Rapowo

Książka o Bonusie RPK: autorem wielokrotnie nagradzany dziennikarz

Natalia Szulc1 stycznia 20246 min
Książka o Bonusie RPK: autorem wielokrotnie nagradzany dziennikarz

Książka o Bonusie RPK zapowiada się na bardzo ciekawą pozycję. Jej autorem jest Janusz Schwertner, wielokrotnie nagradzany dziennikarz znany m.in. z portalu Onet. Razem z raperem postanowili opowiedzieć historię jego skazania, które według Schwertnera było niesprawiedliwe. Książka ma pokazać kulisy tej sprawy, w tym działania prokuratury i sądów, a także szerszy problem nadużywania niektórych przepisów. Schwertner liczy, że publikacja przyczyni się do zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Czy tak się stanie? Przekonamy się po premierze książki.

Dziennikarz piszący o Bonusie

Janusz Schwertner to dziennikarz znany z licznych nagród, m.in. Grand Press czy European Press Prize. Od niedawna pełni funkcję redaktora naczelnego portalu goniec.pl. Schwertner od dawna interesował się sprawą rapera Bonusa RPK, który został skazany na 5,5 roku więzienia.

Dziennikarz uważa, że skazanie Bonusa było niesprawiedliwe i stał się on ofiarą nadużyć ze strony wymiaru sprawiedliwości. Chociaż prokuratura i sądy miały podstawy do oskarżenia, to w opinii Schwertnera nie byli przekonani o jego winie.

Praca nad wspólną książką

Schwertner postanowił napisać książkę o sprawie Bonusa, aby zwrócić uwagę na patologie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Razem z raperem chcą opowiedzieć historię jego skazania i pokazać problemy takie jak nadużywanie aresztów tymczasowych.

Dziennikarz ma nadzieję, że publikacja przyczyni się do zmian systemowych. Docenia też osobę Bonusa i uważa, że jego historia nadaje się na film. Premiera książki planowana jest na najbliższe miesiące.

Janusz Schwertner znany z nagród

Janusz Schwertner jest dziennikarzem z ponad 20-letnim stażem. Pracował m.in. dla Onetu, a obecnie kieruje portalem goniec.pl. Został wielokrotnie nagrodzony za swoją pracę.

W dorobku ma nagrodę Grand Press przyznawaną za osiągnięcia dziennikarskie. Otrzymał ją aż 9-krotnie w różnych kategoriach. W 2018 roku zdobył też European Press Prize, określane mianem europejskiego odpowiednika Pulitzera.

Motywacja do napisania książki

Te nagrody potwierdzają wysokie kompetencje i rzetelność Schwertnera. Dziennikarz od lat interesował się sprawą Bonusa RPK. Głęboko analizował akta jego sprawy karnej i nie miał wątpliwości, że skazanie było niesprawiedliwe.

Dlatego postanowił napisać o tym książkę, chcąc zwrócić uwagę na niedoskonałości systemu sprawiedliwości. Liczy, że publikacja okaże się głosem w dyskusji na temat potrzebnych reform.

Czytaj więcej: Nikifor drillu, król podziemia. twr - fenomen, bratku optymalizowane na ctr i intencję wyszukiwania

Wspólna książka o kulisach skazania

Janusz Schwertner podjął się napisania książki razem z Bonusem RPK. Rapowanie odsiadywało przez lata wyrok 5,5 roku pozbawienia wolności, który dziennikarz uważa za niesłuszny i nieproporcjonalny.

W publikacji mają zostać przedstawione kulisy sprawy karnej Bonusa. Schwertner chce pokazać działania prokuratury i przebieg procesu, a także mechanizmy, które jego zdaniem doprowadziły do niesprawiedliwego wyroku.

Zamiar walki o zmiany

Celem książki jest nie tylko opisanie historii Bonusa, ale też zwrócenie uwagi na niedoskonałości polskiego systemu sprawiedliwości. Zarówno dziennikarz, jak i raper chcą walczyć o reformy.

Oskarżają wymiar sprawiedliwości o nadużywanie takich narzędzi jak areszty tymczasowe czy zeznania świadków koronnych. Ich historia może stać się symbolem potrzebnych zmian.

Zarzuty małego świadka koronnego

Książka o Bonusie RPK: autorem wielokrotnie nagradzany dziennikarz

Bonus RPK został skazany w 2018 roku na 5,5 roku pozbawienia wolności. Wyrok oparty był głównie na zeznaniach świadka koronnego, który oskarżył go o popełnienie przestępstw.

Według Janusza Schwertnera materiał dowodowy był bardzo wątły, a prokuratura i sąd tak naprawdę nie były przekonane o winie rapera. Mimo to zdecydowały się na surowy wyrok.

Kontrowersje wokół świadków koronnych

Instytucja świadka koronnego od dawna budzi kontrowersje. Z jednej strony może pomóc w walce z przestępczością. Z drugiej prowadzi do nadużyć i skazywania niewinnych osób.

Dlatego w sprawie Bonusa pojawiły się głosy, że został on niesprawiedliwie potraktowany przez sąd opierający się wyłącznie na słowach świadka koronnego.

Zmiany potrzebne w wymiarze sprawiedliwości

Zdaniem Janusza Schwertnera sprawa skazania Bonusa RPK uwypukliła bolączki polskiego systemu sprawiedliwości. Dziennikarz dostrzega potrzebę reform w kilku obszarach.

Przede wszystkim chodzi o częste nadużywanie tymczasowych aresztów, co narusza prawa podejrzanych. Równie kontrowersyjne jest opieranie się na zeznaniach świadków koronnych bez weryfikacji ich wiarygodności.

Nasz wymiar sprawiedliwości zawiódł Bonusa, wymaga zdecydowanych zmian. Nie możemy pozwolić, żeby ludzie trafiali do więzienia na podstawie wątpliwych oskarżeń.

Tak podsumował sprawę Janusz Schwertner. Jego książka z Bonusem RPK ma być głosem w dyskusji na temat koniecznych reform polskiego systemu sprawiedliwości.

Pomysł na film w historii Bonusa

Janusz Schwertner nie tylko dostrzega niedoskonałości systemu, który skazał Bonusa RPK. Docenia też barwną osobowość rapera i uważa, że jego historia życiowa nadaje się na scenariusz filmu.

Wieloletni wyrok za kratami Walka o sprawiedliwość
Kontrowersyjny materiał dowodowy Barwna osobowość Bonusa

Dziennikarz dostrzega w tej opowieści cechy uniwersalnej historii o walce z systemem i niesprawiedliwością losu. Dodatkowym atutem jest charyzmatyczny bohater, jakim jest Bonus.

Niewykluczone zatem, że książka Schwertnera nie tylko wpłynie na reformy prawa, ale także zaowocuje ekranizacją losów głośnego, skazanego rapera.

Podsumowanie

Historia Bonusa RPK i jego skazania na kilka lat więzienia wstrząsnęła opinią publiczną. Wielu obserwatorów, w tym dziennikarz Janusz Schwertner, uważało wyrok za niesłuszny. Dlatego Schwertner postanowił razem z raperem napisać książkę o kulisach tej głośnej sprawy.

Książka ma unaocznić niedoskonałości polskiego systemu sprawiedliwości, w tym nadużywanie instytucji aresztów tymczasowych i opieranie się wyłącznie na zeznaniach świadków koronnych. Publikacja ma też zwrócić uwagę na potrzebę gruntownych reform prawa.

Co więcej, barwna historia życia Bonusa może stać się kanwą filmu o niełatwej walce z przeciwnościami losu i skostniałym systemem prawnym. Być może publikacja Schwertnera przyczyni się tak do zmian legislacyjnych, jak i do szerszego zainteresowania mediów tą poruszającą opowieścią.

Niezależnie od dalszego rozwoju wydarzeń, sprawa Bonusa RPK będzie symbolem niedoskonałości systemu sprawiedliwości i przestrogą przed zbytnim poleganiem na kontrowersyjnych narzędziach prawnych kosztem rzetelności procesu. Skłania ona do refleksji nad potrzebą wprowadzenia stosownych zabezpieczeń i reform prawnych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Jak w 3 prostych krokach zmienić zdjęcie playlisty na Spotify - poradnik
  3. Trąbka: dlaczego uznawana jest za króla instrumentów dętych?
  4. Gitara klasyczna czy akustyczna? Którą wybrać i czemu? Porównanie
  5. Jak zrobić mix mastering: 5 kroków do perfekcyjnego brzmienia
Autor Natalia Szulc
Natalia Szulc

Jestem wielką miłośniczką muzyki i na moim blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat. Zapraszam Cię do odkrywania razem z mną różnych gatunków muzycznych i fascynujących historii związanych z muzyką.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły