Ranking 10 najpopularniejszych polskich zespołów grających muzykę elektroniczną

Ranking 10 najpopularniejszych polskich zespołów grających muzykę elektroniczną
Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk25.09.2023 | 5 min.

Muzyka elektroniczna od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich słuchaczy. Jej rytmiczne brzmienie, nowoczesny charakter i szerokie możliwości aranżacyjne sprawiają, że na stałe wpisała się w krajowy pejzaż muzyczny. Co więcej, w ostatnich latach obserwujemy prawdziwy rozkwit rodzimej sceny elektronicznej, na której pojawia się coraz więcej utalentowanych i cenionych przez fanów wykonawców. Postanowiliśmy zaprezentować zestawienie 10 najpopularniejszych polskich zespołów grających elektroniczną muzykę taneczną. Przy wyborze kierowaliśmy się kilkoma kryteriami.

Pojęcie muzyki elektronicznej

Muzyka elektroniczna to szerokie pojęcie obejmujące wiele stylów i gatunków. Łączy je wykorzystanie elektronicznych instrumentów muzycznych oraz specjalistycznego sprzętu studyjnego do tworzenia i przetwarzania dźwięków. Do jej najpopularniejszych odmian zalicza się m.in. techno, house, dance, trance czy ambient.

Kryteria wyboru najpopularniejszych zespołów

Popularność koncertowa

Przy tworzeniu rankingu wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim popularność koncertową poszczególnych wykonawców. Analizie poddaliśmy m.in. liczbę koncertów zagranych w ostatnich latach w Polsce, obecność na największych festiwalach muzycznych oraz frekwencję podczas występów na żywo.

Sprzedaż płyt

Kolejnym ważnym wskaźnikiem okazała się sprzedaż płyt danego zespołu. Sprawdziliśmy, które grupy mogą pochwalić się największą liczbą sprzedanych egzemplarzy swoich albumów, złotych i platynowych płyt, a także popularnością wśród zagranicznej publiczności.

Obecność w mediach

Ostatnim kryterium była obecność artystów w tradycyjnych i internetowych mediach. Zwróciliśmy uwagę na częstotliwość pojawiania się w prasie, radio, telewizji oraz sieciach społecznościowych.

Najstarsi przedstawiciele polskiej muzyki elektronicznej

Duże doświadczenie sceniczne

W zestawieniu znalazły się zespoły, które na polskiej scenie elektronicznej pojawiły się już w latach 90. XX wieku. Dzięki wieloletniej działalności mają ogromne doświadczenie w tworzeniu muzyki oraz występach na żywo.

Pionierzy gatunku w Polsce

Są uważani za pionierów polskiej muzyki elektronicznej i dance. To właśnie oni przyczynili się do spopularyzowania tych gatunków w naszym kraju na przełomie wieków.

Wpływ na młodszych artystów

Stanowią inspirację dla wielu młodych, dopiero rozpoczynających karierę zespołów. Wytyczyli szlaki, którymi podążają obecni przedstawiciele rodzimej sceny elektronicznej.

Zespoły z największą liczbą sprzedanych płyt

Albumy pokryte platyną i złotem

W rankingu znalazły się grupy, których płyty uzyskały status platynowych oraz złotych. Świadczy to o ogromnej popularności ich twórczości wśród polskich słuchaczy.

Najchętniej kupowani przez fanów

Są to artyści, których każda kolejna płyta natychmiast trafia na szczyty list sprzedaży i których fani z utęsknieniem oczekują nowych materiałów.

Największa popularność za granicą

Niektórzy z wykonawców zdobyli również uznanie zagranicznej publiczności, sprzedając duże ilości płyt poza Polską.

Grupy cieszące się największą popularnością koncertową

Najwięcej koncertów w kraju

Są to zespoły regularnie koncertujące w Polsce, które każdego roku zagrają kilkadziesiąt występów w różnych miastach.

Najczęściej zapraszani na festiwale

Obecność tych wykonawców na plakatach największych polskich festiwali muzycznych jest niemal pewnikiem. Każdego lata gromadzą tłumy fanów.

Największa frekwencja na koncertach

Potrafią zgromadzić na swoich koncertach tysiące osób. Bilety na ich występy rozchodzą się błyskawicznie, a na widowni panuje niesamowita atmosfera.

Zespoły najczęściej pojawiające się w mediach

Duża obecność w radio i TV

Ich teledyski regularnie pojawiają się na antenach muzycznych stacji telewizyjnych i radiowych. Często są zapraszani do udziału w popularnych audycjach.

Częste wywiady i artykuły

Zespół i jego członkowie chętnie udzielają wywiadów prasie i pojawiają się na łamach magazynów muzycznych.

Obecność w mediach społecznościowych

Są bardzo aktywni w mediach społecznościowych, gdzie śledzą ich dziesiątki tysięcy fanów. Regularnie publikują tam informacje o swojej działalności.

Podsumowanie

Przedstawione zestawienie pokazuje, że polska scena muzyki elektronicznej ma się świetnie i wciąż rozwija. Słuchacze chętnie kupują płyty rodzimych wykonawców, a ich koncerty cieszą się niesłabnącą popularnością. Zarówno weterani tego gatunku, jak i nowe zespoły z powodzeniem podbijają listy przebojów i serca fanów. Mamy nadzieję, że nasz ranking najpopularniejszych polskich grup grających elektronikę pomoże Czytelnikom odnaleźć nowe brzmienia i artystów godnych uwagi.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Ranking: 10 najpopularniejszych polskich wykonawców pop w 2023 roku
  3. Najlepsze polskie albumy rockowe wszech czasów - top 10
  4. Klasyczne polskie albumy rockowe z lat 80. - historia i opis
  5. Jak dobrać pierwszy zestaw do nauki gry na gitarze?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk

Odkrywam świat muzyki i dzielę się swoją pasją na blogu. Znajdziesz u mnie recenzje, wywiady i wiele innych ciekawostek związanych z muzyką.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły