykowi. Hity takie jak "51" czy "Titanic" na dobre rozPropagowały heavy metal w Polsce i przyniosły TSA status gwiazdy. Koncerty zespołu, pełne energii i niezwykłej scenicznej charyzmy muzyków, przeszły do legendy polskiego metalu. Dzięki TSA ten ciężki, intensywny rock zadomowił się w naszym kraju na dobre.

Kat - thrash metal z tradycją

Obok TSA, kultowym przedstawicielem polskiego metalu lat 80. był również zespół Kat. Powstał on w 1979 roku w Katowicach i początkowo grał ciężki hard rock, jednak z czasem przekształcił się w thrashmetalową formację. Kat wyróżniał się techniczną grą, szybkim tempem i agresywnymi riffami gitarowymi. Teksty utworów często nawiązywały do okultystycznej symboliki, horroru i wojny. Dzięki płytom "Oddech wymarłych światów" czy "Bastion białych murów" Kat zapisał się w historii jako kultywator najcięższych odmian metalu w Polsce.

Virgin Snatch - feministyczny groove metal

Virgin Snatch to wyjątkowa na polskiej scenie metalowej lat 80. formacja łącząca mocne, groove'owe brzmienie z feministycznym przekazem tekstów. Założona w 1987 roku przez wokalistkę Darię "Daray" Zawiałow, szybko zyskała sobie grono oddanych fanów, zwłaszcza wśród kobiet. Virgin Snatch sięgał po elementy thrashu, grunge'u i heavy metalu, tworząc agresywną mieszankę okraszoną buntowniczymi tekstami. Daray była charyzmatyczną frontwoman, co w połączeniu z doskonałymi umiejętnościami muzyków sprawiło, że Virgin Snatch na trwale zapisał się na kartach historii polskiego metalu.

Alternatywa i punk rock

Kult - rockowa legenda

Kult to absolutny klasyk polskiego rocka, istniejący od 1982 roku do dziś. Charyzmatyczny lider, Kazik Staszewski, stworzył wyjątkową mieszankę rocka, punku, poezji śpiewanej i elementów sztuki teatralnej. Teksty Kultu poruszały ważne społeczne i polityczne tematy, a koncerty zespołu były prawdziwie angażującym widowiskiem. Przez lata działalności Kult stworzył wiele ponadczasowych utworów, które na stałe wryły się w świadomość kilku pokoleń słuchaczy. Do największych przebojów należą "Arahja", "Polska" czy "Wszyscy Polacy to...", które choć powstały 20-30 lat temu, pozostają aktualne do dziś.

Dezerter - buntownicy punkowej sceny

Punk rock ma w Polsce kultowego przedstawiciela w postaci Dezertera - legendarnej kapeli założonej w 1981 roku w Warszawie. Ich szybkie, agresywne kawałki pełne buntowniczej energii idealnie oddawały ducha punka. Dezerter słynął z prowokacyjnych, antysystemowych tekstów, co w czasach PRL-u było wyjątkowe. Koncerty zespołu zawsze obfitowały w dziką energię i szaloną zabawę. Dezerter dał się poznać również za granicą, koncertując z powodzeniem w USA i Europie Zachodniej. Do dziś pozostaje jednym z najważniejszych zespołów w historii polskiego punk rocka.

Brygada Kryzys - pionierzy polskiego punka

Choć kariera Brygady Kryzys trwała zaledwie kilka lat (1981-1984), to właśnie ten zespół uchodzi za prekursora punk rocka w Polsce. Powstały w Warszawie, już od początku grał szorstki, szybki i agresywny punk. Teksty Brygady Kryzys poruszały kontrowersyjne tematy i epatowały buntem. Słynne piosenki jak "Generał Ferreira" czy "Mięso" do dziś uznawane są za punkrockowe klasyki. Choć kariera zespołu była krótka, to właśnie Brygada Kryzys otworzyła furtkę dla polskiego punka i stanowiła inspirację dla wielu późniejszych wykonawców.

Gwiazdy rocka lat 90.

Najpopularniejsze polskie zespoły rockowe wszech czasów

Hey - stadionowy hard rock

Lata 90. to w polskim rocku zdecydowanie czas zespołu Hey. Kapela założona w 1992 roku we Wrocławiu szybko zdobyła popularność dzięki chwytliwym rockowym hitom idealnie nadającym się na stadiony. Kozioł, Jędrzejczyk i reszta muzyków stworzyli wyjątkową mieszankę hard rocka, popu i reggae, która podbiła serca słuchaczy. Przeboje "Kocham cię kochanie moje", "Ruda tańczy jak szalona" czy "Hej, czy nie wiecie" zna literalnie każdy. Koncerty Heya zgromadziły dziesiątki tysięcy fanów. Niewielu polskich wykonawców może pochwalić się takimi sukcesami komercyjnymi jak ten zespół.

Myslovitz - melancholijny britpop

Myslovitz to absolutna legenda polskiego rocka lat 90., która zapoczątkowała modę na melancholijny, gitarowy britpop. Kapela powstała w 1992 roku we Wrocławiu i bardzo szybko zdobyła popularność dzięki przebojom "Peggy Brown" czy "Z twarzą Marilyn Monroe". Ich charakterystyczne brzmienie inspirowane angielskimi zespołami, jak Radiohead czy Oasis, idealnie trafiło w gusta ówczesnej młodzieży. Teksty Myslovitz były pełne smutku, tęsknoty i refleksji, przez co wielu słuchaczy mocno się z nimi utożsamiało. Dla wielu fanów to właśnie muzyka tego zespołu była ścieżką dźwiękową ich młodości.

IRA - mocny thrash metal

W pierwszej połowie lat 90. na polskiej scenie metalowej królował zespół IRA. Założony w 1989 roku we Wrocławiu, grał niezwykle intensywny, szybki i agresywny thrash metal. Ciężkie, szorstkie brzmienie IRA, w połączeniu z charakterystycznym wokalem Grzegorza Sławińskiego, zapewniło grupie miano jednej z najważniejszych formacji polskiego metalu tamtych czasów. Hity jak "Anioł ognia" czy "1946" przyniosły zespołowi ogromną popularność i pozycję kultowej kapeli. Koncerty IRA były prawdziwą ucztą dla fanów szybkiego, bezkompromisowego grania.

Współczesny rock i metal

Behemoth - światowej sławy black metal

Obecnie jednym z najpopularniejszych polskich zespołów na świecie jest Behemoth. Powstały w 1991 roku w Gdańsku, początkowo grał brutalny death metal, jednak z czasem przekształcił się w wyjątkową formację black metalową. Behemoth wyróżnia niezwykle intensywne, ciężkie granie połączone z elementami death metalu i niesamowitą sceniczną oprawą koncertów. Hit "Ov Fire And The Void" przyniósł im międzynarodową sławę, a płyty "The Satanist" czy "I Loved You At Your Darkest" trafiają na szczyty światowych list przebojów. Behemoth to obecnie zdecydowanie najpopularniejsza polska grupa rockowa poza granicami kraju.

Coma - rock progresywny z przesłaniem

Coma to założony w 1998 roku we Wrocławiu zespół grający rock progresywny z domieszką metalu. Cechuje ich niezwykle wyszukana gra, długie, sk

Podsumowanie

Przedstawione w artykule zespoły ukazują niezwykłą różnorodność i bogactwo polskiej sceny rockowej na przestrzeni dziesięcioleci. Od pionierskich kapel lat 60., przez heavymetalowe legendy, po współczesnych mistrzów - polski rock ewoluował i dostarczał słuchaczom niezapomnianych wrażeń. Choć nie sposób wymienić tu wszystkich wybitnych wykonawców, to przywołane formacje bez wątpienia stanowią absolutną czołówkę i zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiego rocka. Ich wpływ na kolejne pokolenia artystów jest nie do przecenienia. Dzięki nim polska scena rockowa zyskała wyjątkowe oblicze, które do dziś jest powodem do dumy dla fanów.

Najczęstsze pytania

Jeśli chodzi o popularność w Polsce, to zdecydowanie wyróżnia się tutaj Hey, którego przeboje zna dosłownie każdy. Jeśli zaś spojrzeć na scenę międzynarodową, to bezkonkurencyjny jest Behemoth, cieszący się ogromnym uznaniem fanów ciężkiego grania na całym świecie.

Palmę pierwszeństwa dzierży tutaj bez wątpienia Czerwone Gitary, istniejące nieprzerwanie od 1965 roku aż do dziś. Mają więc na koncie już ponad 55 lat rockowej historii!

Zdecydowanie najpopularniejszymi arenami koncertowymi są Stadion Narodowy i Atlas Arena w Łodzi. Występowały na nich takie grupy jak Hey, Behemoth czy Coma, przyciągając dziesiątki tysięcy fanów.

Bezkonkurencyjny pozostaje tutaj Przystanek Woodstock (dawniej Przystanek Jezus Maria), organizowany cyklicznie od 1995 roku. Grały na nim wszystkie najważniejsze polskie grupy rockowe.

Przede wszystkim warto sięgnąć po albumy tych wykonawców. Poza tym, wciąż aktywne koncertowo są m.in. Czerwone Gitary, Kult, Dezerter czy Coma. Fani mogą ich posłuchać na żywo!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Jak opanować chwyty gitarowe? Triki początkujących gitarzystów!
  3. Talk-showy gwiazd muzyki i ich wpływ kulturowy
  4. 30 najbardziej oczekiwanych premier filmowych roku 2024.
  5. Czemu skrzypce Antonio Stradivariego są bezcenne? Sekrety mistrza
Autor Natalia Szulc
Natalia Szulc

Jestem wielką miłośniczką muzyki i na moim blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat. Zapraszam Cię do odkrywania razem z mną różnych gatunków muzycznych i fascynujących historii związanych z muzyką.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów
Gatunki10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów

Przegląd najważniejszych albumów w historii polskiego popu - od kultowych płyt lat 80., przez gwiazdy 90., po nowe trendy i eksperymentalne brzmienia najmłodszych artystów. Ewolucja rodzimej muzyki rozrywkowej na przestrzeni dekad.