Rapowo

Cicha noc święta noc brudne serca: historia wigilijnego mema

Autor Mieszko Lis
Mieszko Lis25.12.20235 min.
Cicha noc święta noc brudne serca: historia wigilijnego mema

Brudne Serca to zespół, który na stałe wpisał się w historię polskiego hip-hopu, a ich wigilijny mem co roku wzbudza sentyment wśród fanów. Smarki Smark i Zkibwoy stworzyli kultowe nielegale "Najebawszy EP" i "Obskurw King", po czym obiecali fanom wspólny album na Wigilię. Niestety obietnica ta nie została dotrzymana, ale mimo upływu lat wciąż powraca jako swoisty żart i dowód więzi artystów z publicznością. Artykuł przybliża genezę tego zjawiska oraz wpływ, jaki wywarło ono na polską scenę hip-hopową.

Brudne Serca - duet Smarkiego Smarka i Zkibwoya

Brudne Serca to zespół hip-hopowy założony w Gorzowie Wielkopolskim przez dwóch utalentowanych raperów - Smarkiego Smarka i Zkibwoya. Choć ich kariery nigdy do końca się nie zprofesjonalizowały, to wydane przez nich w połowie lat 2000. kultowe nielegale na zawsze zapisały się w historii polskiej sceny.

Smarki zadebiutował w 2005 roku minialbumem "Najebawszy EP", który zebrał znakomite recenzje i wzbudził wręcz fanatyczne rzesze wielbicieli. Jego młodzieńczy, buntowniczy styl porównywano do największych ówczesnych sław rodzimego hip-hopu.

W tym samym roku ukazał się równie świetnie przyjęty solowy materiał Zkibwoya "Obskurw King", który utwierdził jego pozycję w kanonie polskiego undergoundu. Obaj utalentowani, choć kontrastujący stylem raperzy tworzyli wyjątkowo zgraną parę, której potencjał zdawał się nie mieć granic.

Niezrealizowana obietnica wspólnego albumu

Po sukcesie solowych produkcji Smarki i Zkibwoy zapowiedzieli fanom wydanie wspólnego albumu duetu Brudne Serca. Niestety obiecywana płyta miała pojawić się na rynku tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia 2005 roku. Jak łatwo się domyślić - wydawnictwo nigdy nie ujrzało światła dziennego.

Artyści tłumaczyli się trudną sytuacją na rodzimej scenie hip-hopowej i brakiem konkretnych ofert ze strony wytwórni. Jednak pomimo upływu czasu, rokrocznie przed świętami Bożego Narodzenia fani przypomineli muzykom o niezrealizowanej obietnicy. I tak z czasem ich niejasna deklaracja przekształciła się w swoisty żart oraz mem internetowy, powtarzany co roku z sentymentem przez wiernych wielbicieli.

Wpływ Brudnych Serc na polską scenę

Choć Smarki Smark i Zkibwoy nie kontynuowali kariery na większą skalę, ich dorobek artystyczny wywarł ogromny wpływ na rozwój rodzimego hip-hopu. Wiele gwiazd sceny, takich jak Bonson czy Deys, w swojej twórczości nawiązywało wprost do legendarnego już duetu.

Ponadto w 2018 roku nowe życie archiwalnym kawałkom Smarkiego tchnął Quebonafide, wykorzystując sample z jego numerów w przebojowej płycie "Romantic Psycho". Tym samym ponownie przypomniał szerokiej publiczności o dokonaniach kultowego już artysty.

Co więcej, mimo upływu wielu lat, wciąż żywe jest oczekiwanie fanów na wspólny materiał Smarkiego i Zkibwoya. Choć z biegiem czasu przybrało formę swego rodzaju tradycji i memu, nadal dowodzi ono więzi, jaka łączy tych wyjątkowych artystów z ich publicznością.

2005 Wydanie kultowych solowych nielegalów Smarkiego i Zkibwoya
2006-2023 Coroczne przypominanie artystom o niezrealizowanej obietnicy albumu
2018 Wykorzystanie archiwalnych nagrań Smarkiego przez Quebonafide

Czytaj więcej: Kiedy premiera płyty Kanye i Ty Dolla $ign? Data ujawniona!

Pamięć o dokonaniach duetu Brudne Serca

Działalność Smarkiego Smarka i Zkibwoya oraz ich wspólnych dokonań jako duetu Brudne Serca na zawsze zapisała się w historii polskiej sceny hip-hopowej. Choć ich kariera nie potoczyła się tak, jak pisali scenariusze, wciąż cieszą się wielkim uznaniem i sentymentem fanów.

Najlepszym tego dowodem jest coroczne przypominanie artystom o niezrealizowanej przed laty obietnicy wydania wspólnego albumu akurat w wigilijnym czasie. I choć z upływem lat przybrało formę żartu i mema internetowego, pokazuje niezmienną sympatię i szacunek, jakimi wciąż darzona jest twórczość Smarkiego i Zkibwoya.

„Jedną z największych bolączek nadwiślańskiej rapgry jest fakt, że nawet najfajniejsze tandemy składają się z raperów o różnym poziomie potencjału. W BRD SRC nigdy nie było tego problemu”

I choć obaj artyści nie kontynuowali kariery na profesjonalnym poziomie, ich dokonania i tak na zawsze pozostaną kamieniem milowym w historii polskiej sceny hip-hopowej. A dla wielu sympatyków gatunku wciąż stanowią wzór do naśladowania i istne arcydzieło rodzimej rapgry.

Podsumowanie

Cicha noc święta noc brudne serca: historia wigilijnego mema

Artykuł przybliża historię kultowego duetu Brudne Serca, który na przełomie wieków wstrząsnął polską sceną hip-hopową. Przedstawia sylwetki tworzących go raperów - Smarkiego Smarka i Zkibwoya, a także opisuje okoliczności powstania ich legendarnych już solowych produkcji. centralnym punktem jest analiza fenomenu corocznych internetowych memów, nawiązujących do niezrealizowanej obietnicy artystów wydania wspólnego albumu.

Artykuł porusza również temat wpływu, jaki twórczość Smarkiego i Zkibwoya wywarła na polską scenę hip-hopową - zarówno poprzez bezpośrednie sample ich nagrań, wykorzystane w utworach młodszych artystów, jak i poprzez swoisty kult, jaki narosł wokół ich postaci, niegasnący mimo upływu lat.

Całość wieńczy refleksja nad fenomenem popularności, jaką wśród fanów wciąż cieszy się działalność Smarkiego Smarka i Zkibwoya, manifestujący się w postaci co rocznych przypomnień o ich niezrealizowanym wspólnym albumie. Jest to swoisty dowód uznania dla ich dokonań i sympatii, jaką wzbudzają wśród słuchaczy.

Lekki i przystępny styl narracji sprawia, że artykuł może zainteresować zarówno fanów polskiego hip-hopu, jak i szersze grono czytelników ceniących barwne opowieści o popularnych zjawiskach kulturowych.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Talk-showy gwiazd muzyki i ich wpływ kulturowy
  3. 30 najbardziej oczekiwanych premier filmowych roku 2024.
  4. Ranking: 10 najpopularniejszych polskich wykonawców pop w 2023 roku
  5. Najlepsze polskie albumy rockowe wszech czasów - top 10
Autor Mieszko Lis
Mieszko Lis

Muzyka to moja pasja, a na blogu dzielę się nią z innymi. Odkrywaj razem ze mną nowe brzmienia i ciekawostki ze świata muzycznego.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły