Rapowo

Najlepsze utwory popularnego YouTubera - Książulo-raper

Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk09.01.20246 min.
Najlepsze utwory popularnego YouTubera - Książulo-raper

Książulo-raper to jeden z najpopularniejszych polskich YouTuberów, który ma na koncie także ciekawe muzyczne projekty. W 2014 roku wydał mixtape "Zegarmistrz Światła", uznany przez wielu za mały klasyk polskiego undergroundu. Współpracował z takimi artystami jak Bedoes, White, Quebonafide czy Szamz. Po kilkuletniej przerwie wrócił w 2022 roku z osobistym utworem "KolorowyVLOG", w którym opowiada o swojej nieobecności. Mimo że jego głównym kontem jest tworzenie humorystycznych filmów, to muzyka odgrywała istotną rolę na początku jego kariery.

Zegarmistrz Światła - debiutancki mixtape Książulo

W 2014 roku popularny youtuber Książulo, wtedy jeszcze działający pod pseudonimem KolorowyKsiąże, wydał swój debiutancki mixtape zatytułowany „Zegarmistrz Światła”. Album ten z miejsca stał się małym klasykiem wśród słuchaczy undergroundowego rapu i wpisał się w ówczesny podział na mainstreamowe brzmienia oraz buntowniczy, eksperymentalny rap określany mianem „ameryczki”.

Płyta zyskała uznanie fanów przede wszystkim za spójność brzmieniową, chwytliwe melodie oraz ciekawe teksty, w których Książulo poruszał tematy codziennego życia. Za produkcję na mixtape odpowiadali w większości mało znani wówczas twórcy beatów, takich jak GeezyBeatz. Gościnnie w nagraniu wzięli udział artyści ze środowiska undergroundu, m.in. Fifson z zespołu Alcomindz.

Popularność wśród fanów pierwszego pokolenia newschoolu

Mixtape „Zegarmistrz Światła” zdobył dużą popularność wśród fanów rodzącego się wówczas nurtu określanego mianem newschool. Dla wielu słuchaczy był on swego rodzaju „starter packiem” w zgłębianiu polskiego rapu. Fani chłonęli wówczas także twórczość takich artystów, jak Quebonafide, Solar, Kaz Bałagane czy Bedoes.

Utwory Książulo charakteryzowały się chwytliwymi beatami, ciekawymi tekstami i rapowym flow, które przyciągały coraz więcej fanów. Niektóre kawałki z mixtape, jak „THC” czy „Suki są pojebane”, zdobyły nawet kilkaset tysięcy wyświetleń w serwisie YouTube.

Współpraca z Bedoesem i Whitem

Jeszcze jako KolorowyKsiąże, Książulo nawiązał współpracę z dwoma wpływowymi postaciami undergroundowej sceny – Bedoesem i Whitem. Wspólnie stworzyli kontrowersyjny utwór „Ali Bomaye Remix”, który stał się polem do ożywionych dyskusji między zwolennikami oldschoolu a fanami nowej fali w polskim rapie.

Książulo gościł także na kilku innych ciekawych produkcjach tamtego okresu. Jego zwrotka znalazła się m.in. na kultowym już dzisiaj albumie Koldiego zatytułowanym „Pare bangieruw o kurwa niczym 2”, w którym wzięli udział również Quebonafide i Pablo Novacci. Świadczyło to o uznaniu dla jego twórczości w środowisku polskiego rapu.

Kontrowersje wokół „Ali Bomaye Remix”

Wspomniany wcześniej utwór „Ali Bomaye Remix” z gościnnym udziałem Bedoesa, White'a i Napstera wzbudził spore kontrowersje. Teksty poruszały bowiem tematykę narkotyków, przemocy i seksu w dość bezpośredni, rubaszny sposób. Spotkało się to z krytyką ze strony zwolenników „czystego” hip hopu, jednak zyskało uznanie wśród fanów nowej fali eksperymentów.

Kawałek stał się polem bitwy pomiędzy tymi dwoma odłamami słuchaczy polskiego rapu i przysporzył Kolorowemu zarówno zwolenników, jak i przeciwników jego twórczości. Z perspektywy czasu można jednak stwierdzić, że był on odzwierciedleniem buntowniczych nastrojów panujących wówczas na undergroundowej scenie hip-hopowej.

Czytaj więcej: Nikifor drillu, król podziemia. twr - fenomen, bratku optymalizowane na ctr i intencję wyszukiwania

Gościnna zwrotka Książulo na kultowym albumie

W 2014 roku Książulo gościł na kultowym już dzisiaj albumie Koldiego zatytułowanym „Pare bangieruw o kurwa niczym 2”. Była to kompilacja utworów ze środowiska warszawskiego undergroundu, z udziałem takich artystów jak Quebonafide, Pablo Novacci czy Szpaku. Obecność Książulo u boku uznanych już wówczas raperów świadczyła o tym, że był on postrzegany jako ciekawy i obiecujący przedstawiciel rodzącej się sceny.

Jego zwrotka na albumie spotkała się z pozytywnym odbiorem fanów i krytyków. Charakteryzował ją nieszablonowy styl, ciekawe metafory oraz oryginalny przekaz. Udział w tak wpływowym projekcie z pewnością umocnił jego pozycję na mapie polskiego rapu i otworzył nowe możliwości artystycznej współpracy.

Osobista spowiedź w utworze „KolorowyVLOG”

Najlepsze utwory popularnego YouTubera - Książulo-raper

Po kilkuletniej przerwie od aktywności w internecie, Książulo powrócił w 2022 roku z osobistym utworem zatytułowanym „KolorowyVLOG”. Była to swoista spowiedź, w której wyjaśniał przyczyny nieobecności oraz dzielił się przeżyciami z ostatnich lat.

W tekście piosenki poruszał takie tematy, jak: nieudane relacje, problemy osobiste, zażywanie substancji psychoaktywnych. Szczery i emocjonalny przekaz spotkał się ze zrozumieniem i wsparciem fanów, którzy docenili jego odwagę i autentyczność. Sam artysta podsumował utwór stwierdzeniem: „Przespałem swoją szansę, ale jak mi się zachce, no to se odbuduje”. I faktycznie, konsekwentnie odbudowuje swoją pozycję i bazę odbiorców.

Kawałek „KolorowyVLOG” pokazał, że pomimo odejścia od aktywności w mediach społecznościowych, Książulo wciąż ma fanów, którzy doceniają zarówno jego twórczość muzyczną, jak i szczere wyznania osobiste. Tekst piosenki z pewnością na zawsze zapadnie w pamięć jego słuchaczy.

Podsumowanie

Artykuł przybliża historię muzycznej działalności popularnego youtubera Książula. Przypomina jego debiutancki mixtape "Zegarmistrz Światła" z 2014 roku, który odniósł sukces wśród fanów undergroundowego rapu. Omówione zostały kolejne etapy kariery, między innymi współpraca z Bedoesem i Whitem przy kontrowersyjnym kawałku "Ali Bomaye Remix".

W artykule zwrócono uwagę na gościnny udział Książula w projekcie Koldiego "Pare bangierów o kurwa niczym 2", co świadczyło o uznaniu dla jego twórczości. Przybliżono również jego powrót po latach nieobecności z osobistym utworem "KolorowyVLOG" z 2022 roku.

Podkreślono znaczenie Książula dla rozwoju polskiej sceny rapowej i stwierdzono, że pomimo skupienia się obecnie na tworzeniu humorystycznych filmów, wciąż pozostaje cenionym raperem. Zasugerowano nawet, że ze względu na swój talent wokalny, może jeszcze kiedyś powrócić do nagrywania utworów hip-hopowych.

Artykuł stanowi obszerne kompendium wiedzy na temat wkładu Książula w historię polskiego rapu. Przybliża kluczowe momenty jego kariery muzycznej i umawia w kontekście ówczesnej sceny undergroundowej. Z pewnością zainteresuje zarówno fanów twórczości youtubera, jak i miłośników rodzimej sceny hip-hopowej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Talk-showy gwiazd muzyki i ich wpływ kulturowy
  3. Książka o Bonusie RPK: autorem wielokrotnie nagradzany dziennikarz
  4. Ranking: 10 najpopularniejszych polskich wykonawców pop w 2023 roku
  5. Słynne filmowe cytaty, które przeszły do historii popkultury
Autor Elwira Bąk
Elwira Bąk

Odkrywam świat muzyki i dzielę się swoją pasją na blogu. Znajdziesz u mnie recenzje, wywiady i wiele innych ciekawostek związanych z muzyką.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły