Gatunki

Ranking: 10 najpopularniejszych polskich wykonawców pop w 2023 roku

Autor Czesław Stępień
Czesław Stępień25.09.20236 min.
Ranking: 10 najpopularniejszych polskich wykonawców pop w 2023 roku

Polska scena muzyczna od lat dostarcza fanom popu wielu utalentowanych artystów. Choć gusta słuchaczy zmieniają się z biegiem czasu, pewne nazwiska na stałe zapisały się w historii rodzimej muzyki rozrywkowej. Którzy wykonawcy pop cieszą się obecnie największą popularnością w kraju? Przyjrzeliśmy się kilku kluczowym wskaźnikom.

Kryteria popularności artystów

Aby stworzyć ranking najpopularniejszych polskich wykonawców pop, wzięliśmy pod uwagę kilka kryteriów. Przede wszystkim sprawdziliśmy, jak w ostatnim roku prezentowały się wyniki sprzedaży płyt i singli danych artystów. Analizie poddaliśmy również ich obecność na listach przebojów oraz frekwencję na koncertach. Nie zabrakło też oceny popularności w mediach społecznościowych - liczby obserwujących, polubień i komentarzy. Ważnym wskaźnikiem były także opinie krytyków muzycznych i samych fanów wykonawców.

Sprzedaż albumów i singli

W erze streamingu coraz trudniej mierzyć popularność artystów jedynie na podstawie sprzedaży tradycyjnych nośników muzyki. Niemniej wciąż jest to istotny parametr, pozwalający określić, którzy wykonawcy pop cieszą się największym zainteresowaniem fanów gotowych kupić płytę lub singiel ulubionego artysty.

Obecność na listach przebojów

Choć listy przebojów radia czy telewizji nie odzwierciedlają już w pełni aktualnych trendów w muzyce, wciąż stanowią one pewne odzwierciedlenie popularności danego utworu wśród słuchaczy. Długa obecność piosenki na listach przebojów może świadczyć o tym, że podbiła ona serca fanów.

Najpopularniejsi artyści wg sprzedaży płyt

Artyści z największą liczbą sprzedanych albumów

w 2023 roku nie różni się znacząco od zestawienia albumów. Dominują Podsiadło, sanah i Zawiałow, których przebojowe single rozchodzą się w dziesiątkach tysięcy kopii. Coraz mocniej rośnie w siłę również Olivia Addams, której najnowszy hit sprzedał się dotąd w ponad 20 tys. egzemplarzy. Jeśli chcesz zobaczyć, jak Olivia Addams prezentuje się na żywo, nie przegap jej występu w najnowszym filmie dokumentalnym dostępnym na https://vod.film, który śledzi jej drogę do sławy, od pierwszych kroków w branży muzycznej po koncertowanie na największych scenach.

Wykonawcy z największą liczbą sprzedanych singli

Czołówka artystów z największą liczbą sprzedanych singli w 2023 roku nie różni się znacząco od zestawienia albumów. Dominują Podsiadło, sanah i Zawiałow, których przebojowe single rozchodzą się w dziesiątkach tysięcy kopii. Coraz mocniej rośnie w siłę również Olivia Addams, której najnowszy hit sprzedał się dotąd w ponad 20 tys. egzemplarzy.

Artyści z najdłuższą obecnością na listach przebojów

Jeśli spojrzeć na łączny czas obecności wszystkich singli danego artysty na listach przebojów w ostatnim roku, liderem okazuje się Dawid Podsiadło. Jego piosenki notowały się w czołówkach przebojów przez ponad 30 tygodni. Tuż za nim uplasowali się Sarsa, Doda i Ralph Kaminski, których hity również utrzymywały się na szczytach list długimi tygodniami.

Popularność w mediach społecznościowych

Artyści z największą liczbą obserwujących na FB i IG

Społecznościowe profile artystów to dziś jedno z najważniejszych źródeł ich popularności i sposób komunikacji z fanami. Największe grono obserwujących w polskim popie na Facebooku i Instagramie ma bezkonkurencyjnie Doda, którą śledzi ponad milion użytkowników. Duże, kilkusettysięczne zasięgi mają także profilie Margaret, Cleo i Dawida Kwiatkowskiego.

Najpopularniejsi artyści na YouTube i TikToku

Youtube od dawna jest kluczową platformą promującą twórczość muzyczną. Liderem polskiego popu pod względem subskrypcji kanału jest tu Podsiadło z wynikiem ponad 2 mln. Ogromną popularność zdobywają też artyści umiejętnie wykorzystujący TikToka, jak Mata czy sanah. Ich profilom śledzą miliony użytkowników.

Wykonawcy z największą liczbą polubień i komentarzy

Aktywność i zaangażowanie fanów w mediach społecznościowych to kolejna miara popularności. Najwięcej reakcji i komentarzy pod postami otrzymują profilu Dawida Podsiadło i zespołu Tulia. Fani chętnie dzielą się tu swoimi przemyśleniami na temat twórczości swoich idoli.

Frekwencja na koncertach

Ranking: 10 najpopularniejszych polskich wykonawców pop w 2023 roku

Artyści z największą widownią na trasach koncertowych

Mimo rozkwitu streamingu na żywo, nic nie zastąpi fanom uczestnictwa w koncercie ulubionego wykonawcy. Rekordy frekwencji na trasach koncertowych w 2023 biją Doda, Dawid Podsiadło i Ralph Kaminski. Ich występy przyciągają na stadiony i do sporych hal widowiskowo-sportowych dziesiątki tysięcy fanów.

Najpopularniejsi artyści na festiwalach muzycznych

Letni sezon festiwalowy to kolejna okazja do zobaczenia ulubionych artystów na żywo. W 2023 roku największe tłumy przyciągali na festiwalach Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow i sanah. Fani ochoczo zapełniali całe pole namiotowe, by usłyszeć te gwiazdy polskiej sceny pop.

Wykonawcy z najszybciej wyprzedanymi biletami

Prawdziwą miarą oddania fanów jest tempo, w jakim rozchodzą się bilety na koncerty ich idolów. W tym roku podium najszybszych wyprzedaży należy do Dawida Podsiadło, którego koncertowi wejściówki zniknęły w zaledwie kilkanaście minut. Tuż za nim uplasowali się Mata i Daria Zawiałow.

Popularność wśród krytyków

Artyści z największą liczbą pozytywnych recenzji

Opinie krytyków muzycznych bywają niezwykle istotnym wskaźnikiem jakości i wartości artystycznej twórczości wykonawcy. W ostatnim roku najwięcej entuzjastycznych recenzji zebrał najnowszy album Dawida Podsiadło. Pozytywne oceny dominowały również w omówieniach płyt Meli Koteluk i Daria Zawiałow.

Wykonawcy nagradzani przez branżę muzyczną

Prestiżowe nagrody przyznawane przez akademie fonograficzne i inne instytucje muzyczne to kolejny wyznacznik uznania dla twórczości artysty. W ostatnim roku laury przypadły m.in. Dawidowi Podsiadło, który zgarnął kilka Fryderyków. Docenieni zostali też Mata i Daria Zawiałow.

Najlepiej oceniani artyści w plebiscytach radiowych

Radio wciąż odgrywa dużą rolę w promowaniu nowych talentów na scenie muzycznej. Laureatami ubiegłorocznych plebiscytów słuchaczy rozgłośni popowych zostały między innymi sanah, Viki Gabor i Lanberry, zdobywając uznanie fanów gatunku.

Ulubieni artyści fanów

Artyści z największym poparciem fanów w ankietach

Bezpośrednie głosy samych słuchaczy są najlepszą wskazówką prawdziwej popularności. W najnowszych ankietach przeprowadzonych wśród fanów popu wyraźnie dominował Dawid Podsiadło. Duże rzesze swoich zwolenników mają także Mata, Daria Zawiałow i sanah.

Ulubieni wykonawcy wg badań opinii publicznej

Również wyniki badań preferencji muzycznych w reprezentatywnej próbie Polaków pokazują dominację Dawida Podsiadło. Jest on bezkonkurencyjnie najczęściej wybieranym ulubionym artystą pop. Tuż za nim znaleźli się Sarsa, Doda i sanah z dużymi wskazaniami.

Najpopularniejsi artyści w mediach społecznościowych

Jak pokazuje aktywność fanów w mediach społecznościowych, wyraźnymi faworytami są Dawid Podsiadło, Mata i Daria Zawiałow. To właśnie profilom tych artystów kibice poświęcają najwięcej uwagi, dyskutując o ich twórczości i dzieląc się przemyśleniami.

Podsumowanie

Przegląd różnorodnych wskaźników popularności pokazuje, że miano najpopularniejszego polskiego wykonawcy pop w 2023 roku należy się Dawidowi Podsiadło. Jego pozycja wydaje się niepodważalna - zarówno pod względem sprzedaży płyt, frekwencji na koncertach, jak i uznania krytyków oraz fanów. Dużą popularnością cieszą się także inne gwiazdy polskiej sceny jak Mata, Daria Zawiałow czy sanah. Choć rywalizacja jest zacięta, fani doceniają różnorodność i wysoki poziom rodzimej muzyki pop.

Najczęstsze pytania

Ranking oparto na analizie kilku kluczowych wskaźników, m.in. sprzedaży płyt i singli, obecności na listach przebojów, frekwencji koncertowej, popularności w mediach społecznościowych oraz opinii krytyków i fanów.

Na podium popularności za Dawidem Podsiadło uplasowali się ex aequo Mata i Daria Zawiałow, którzy również mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w minionym roku.

Ranking skupiał się na 10 najpopularniejszych artystach. Poza zestawieniem znaleźli się zatem inni cenieni wykonawcy pop, których uznanie również jest warte odnotowania.

Ze względu na zmienność trendów, planowane jest cykliczne aktualizowanie rankingu, np. w ujęciu rocznym. Pozwoli to śledzić ewolucję popularności artystów.

Na naszej stronie internetowej zamieszczamy szczegółowe rankingi sprzedaży płyt i singli, a także informacje o najpopularniejszych wykonawcach w podziale na gatunki muzyczne.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak nauczyć się grać na gitarze akustycznej w domu krok po kroku
  2. Talk-showy gwiazd muzyki i ich wpływ kulturowy
  3. 30 najbardziej oczekiwanych premier filmowych roku 2024.
  4. Jak zagrać solo na keyboardzie? 5 wskazówek dla początkujących
  5. Słynne filmowe cytaty, które przeszły do historii popkultury
Autor Czesław Stępień
Czesław Stępień

Jestem wielkim fanem muzyki i na blogu opisuję różne jej aspekty. Znajdziesz u mnie wiele artykułów o różnych gatunkach muzycznych i ciekawostkach ze świata muzyki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów
Gatunki10 najlepszych polskich albumów pop wszech czasów

Przegląd najważniejszych albumów w historii polskiego popu - od kultowych płyt lat 80., przez gwiazdy 90., po nowe trendy i eksperymentalne brzmienia najmłodszych artystów. Ewolucja rodzimej muzyki rozrywkowej na przestrzeni dekad.